Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

WordPress’te Kategorileri Yanyana Dizmek

2 min readBildiğimiz gibi WordPress temalarımızı yine WordPress’in bize sağladığı standart tema fonksiyonlarıyla şekillendiririz. Bu şekillendirmelerde kategorileri göstermek için “wp_list_categories();” fonksiyonundan faydalanırız. Bu fonksiyon standart olarak kategorileri alt alta listeler. Daha doğrusu sadece listeler. Listenin alt alta sıralanmasının sebebi temanızda kategori görünümü için herhangi bir biçimlendirme yapmamış olmanızdır.

wp_list_categories() fonksiyonu

Aslında zamanım olsa şuradaki açıklamanın tamamını Türkçeleştirip basite indirgeyerek anlatırdım fakat malesef bu seferlik sadece ihtiyacımız olan kısmını anlatarak geçeceğim. İsteyen arkadaşlar verdiğim bağlantıdan fonksiyonun tam olarak nasıl kullanıldığını ve daha ne gibi özellikleri olduğunu (değerler alabildiğini) görebilirler.

Not: Olur da tamamını anlatan arkadaş olursa haber versin, okuyucularımı buradan ilgili yazıya yönlendireyim

Kategorileri yan yana sıralamak için wp_list_categories() fonksiyonunu temanızda kategorileri görüntülemek için şu şekilde kullanın.
[php] <ul class="kategoriler">
<?php wp_list_categories(‘title_li=&show_count=1&hide_empty=0’); ?>
</ul>[/php]
Temanızın stil dosyasında (style.css) özel bir ayar yapmadığınız sürece bu kod kategorileri alt alta listeler. Sayfanın kaynağını göster derseniz şöyle bir kodla karşılaşırsınız.
[php] <ul class="kategoriler">
<li class="cat-item cat-item-1">Kat 1 (1)</li>
<li class="cat-item cat-item-2">Kat 2 (1)</li>
<li class="cat-item cat-item-3"><a href="http://localhost/wp/?cat=3" title="Kat 3">Kat 3</a> (1)</li>
</ul>[/php]

“kategoriler” isimli css seçicisi

Kategorilerimizi sitemizde listeledik. Sıra geldi bunları yanyana dizmeye. Bunun için de temamızın stil dosyasını (style.css) açıyoruz ve şu kodları yerleştiriyoruz.
[php]ul.kategoriler{
list-style:none;
margin-left:0px;
padding-left:0px;
}

ul.kategoriler li{
float:left;
list-style:none;
padding-right:10px;
}[/php]

Sonuç

Sonuç olarak kategorileriniz ekranda şu şekilde görünür.

kat 1 (1) kat 2 (2) kat 3 (3)

Tavsiye

Eğer sitenizin hızlı açılmasını istiyorsanız ve bunun için birazcık zahmete katlanırım diyorsanız sitenizi tarayıcıdan açıp sayfanın kaynağını göster dedikten sonra kategorilerin bulunduğu satırları kopyalayın. Ardından temanızda wp_liste_categories() fonksiyonunu yazdığınız yere gelin ve fonksiyonu silip az önce kopyaladığınız html kodlarını yapıştırın.

Bu yaptığımız işin mantığı PHP fonksiyonuyla MySQL veritabanına bağlanma işini iptal edip kategorilerimizi doğrudan HTML olarak görüntülemektir. Ben kendi temamda bu şekilde kullanıyorum. Ayrıca eğer bu şekilde yaparsanız kategorileri yanyana dizdikten sonra virgül (,) ve benzeri noktalama işaretleriyle ayırabilirsiniz.

Bir sonraki makalede görüşmek üzere…

Not: Kategorileri görüntülemek için eskiden list_cats(); ve wp_list_cats(); fonksiyonları kullanılırdı fakat WordPress’in 2.1 sürümünden sonra wp_list_categories(); fonksiyonu kullanılmaya başlandı.

Not 2: Aslında benim burada bahsettiklerim için WordPress yetkilileri Template Tag yan Şablon/Tema Etiketi demeyi tercih etmişler ama aslında bunlar birer PHP fonksiyonlarıdır. Bu nedenle ben etiket demek yerine fonksiyon demeyi tercih ediyorum.Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer