Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

WordPress’i Farklı Metodla (Yedekleyerek) Taşıma

1 min read

WordPress sitenizi bulunduğu firmadan (sunucudan) başka bir hosting firmasına (sunucuya) taşımak istediğinizde genellikle tarif edilen yol aynıdır. Siteye FTP ile bağlanarak dosyaları indirin, PhpMyAdmin vasıtasıyla veritabanınızın yedeğini indirin, ardından bunları yeni sunucuya yükleyin… Ancak bunlar kısmen küçük çaplı siteler için ve internet bağlantısı sorunsuz ya da kota problemi olmayan bağlantılarda geçerlidir. Ancak diyelim ki sitenizin dosya büyüklüğü 1GB yani oldukça fazla. Bu da yetmezmiş gibi internete cep telefonundan bağlanıyorsunuz diyelim yani kota probleminiz var. İşte böyle bir durumda yukarıda bahsettiğim taşıma metodu pek de mantıklı olmayacaktır. Peki o zaman ne yapmak lazım?

Büyük Çaplı WordPress Siteleri Taşımak

Bu konuda hosting firmanızın size sağlamış olduğu panelin (cPanel, Plesk vb.) yedekleme özelliğini kullanmak en mantıklı ve hızlı yol olacaktır. Sunucularda yedeklemenin temel mantığı zaten dosyaların farklı bir sunucuya yüklenmesidir. Durum böyle olunca hosting panelinize girerek uzak bağlantı (FTP yöntemi) ile farklı bir sunucuya tam yedek almak aslında siteyi doğrudan taşımak anlamına gelmektedir. Bu şekilde site taşımanın avantajları:

  • Dosyaları bilgisayara indirmek zorunda kalmadığınız için kotanızı tüketmemiş olursunuz,
  • Dosyayı indirmek ve tekrardan yüklemek için vakit kaybetmemiş olursunuz, sunucuların internet bağlantı hızları yüksek olduğu için bir sunucudan diğerine dosyalar çok hızlı şekilde aktarılır,
  • Dosyalar büyük çaplı olduğu için dindirme ve yükleme sırasında oluşabilecek veri kaybını önlemiş olursunuz,
  • Sitenin tam yedeği alındığı için taşınmadık bir şey bırakmazsınız

WordPress Yedekleme ile Taşıma Nasıl Yapılır?

1. Öncelikle hosting yönetim panelinize girerek Yedekleme bölümünü açıyoruz. cPanel ve Plesk yönetim panellerinin yedekleme sayfalarının görünümü aşağıdaki gibidir.
cPanel
Wordpress Taşıma

Plesk
Wordpress Taşıma

2. Daha sonra açılan sayfada (resimlerdede gördüğünüz sayfalarda) WordPress’i taşıyacağınız sunucunun IP adresini (ya da alan adını), FTP kullanıcı adı ve şifresini giriyoruz ve yedekle düğmesine basıyoruz.

3. Yedekleme işlemi tamamlandıktan sonra artık eski sunucuda işimiz bitmektedir. Yeni sunucuda ise elimizde sıkıştırılmış (tar.gz, zip gibi uzantılı) bir yedek dosyası ortaya çıkar. Bundan sonra hosting panelinizin Dosya Yöneticisi ile bu dosyayı açarak sitenizin dosyalarını doğru yerlere kopyalamak kalıyor. Burada sitenin anadizinin kopyası alındığı için o dizindeki cPanel için public_html, Plesk için httpdocs klasöründeki dosyaları taşıdığınız sunucuda yine aynı klasörlere kopyalamanız gerekir.

4. Oluşan bu yedek dosyasında veritabanı dosyanız da bulunur ancak yoksa bile veritabanınızı eski usul ile taşıyabilirsiniz. Kaldı ki veritabanınız, sitenizdeki dosyalar kadar büyük boyut kaplamayacaktır.

Not: Eğer WordPress taşıma konusunda yeterince bilginiz yok iste ve sorunsuz bir taşıma istiyorsanız benimle iletişim kurabilirsiniz.

Umarım bu taşıma metodu ile ihtiyacınız olduğunuzda sorunsuz bir şekilde sitenizi taşıyabilirsiniz.

Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer