kod

WORDPRESS EKLENTİ AKTİVASYON FONKSİYONU

WordPress’te eklenti yazmayı düşünenlerin bilmesi gereken fonksiyonlardan belki de en önemlisi aktivasyon fonksiyonudur yani register_activation_hook(). Bu fonksiyon sayesinde eklentimiz etkinleştirildiğinde veritabanında tablolar oluşturulmasını ya da yöneticiye bir mesaj göstermeyi sağlayabiliriz. Bu faydalı fonksiyonun kullanımı ise şu şekildedir;

DEVAMINI OKUYUN

WORDPRESS DİZİN FONKSİYONLARI

WordPress temalarında ya da eklentilerinde bazı dosya ve klasör adreslerine kısa yoldan ulaşmak isteriz. Mesela tema içindeki kodlarda kısa yolda tema klasörüne ulaşmak, eklentiler için de aynı şekilde eklenti klasörünün adresini kod ile çağırmak isteriz. Ya da bazen WordPress’in dosya yükleme klasörüne (uploads, yüklemeler vb.) ulaşmak isteriz. Bahsetmiş olduğum durumlarda kullanabileceğiniz fonksiyon listesi aşağıdaki gibidir:

DEVAMINI OKUYUN

YAKUTER RASTGELE SÖZLER EKLENTİSİ

Güncelleme: 01.08.2014 tarihinde yayınlamış olduğum bu güncelleme ile artık eklenti sorunsuz çalışmaktadır. Önceki sürümde meydana gelen eklentinin aktifleştirildiğinde veritabanı tablolarının oluşmaması sorunu giderilmiştir. Devamı için aşağıda Güncelleme Notlarına bakınız.

Eklenti artık sorunsuz Yakuter Rastgele Sözler Eklentisi 08.06.2006 yılında yazmış olduğum ve zamanla güncel WordPress sürümlerine uyumlu olması için geliştirdiğim oldukça basit ve kullanışlı bir eklentidir. Temel amacı WordPress günlüklerinizin istediğiniz herhangi bir yerinde rastgele söz/metin/resim gibi içerikler görüntülemenize yardımcı olmaktır. Eklentiyi ilk yazdığımda kendi kullanımım için yazmış ve sonrasında okuyucularımla paylaşmıştım. Ancak o günden sonra hiç güncelleme fırsatı bulamamıştım. Yoğun istek üzerine şuan eklentiyi güncellemiş durumdayım. Artık güncel WordPress sürümünüzde bu eklentiyi rahatlıkla kullanabilirsiniz.

DEVAMINI OKUYUN

WORDPRESS EKLENTİLERİNİN YOLUNU BULMA

WordPress’e eklenti yazarken eklentimizin içinde bazen yeni bir kayıt girmek için “form” işlemleri yaparız. Ancak elbetteki formun gönderileceği adresi yani “action” niteliğini doğru girmeliyiz. Peki eklentilerin dizinlerini bulmamızı yarayan fonksiyonlar nelerdir derseniz kısaca şöyle özetleyebiliriz;

DEVAMINI OKUYUN

WORDPRESS YAZILARINIZDAKİ RESİMLERİN WİDTH VE HEİGHT ÖZELLİKLERİNİ KALDIRMAK

WordPress’in en güzel yanlarından birisi binlerce farklı tema seçeneğinin bulunması. Ancak her temanın farklı özelliklerinin mevcut olması bizim de yazılarımızı bu temalara uydurmamız gerektiği anlamına geliyor. İşte böyle bir durumda, mesela responsive bir tema kullanıyorsanız yazınızdaki width ve height özelliklerini kaldırmak isteyebilirsiniz. Aşağıda paylaştığım kod ile bunu rahatlıkla yapabilirsiniz.

DEVAMINI OKUYUN