Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Yurtdışı Turları İle Avrupa’da Gitmeniz Gereken Yerler

2 min read

ispanya turları

Dünyada o kadar güzel ülkeler ve gidilmesi gereken yerler var ki hepsinden haberdar olmanız ya da hepsine gidebilmeniz çok fazla mümkün olmayacaktır. Ancak bazı ülkeler var ki bunları hayatınızda bir kez olsun mutlaka görmeniz gerekiyor. Örneğin güzel bir İspanya turu ile birlikte İspanya’nın her yerini gezebilme imkanınız var ya da iyi bir İtalya turunu tercih edebilirsiniz. Burada ülke anlamında seçenekleri o kadar fazlalaştırabiliriz ki ancak Fransa denildiğinde de iyi bir Paris turunu es geçmemek gerekir. Ancak farklı bir tatil geçirmek istiyorsanız sizlere Benelux Paris turlarını önerebiliriz. Bilmeyenler için belirtmek gerekirse Benelux Belçika, Hollanda ve Lüksemburg’un coğrafi olarak birlikteliğini anlatan bir tanımlamadır. Sanıyorum ki iyi bir Avrupa tatili için şehirleri listelemek çok kolay olmayacak çünkü birçok ülkenin kendine göre kültürü, ünlü eserleri, süslenmiş ışıl ışıl sokakları ya da mimarisi ön plana çıkıyor bu nedenle de hepsini anlatamasak da İspanya, İtalya, Paris gezisi hakkında size biraz bilgi vermeye çalışalım.

İSPANYA

İspanya için tarih boyunca pek çok medeniyetin birbirine karışmış olduğu zengin bir kültüre sahip olan ülke demek yerinde olaraktır. Bugün dünya turizminde İspanya’nın rolü oldukça büyüktür. Ülke Akdeniz kültürünün bir parçası olduğu içinde ülkemizden buraya gidişlerin bir hayli fazla olduğunu söylemek mümkün. İspanya için bir açık hava müzesi denilebilir bu anlamda tatil seçenekleriniz için iyi bir tercihtir. Ülkede gezmeniz gereken çok sayıda mimari alanların olmasının yanı sıra UNESCO Dünya Mirası listesinde de yerleri vardır. İspanyanın başka bir özelliği de futbol vermiş olduğu önem bugün dünya çapında yıldızlara sahip özellikle de Barcelona bu anlamda ilk akla gelen kulüpleri arasında yer alıyor. İspanya’nın bir diğer parçası ise İbiza adalar özellikle yaz mevsimi denildiğinde eğlence ve gece hayatının ülkede çok hızlı olduğunu ve hatta Avrupa’nın merkezi haline geldiğini söylemek mümkün. Cruize denilen büyük yolcu gemileri ülkeye çok sık demir atıyorlar bu da insan kültürü bakımından zenginliğin bir ifadesi olarak gösterilebilir.

İTALYA

Bildiğiniz gibi İtalya bir Akdeniz ülkesi dolayısıyla tarih kokan bir coğrafyaya sahip. Özellikle yurt dışı gezisi seçenekleri arasında ilk sırada olması buranın bilinen güzelliklerinden kaynaklanıyor. İtalya denildiği zaman ilk akla gelen sanat ve estetik oluyor. Üstelik ülkeden çok sayıda sanatçı çıkmış ve bu da ülkenin sanat turizminin ön plana çıkmasını sağlamıştır. İtalya sokaklarında gezerken de moda konusunda ne kadar iddialı olabildiğini görüyorsunuz. Bugün dünyanın moda gündemini belirleyen İtalya Moda Haftasını da sanıyorum ki bilmeyen yoktur.

PARİS

Fransa denildiği zaman ilk akla gelen Paris olmuştur. Yaklaşık olarak 12 milyonun üzerinde bir nüfusa sahip ve Fransa’nın pek çok yerinde de yerleşik olan Türkleri görebiliyoruz. Fransa ülkeye girişte Schengen vizesi talep eden ülkeler arasında ve ülkenin büyük bir bölümü Katolik inancına sahip. Çalışma şekline baktığımız da ise Türkiye ile aynı zaman diliminde bu nedenle de ülkeye çalışmak için dahi gittiğinizde güçlük çekmiyorsunuz. Paris denildiğinde akla gelen ilk yer Eyfel kulesi oluyor bugün dünyada en çok turist toplayan bölge olarak burası bilinmektedir. Ülkede ise genelde soğuk bir hava halimdir. Türkiye’den 1 saat zaman farkı var bu da sizin bu ülkeye gittiğinizde dikkat etmeniz gereken bir durum. Paris aslında gezilip görülmesi gereken bir şehir ancak ülkenin para biriminin Euro olduğunu düşünürseniz burada gezerken de bütçenizin biraz sağlam olmasında fayda var.

Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer