Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Laravel | Konsola Girmeden Kolayca Cache Temizleme

55 sec read

laravelPopüler PHP çatısı (framework) Laravel‘in ne kadar etkili bir önbellek yeteneği olduğunu biliyoruz. Bu her ne kadar güzel bir durum olsa da biz geliştiriciler, geliştirme aşamasında önbellek ile uğraşmayı pek sevmeyiz. Bu nedenle de sürekli terminal (konsol) aracılığıyla üzerinde çalıştığımız sunucuya bağlanıp şurada belirttiğim cache temizleme komutlarını gireriz. Sürekli bu komutları girmek yerine şöyle kolay bir method da kullanabilirsiniz.

Laravel Cache Temizleme

Öncelikle Laravel Artisan komutlarının hakkında daha fazla bilgiyi buradan öğrenebilirsiniz. Bizim burada yapacağımız ise siteniz.com/clear şeklinde bir route tanımlayıp bu route içerisinde tüm artisan cache temizleme komutlarını çağırmak. Bunun için aşağıdaki kodları route klasöründeki web.php dosyasına kaydetmeniz ve önbelleği temizlemek istediğiniz zaman tarayıcıda siteniz.com/clear demeniz yeterli.

Route::get('/clear', function() {
  Artisan::call('cache:clear');
  Artisan::call('view:clear');
  Artisan::call('route:clear');
  Artisan::call('config:cache');
  Artisan::call('optimize');
  echo "Cache temizlendi!";
});

Not 1: Bu yönteme alternatif olarak Laravel’in Cache::flush(); methodunu da çağırabilirsiniz ancak bu yazının hedefi Artisan cache komutlarının script üzerinden nasıl çağırıldığını göstermek.

Not 2: Siz de benim gibi projelerinize Redis tabanlı Cache özelliği kazandıran Lada Cache paketini kulanıyorsanız yukarıdaki cache komutalarına Artisan::call(‘lada-cache:flush’); satırını da ekleyebilirsiniz.

Önbelleksiz, rahat rahat çalışabileceğiniz bir gün dilerim :)Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer