Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

.DS_Store Dosyaları Nasıl Silinir?

1 min read

DS_Store dosyaları nasıl silinir

MacOS işletim sistemine geçenlerin ilk sorusu şüphesiz “.DS_Store dosyaları nasıl silinir?” şeklindedir. Öyle ki klasörlerinizde hemen her taşın altından bu dosya çıkar. Bu yazımda .DS_Store dosyalarının ne olduğunu ve nasıl kaldırılacağını anlatmaya çalıştım. Umarım bana yaradığı gibi sizin de işinize yarar bu bilgiler.

.DS_Store Dosyası Nedir?

.DS_Store (Desktop Services Store‘un kısa hali) dosyaları MacOS işletim sisteminin dosya yönetim programı olan OS X Finder tarafından oluşturulan gizli dosyalardır. Ayrıca dosya formatı olarak da kabul edilir. Bu dosya neden üretilir derseniz, Finder’ın erişim yaptığı dizinlerde mevcut klasör hakkında bazı bilgileri (ikon, yetki, dizi vb.) kaydetmek için üretilir.

Normal şartlarda .DS_Store dosyaları gizli dosyalardır ancak elbette bu dosyaları görünür olarak ayarlayıp Finder’da klasörleri gezerken görebilirsiniz. İşin can sıkıcı boyutu ise MacOS yüklü bir bilgisayardan Windows yüklü bir bilgisayara dosya taşırken bu klasörlerle karşılaşmanızdır ancak içiniz rahat olsun, bu dosyaları silmekte hiçbir sakınca yoktur. Esas mesele bu dosyaların tek tek silinmesinin zor olmasıdır çünkü hemen her klasörde bulunur bu dosya. Yazının devamında bilgisayardaki tüm .DS_Store dosyalarını nasıl kolayca silebileceğinizi bulabilirsiniz.

.DS_Store Dosyaları Nasıl Silinir?

MacOS yüklü bilgisayarlarda terminalde (konsolda) aşağıdaki komutu çalıştırarak tüm .DS_Store dosyalarını anında silebilirsiniz.

sudo find / -name ".DS_Store" -depth -exec rm {} \;

.DS_Store Dosyaları Periyodik Olarak Nasıl Silinir?

Bu dosyayı periyodik olarak silmek için öncelikle terminalde aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz.

sudo crontab -e

Size parola sorulacaktır, yönetici parolanızı giriniz. Ardından ekranda Vi editörü açılacaktır. Burada bir defa i harfine basın ve aşağıdaki komutu dosyaya yapıştırın.

15 1 * * * root find / -name ".DS_Store" -depth -exec rm {} \;

İşleminiz bittikten sonra Esc tuşuna bir kez basın ve ardından Shift+Z+Z tuşlarına eş zamanlı olarak basın.

Yukarıda vermiş olduğum crontab komutunun açılımı aşağıdaki gibidir:

  <AyınGünü>  <HaftanınGünü> <Kullanıcı Komutu>

Buna göre her gece eğer bilgisayar açıksa saat 01.15’te bu komut düzenli olarak çalışır. Eğer farklı bir zaman istiyorsanız komutu ona göre değiştirebilirsiniz.

Nice .DS_Store’suz günlere diyelim :)

Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Dünyada E-Ticaret Sektörü ve İşletmeler İçin Satış Fırsatları

Tüketici davranışları günden güne değişmekte ve alış veriş yapma alışkanlıkları buna bağlı olarak farklılaşmaktadır. Özellikle günümüz internet ve teknoloji çağında online ticaret büyük bir...
Erhan Yakut
3 min read