Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Üye Profilinde HTML Kullanmak

58 sec read

Dünyanın en fazla geliştiricisine sahip içerik yönetim sistemlerinden birisi olan WordPress, güvenliği her şeyi üstünde tutuyor. Bu nedenle de WordPress bir günlüğün üyelerinin değer girebilecekleri tüm kutular (isminde tutunda site adresine ve profiline kadar) filtreden geçtikten sonra işleme sokuluyor. Fakat bu filtreleme işlemi bazen istenmedik sonuçlar doğurabiliyor. Buna en güzel örnek bir üyenin, profilini (biyografi bilgisiniz) düzenlerken HTML etiketi kullanamamasıdır. Bunun sonucunda üye profiline ne bir site bağlantısı eklenebiliyor ne de paragraf oluşturulabiliyor. Eğer birkaç tane üyeniz varsa ve hepsine de güveniyorsanız profil filtresini kaldırarak bu sorunu aşabilirsiniz.

WordPress günlüklerde üye profilinde HTML kullanmak

Profil filtresini kaldırmak için WordPress’in filtreleme dosyasında ufak bir değişiklik yapacağız. Bahsettiğim filtre dosyası wp-includes klasörü içindeki default-filters.php.

Öncelikle dosyayı bir metin düzenleyici ile açıp 27nci satırı bulun. Satırın görünüşü aşağıdaki gibidir:
[php]$filters = array(‘pre_term_description’, ‘pre_link_description’, ‘pre_link_notes’, ‘pre_user_description’);[/php]
Bu satırda en sonda görmüş olduğunuz pre_user_description üye profiline denk geliyor. Bu terimi buradan kaldırırsanız üye bilgilerini güncelleme sırasında üye profilinin filtreleme işlemine girmeden kaydedilmesini sağlarsınız. Silme işlemini yaptıktan sonra kodun yani 27nci satırın görünümü şöyle olacaktır.
[php]$filters = array(‘pre_term_description’, ‘pre_link_description’, ‘pre_link_notes’);[/php]
Hepsi bu kadar. Güle güle kullanın ;)

Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer