WORDPRESS’İ KURDUNUZ, PEKİ YA SONRA ?

İlk kez yaptığımız bir işin acemiliği başka tecrübelere benzemez. İş bitmiştir fakat sorular bitmemiştir. WordPress tabanlı sitemizi kurduğumuzda da benzer sorunlarla karşılaşırız: “Google ile iletişimi nasıl sağlarım, güvenliğimi nasıl arttırırım, kullanıcıların sitemde kalma süresini nasıl arttırırım…” soruların başta gelenlerdir.

Bu konuyla ilgili şuradaki yazıyı görünce bu bilgiyi ve daha fazlasını Türkçe’ye kazandırmalıyız diye düşündüm. Gelin WordPress’i kurduktan sonra atılması gereken ilk adımları birlikte inceleyelim. Birlikte bu adımların sayısını arttırabiliriz.

Kalıcı bağlantılarınızı ayarlayın

Sitemizin Google amcayla daha iyi iletişim kurması için wordpress sitemizin bağlantılarını daha anlaşılır şekle getirmemiz gerek. Adres çubuğunda yazı başlığının görüntülenmesi için bu ayarı aktifleştirmelisiniz. Dahası kalıcı bağlantıyı sonu “.html”, “.asp” veya “.php” olacak şekilde de değiştirebilirsiniz. Siteniz asp olmasa da adres çubuğunda asp uzantısı gözükecektir ;) Admin panelinden Ayarlar -> Kalıcı Bağlantılar yolunu izleyerek bu ayarları yapabilirsiniz.

Kalıcı Bağlantılar

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz üzere Özel yapı seçeneğini seçtiğimiz zaman bağlantılarımızı özelleştirebiliyoruz. Uzantıyı değiştirirken %postname% kısmındaki % işaretlerini silmemeye dikkat edin.

Akismet eklentisini aktifleştirin

Akismet

WordPress yorum özelliğini kötüye kullanan botlar, sitenize cinsellik içeren yorumlar yollarlar. Çoğu zaman bunlarda cinsellik ve reklam içerikli linkler vardır. Bu botlar, onları onaylamamızı ve bu yolla kendi sitelerine link vermemizi amaçlar.
İşte akismet eklentisi bu tür yorumları otomatik olarak engelliyor. Sitenizi iyileştirmek için geçireceğiniz zamanı yorum inceleyerek geçirmek istemiyorsanız bu eklentiyi kurmalısınız. Eklentinin aktifleşmesi için bir api anahtarına ihtiyacımız var. Bunu da wordpress admin panelimizden eklentiyi etkinleştirdikten sonra alabilyoruz. Bunun için Akismet.com adresine üye olarak api anahtarınızı alabilirsiniz.

Feedburner ile RSS okuma hizmeti verin

Feedburner

Feedburner sitesi sayesinde sitenize uğrayan kullanıcıları sadık kullanıcılar haline getirebilirsiniz. Sitenize yerleştireceğiniz (veya temanızda hazır olarak bulunan) feedburner kutucuğu sayesinde sitenize eklenen en son yazılar e-mail listesine katılanlara yollanır. Bu yolla yüzlerce hatta binlerce takipçiye ulaşabilirsiniz. Feedburner üyelik için tıklayın.

Benzer yazılar eklentisi kurun

Benzer Yazılar

Çoğu kullanıcının bir siteyle tanışması google aracılığıyla olur. Aradığı bilgiyi ve daha fazlasını bulan bir kullanıcı bize tavsiye yoluyla daha fazla kullanıcı getirecektir. Bunun için benzerine tonla rastlayabileceğiniz bir eklentiyi buradan indirebilirsiniz.

Google’a site haritanızı tanıtın

Sitemap

Sitenize eklediğiniz tüm yazılara Google amcanın hızlıca ulaşmasını sağlamak amacıyla geliştirilmiş bir eklenti var: Google XML Sitemap. Bu eklenti .gz ve .xml uzantılı iki adet site hartası oluşturuyor. Ve oluşturduğu haritalar için Goog, Yahoo gibi arama motorlarını uyarıyor. Her yeni yazı eklediğinizde Google, Ask.com, Yahoo ve MSN gibi sitemap özelliğini destekleyen arama motorları güncellendiğinizden haberdar oluyor ;) Eklentiyi buradan indirebilirsiniz.

All In One Seo eklentisini kurun

All In One Seo

Bu eklenti sayesinde sitenizin en önemli arama motoru ayarlarını kolayca yapabilirsiniz. Eklentinin kurulumu ve ayarlanması oldukça kolay. Tek yapmanız gereken sitenizin anahtar kelimelerini ve tanımlarını bu eklentiye girmek. Eklentiye buradan ulaşabilirsiniz.

Google Analytics & Webmaster Araçlarına kayıt olun

Google Analytics

Her ne kadar wordpress için statpress ve benzeri istatistik eklentileri olsa da Google Analytics servisi kadar ayrıntılı rapor vereni yok gibi. Kullanıcıların sitenize hangi ülkeden, ilden geldikleri, sitede kalma süreleri, arama ayrıntıları, ziyaretçi sadakati… gibi onlarca raporu ayrıntılı bir şekilde alabiliyorsunuz. Analytics servisinin yanında Google Webmaster araçlarına kaydolmanız da sizin kârınıza olacaktır. Analytics sizden ufak bir kodu sitenize yerleştirmenizi istiyor. Bu temayı düzenleyerek yapmak yerine bu eklentiyle kolayca halledebilirsiniz. Webmaster Araçlarında ise sitenin size ait olduğunu doğrulamak amacıyla sunucunuza bir html dosyası yüklemeniz isteniyor.

Seviyeli ve alakalı bloglara yorum ekleyin

Yorumlar

İşte geldik en can alıcı noktaya. Bu konu aslında 2. Maddeyle alakalı. Akismet eklentisinin görevinin spam yorumları engellemek olduğunu ve bu spam yorumların geldikleri sitenin hitini yükseltme amaçlı olduğundan bahsetmiştik. Esasen site sahipleri makalelerine gelen yorumlardan rahatsız olmaz. Fakat reklam amaçlı yorumlar siteye bir katkı sağlamadığı için Akismet gibi eklentilere ihtiyaç duyulur. İşte siz de sitenizin tüm ayarlarını yapıp sıra tanıtıma geldiğinde bunu en temiz ve seviyeli şekilde reklamsız yorumlarla yapabilirsiniz.

Nasıl mı? Gidin ve seviyeli muhabbetin olduğu güzel bir site bulun. Bu sitedeki muhabbetlere siz de katılın. Bunu yaparken de samimi olun. Yorum yazma kısmında site adresinin sorulduğu bölüme sitenizin adresini çekinmeden yazın. Bu reklam olarak algılanmaz. Yorum yaptığınız her sayfa size etkili bir tanıtım olarak geri dönecektir. Eğer yazdığınız yorumlar değerli ise sizin (dolayısıyla sitenizin) değeriniz de artacaktır. Kullanıcıların gözünde “değerli yorumlar=bilgili site sahibi=kaliteli site” eşitliğinin var olduğunu unutmayın.

Hakkımda sayfasını oluşturun

Bu ise kullanıcıların sitenin ardındaki beyini görmelerine yardımcı olacaktır. Böyle bir sayfayla sayfanızın güvenilirliği ve kullanıcılarlar arasındaki duygusal bağ sağlanmış olur. Güzel bir örnek olarak Domatessuyu.com sitesinin hakkımda sayfasına bakabilirsiniz. Daha bugün sayfanın hakkında kısmını okuyan bir arkadaşım o kadar güldü ki bir daha sayfanın adını unutacağını sanmıyorum.

Son Sözler

Burada anlatılanlara sizin de eklemek istedikleriniz varsa lütfen yorumlarınızla belirtiniz. Böylece çok daha güzel, geniş ve verimli bir liste çıkartabiliriz.

DEVAMINI OKUYUN
 • Çok güzel bir yazı. özellikle de Feedburner ve Google'a harita gönderme olayı çok önemli. Bunları da belirtmen çok iyi olmuş. Ellerine sağlık ;)

  • Bana bu yazıyı paylaşma imkanı verdiğin için teşekkür ederim. Umarım diğer yazılar daha da faydalı olur :)

 • güzel yazı

 • Oldukça güzel bir derleme yapmışsınız, teşekkürler. Seviyeli ve alakalı bloglara yorum ekleyin kısmını uygulayacağım.

  • Bu hem faydalı hem de etkili bir yöntem, uyguladığınızı görüyorum :)

 • özkan

  Çok faydalı bir yazı.Herkesin faydalanacağı bilgiler

 • faydalı bir yazı olmuş..

 • Güzel bir yazı… En azından bilmeyen arkadaşlar için faydalı olacağına eminim :)

  • İlk seviye kullanıcılar için yapmaları gereken burada :) sıradaki yazımız ise wordpressin varsayılan özellikleriyle tatmin olamayanlar için geliyor :)

   • Güzel bir yazı bekliyor bizi, desenize.. :)

 • eyasin

  konu olarak benzer ama biraz daha ayrıntılı olarak volkan görgülü'nün yazısı da faydalı olabilir diye düşünüyorum. yazı başlığı "WordPress Kurulumu Sonrası Yapılacaklar Listesi" link versem ayıp olur mu bilmiyorum ama editör isterse linki kaldırabilir. http://url.ac/p9b

  • Verdiğiniz bağlantıdaki yazıyı okudum. Çok faydalı bir doküman olmuş. Yeni başlayanlar için bu tip kaynaklara ihtiyaç var.

 • Çok güzel bir konuya değinmişsiniz teşekkür ederim.

 • Dr. Yakup

  Çok faydalı bilgiler, fakat biraz daha seo konusunda bilgi vermenizi bekliyorum. Bunlar yeni başlayanlara çok iyi gelsede, orta ve ileri seviyedekileri tatmin etmeyebilir.

  Teşekkürler.

 • Enes

  Yakuter'e yavaştan yavaştan çok kaliteli yazarlar ekleniyor ve dikkatimi çeken bir şey: Her yazarın ilk yazıları çok tatmin edici geliyor tıpkı bu yazıda olduğu gibi. İnşallah serilerin devamı gelir yoksa bu yazıların bir anlamı olmaz diye düşünüyorum. Bu arada hoşgeldiniz Murat hocam. Diğer yazarlarla birlikte yeni yazılarınızı bekliyoruz inşallah.

  • umutlum

   Hoşbulduk :) Serilerin devamı gelecek. Şu an sırada 2 yazı daha var. Arkaplanda onlar da şekilleniyor yavaş yavaş. Erhan kardeşimiz sağolsun. Çok güzel bir ortam hazırlamış. Böyle bir ortam bilgi paylaşımı çok büyük bir mutluluk.

   • Asıl ben teşekkür ederim Murat, bu kadar güzel bir paylaşımla sadece bir şeyler öğretebilme amacı güderek yakuter.com'da paylaşım yaptığın için. Ne kadar teşekkür etsem azdır. En içten saygı ve sevgilerimle, teşekkürler…

 • =) Domatessuyu.com Hakkında kısmını içimden gelerek yazdığımı ve site kullanıcıları ile kesinlikle sıcak bir iletişime geçtiğine ve güzel bir anı bıraktığına eminim. Zaten en çok okunan sayfalarımdan biride hakkımda sayfası =)))

  • umutlum

   O gün arkadaşımın halini görmeliydin :)) mükemmel bir cv örneği. Hele 3. sınıftaki ayrılık ayrı bir vaka :))

  • Onur, hakkımda sayfası paragrafı için baya bir blog aradım resmini koymak için. Keşke baştan haberim olsaydı :)

 • sardag

  kendi sitemde söylediklerini uygulamaya çalıştım. Yararlı bilgiler olduğunu düşünüyorum. Elinize sağlık.

 • Anıl

  Şuanda yapmakta olduğum bir site için ufuğum genişliyor sayenizde!

 • Çok güzel çok faydalı bir yazı olmuş bence. Yazıklarınız uygulamada basit sonuçta etkili şeyler.
  Teşekkürler.

 • Yazar

  Ben Akismet kullanıyorum faka yine de spam yorumlar geliyor.Nedenini anlayamadım.

 • Yazılanları yaptıktan sonra StatPress eklentisini kullanarak sonuçları adım adım takip edebilirsiniz:)

  • :) tam isabet . Statpress artık olmazsa olmazlardan.

 • Cengiz Akyazı

  Sadece son maddede tembel oldugumu farkettim :)

  • Son maddede hangimiz tembel değiliz ki :)

 • a.samet

  teşekkür ederim bu kritik bilgiler için ;)

 • Mahmut

  Olduk.ça yararlı bir yazı olmuş. Yeni açılan siteyle ilgili seo ayarlamalarını nasıl yapmalıyız? Birçok eklenti mevcut. Hangilerini tercih etmeliyiz ?

  • Arslan

   WpSEO kullanmanızı tavsiye ederim. Ücretli bir eklenti olduğundan dolayı kullanan çok az blog var. Zamanım olursa bu konuda bir yazı yazmayı düşünüyorum.

   Statpress konusuna gelince ben de kullanıyorum; fakat CPU tüketimini artırdığı yönünde şikayetler var. Detaylı bilgileri sunan güzel bir eklenti..

 • TheCosmic21

  Bu işlemi her sitemi kurduğumda yaparım da hiç böyle bir plana oturtmamıştım, bazen unuttuğum şeyler oluyor.O zaman artık, ne zaman yeni bi blog açsam buraya uğrarım.

 • bulut

  Gercekten Cok Faydalı Bılgıler Tşk Edıyorum

 • Özkan

  WordPress ilk kuran arkadaşlar için çok faydalı bir rehber olmuş.
  İşin özü çok sade şekilde anlatılmış.

 • Dr. Halil

  eline sağlık murat kardeşim :) daha aydınlatıcı yazılarını bekliyoruz

 • erhan

  Hocam peki güvenlik konusu nerede?

 • Oldukça

  "Seviyeli ve alakalı bloglara yorum ekleyin" kısmına katılarak çok teşekkür ediyorum.

 • Halil İbrahim

  Çok güzel bir yazı olmuş teşekkür ediyorum ve yazılarınızın devamını bekliyorum ;)

 • latif

  Bu güzel bilgileri bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim benim gibi yeni başlayanlar için çok güzel bir kaynak

 • Kesinlikle böyle yazılar Türkçe ye kazandırılmalı. Tebrik ederim.

 • elinize sağlık açık ve dürüst şekilde seo olayını anlattığınız için teşekkürler :)

 • medikal market

  güzel anlatım yakuter yanlız bunları yapmaklada iş bitmiyor biraz sabır gerekli :)

 • Yazar

  Google webmaster tools'da arada sırada dizine eklenen url sayım düşüyor.Bunun sebebi nedir?

 • WP'ye yeni başlayacak arkadaşlara güzel bir kılavuz olmuş.

 • uğur

  merhabalar; yazı gerçektende wordpress'i ilk kurduktan sonra gerçekleştirmemiz gereken yararlı ipuçlarıyla dolu yazı için teşekkürler

 • Faydalı yazınız için teşekkür ederim.

 • .asp ve .php nin bi zararı olur mu? .html öneriyorlar ya genelde.

 • Demircan Çelebi

  Aklıma şu yazım gelmedi değil: http://www.bildirgec.org/yazi/wordpress-i-yukledi
  Tabi ben de Hongkiat'tan çevirmiştim.

 • bunları bir araya toplamak güzel olmuş gerçekten

 • Latif

  Webmaster a kayıt cidden çok önemli ben sitemi webmaster a kayıt etmeyi unutmuştum Google arattigim bir konuyu değilde her zaman ana sayfanın çıkmasına neden oluyordu.Buda ziyaretçi kaybına ve googlede ikinci sayfada çıkan sitemin 7 sayfaya düşmesine neden oldu. Yeni başlayanlar için çok önemli bir nokta olduğunu düşünüyorum

 • Faydalı bir yazı olmuş buradan yazan herşeyi uygulamaya çalıştım vallahi. Güzel oldu bu.

 • Eray Alakese

  Yazı çok güzel teşekkür ederim :) Ayrıca bir Kütahya Simavlı olarak "simavlılar olarak giriş yaptınız" yazısı dikkatimi çekti :D

  • Eray, hemşehrini buldun o zaman ;)

   • Eray Alakese

    Evet :)) Ama kendi web sitesinde İLETİŞİM sayfası yok ve mail adresini vermemiş :(

   • umutlum

    :) malesef bizim sitemiz henüz daha 10 günlük :))) ve ben kütahya simav ortaca köyünde tatildeyim :) o yüzden iletişim ve hakkımda sayfası henüz aktif değil.:(

 • hasan

  güzel yazı,genel olarak herkes aynı şeylerden bahsediyor ama bunlar olmazsa olmazlardan..

 • serdar

  kendimle karşılaştırınca eksiklerimi görmüş oldum =)

 • Mesut

  WordPress Çok CPU yiyor .

  1 ) wp cache
  2 ) W3 Total
  3) Kullanılan temada ki kodlama hataları vs.

  Bunları siz daha iyi bilirsiniz bu konu hakkında makale yazabilirmisiniz?

 • güzel ve faydalı bir uyazı olmuş. teşekkürler.

 • mert2407

  Kalıcı bağlantı tavsiyenizi bu sitede uygulamıyorsunuz sanırım..? :)

  • Malesef 4 yıllık bir sitenin kalıcı bağlantısını istediğim zaman değiştiremiyorum. İlk kurduğumda böyleydi, şimdiki aklım olsa yazıdaki gibi yapardım inanın :)

 • shewolf

  güzel bir derleme olmuş, çok teşekkürler.

 • malioztekin

  dediklerinizi uygulamaya çalıştım sağolun:)

 • Gercekten cok faydalı bilgiler tşk ediyorum erhan hocam yine turkçe wordpress dunyasına yararlı bilgiler sunmuşsunuz.

 • Harkulade bir anlatım olmuş teşekkürler …

 • M. Sıddık Nerkiz

  Anlatımınız için teşekkürler.Hepsini tamamen uyguladım.

 • Seo

  WordPress'te seoyu daha kolay hale getiren all in one seo pack'i e unutmamak gerek.

 • EraySimsek

  Tavsiyeleriniz İçin Teşekkürler…

 • Beyninize sağlık:) teşekkürler bilgiler için

 • wordpress şahane, teşekkürler.

 • Paylaşım için teşekkürler. Gerçektende wordpressi kurduktan sonra hemen kurulması gereken eklentiler.

 • irfan

  Çok faydalı bir makale olmuş. Kurduğum ve kesinlikle geliştirmeyi bırakmayacağım site için çok işime yarayacaktır. Teşekkür ederim.

 • Faydalı bilgileriniz için teşekkür ederim kesinlikle uyguladığım yöntemlerdir. wordpress seo konusunda en yayın olanı ve ücretsizi all in seo peki "wp seo" nasıl ücretli olmasına rağmen.

 • Gerçekten ama gerçekten yararlı olduğunu gözlemlediğim ve herkese yararlı olacağına inandığım güzel bir derleme… Tebrik ederim, kaleminize sağlık…

 • bence wordpressi kurduktan sonra yapılması gereken ilk şey otomatik kaydetmeyi kapatmak.
  faydalı bir yazı olmuş teşekkürler.

 • Çok güzel bir yazı, yol gösterme açısından iyi olmuş..

 • Bilgiler Hakkında

  Rehber olacak güzel bir yazı. Ancak "Hakkında" sayfasını gereksiz görüyorum.

 • Feedburner ve yorumlar dışında kalan maddelerin hepsini yapmıştım. Açıkcası anlatım çok iyi ve herkes tarafından anlaşılır olmuş. Yeni sitesine wordpress kuracak ziyaretçiler için çok güzel bir kaynak.

 • iyiymiş

 • vp10

  harika teşekkürler.

 • SEO

  Faydalı bir yazı olmuş teşekkürler

 • utkuygun

  bana çok yardımcı olan ve tek tek uyguladığım bir yazı . çok teşekkürler

 • muhabbet

  Teşekkürler hocam makale için

 • seo konusunda olmazsa olmazlarlardan :)

 • çok faydalı bilgiler çoğu kişi wordpress kurar ama kurduğu gibi bırakır.

 • utkuygun

  Mükemmel bir anlatım,blogumuz bu sayede yüksek yerlere gelebilir.Teşekkürler…

 • resimler

  WordPress sitelerle uğraştığımda faydalandığım bilgiler, teşekkür ederim..

 • can doğan

  Uzun süredir takip edemiyordum bloğunuzu, harika bir makale olmuş..

 • Binlerce backlink kasmaktansa 10-20 tane adam akıllı bloga gidip yorum yazarsak google daha dikkate alır fikrindeyim.
  Google gibi düşünmek lazım :)

 • gerçekten çok güzel bir yazı olmuş ellerine saglık.

 • seo

  eline sağlık hocam

 • stillborn

  Erhan bey, yazınız için teşekkür ediyorum. Fakat benim bir maruzatım var. XML Sitemap ile düne kadar hiç bir sıkıntım yokken aşağıdaki gibi bir hata almaya başladım. İnternette bir çok dökümana baktım, denedim fakat hiçbir sonuç elde edemedim. Ne yaptıysam olmadı bunun sebebi nedir acaba?

  Son güncelleme daha bitmedi! Kullanılan bellek miktarını yükseltebilir veya kurulum süresini uzatabilirsiniz. Daha fazla
  Betiğin son bilinen bellek kullanımı 22.75MB oldu, sunucunuzun sağladığı bellek sınırı ise 24M.
  Betiğin son çalıştırılması 0.43 saniye sürdü, sunucunuzun sağladığı süre sınırı ise 10 saniye.
  Betik, 323 numaralı yazı civarında (+/- 100) durdu.

  • Hmm cevabı net olarak bildiğimi söyleyemem ama anadizindeki 2 adet sitemap dosyasını silip (.xml ve .gz dosyalarını) tekrar işlemi başlatmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca sunucunuzun izin vermiş olduğu bu 24 mb neyin nesi bir araştırmanızı tavsiye ederim. Bunun dışında aklıma pek bir şey gelmiyor malesef. Umarım sorununuza çözüm bulursunuz.

 • Faydalı Bir Yazı Olmuş

 • Atakan

  Gerçekten işime yaradı sağolun :)

 • biqturkz

  Elinize sağlık çok yararlı bilgiler .

 • Nevzat

  Elinize Sağlık.Önemli Noktalara Değinmişsiniz.

 • Burak

  Gerçekten çok güzel bir yazı olmuş Saolasınız ;)

 • Makale için teşekkürler erhan hocam

 • mynet

  sitenizi wordpress kurduğum günden bu yana sürekli takip ediyorum verdiğiniz tüm bilgiler çok işime yaradı artık kendimde wp teması tasarlayabiliyorum teşekkür ederim sitenizin devamını dilerim inşallah sizin gibilerin sayesinde türk webmasterler spamcılıktan vazgecerler.

 • Gerçekten çok güzel ve faydalı bir yazı teşekkür ederim.

 • webesen

  tavsiyelerinize bu konudan başlayabiliriz..Faydalı bir yazı dizisi. Teşekkürler

 • güzel yazı

 • gerçekten cok iyi bilgiler

 • grafik tasarım

  yeni wp siteler için gerekli şeyler anlatılmış tebrikler.

 • Ferhat T.

  Çok başarılı bir makale, teşekkürler.

 • berkay

  Teşekkürler işime yaradı.
  http://www.BerkayAkinci.com

 • Teşekkür ederim yeni kurduğum subdomainde bu ayarları kullandım.

 • İsmail Biber

  Elinize sağlık, güzel bir makale olmuş.

 • Sarp

  Kaliteli bir içerik olmuş elinize sağlık. Kendi sitemde uygulayacağım :)

 • Veysel

  Genel olarak bilinen fakat ince noktalarla can alan bir yazı olmuş, klavyeme küpe edeceğim bu öğütleri ;) Teşekkürler

 • Yazı 2 yıl önce yazılmış ancak hala oldukça yararlı…

 • healthfitness

  dedikleriniz çok doğru ancak akisment üyeliği ücretlimi ben ücretsiz biliyordum

 • Bülent

  Elinize sağlık, güzel bir makale olmuş.

 • Bilgilendirme için teşekkürler. Umarım dahası gelir..

 • Benzer yazılar eklentisi dışında diğerlerini uygulamıştım. Güncel kalmak lazım tabi