Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

WordPress Güvenlik Tedbirleri – Dosyalar

5 min read

Güvenlik konusunda belki de en önemli meseledir dosyaların güvenliği. Çünkü dosyalar bizzat sitelerin çökertilmelerine sebep olabilecekleri gibi wp-config.php gibi kritik bir dosya nedeniyle veritabanınıza da veda etmek zorunda kalabilirsiniz. Dosya güvenliği konusunda wp-config.php dosyası üzerinde özellikle durmak istiyorum. Bununla birlikte diğer dosyaların güvenliği ve .htaccess dosyasından da bahsedeceğim.

WordPress Güvenlik Tedbirleri yazı dizisideki diğer yazıları aşağıda görebilirsiniz.

Dosya İzinleri

WordPress kurulumunu tamamladıktan sonra ilk yapmanız gereken şey wp-admin klasöründeki install.php dosyasını silmektir. Ardından sıra dosyaların izinlerindedir. Yanlış bir dosya izni nedeniyle sunucuya sızılabileceğini unutmayın. WordPress’in kritik dosya ve kalsörleri ile bunların izinleri için aşağıdaki tabloyu referans olarak alabilirsin ama tabi çok daha sıkı bir sistem için izinleri kendi isteğinize göre ayarlayabilirsiniz.

Ana dizin (root directory) : 0755
wp-includes/ : 0755
wp-admin/ : 0755
wp-admin/js/ : 0755
wp-content/ : 0755
wp-content/themes/ : 0755
wp-content/plugins/ : 0755
wp-admin/index.php : 0644
.htaccess : 0644
wp-config.php : 0644

Bazı eklentiler kurulmak için wp-content gibi klasörlerin yazılabilir olmasını ister. Böyle durumlarda eklentiyi kurmadan önce dosya iznini 0777 yapın ve kurulum tamamlandıktan sonra klasörü tekrar eski dosya iznine döndürün. Aynı durum .htaccess dosyası için de geçerlidir. Mutlaka eski dosya iznine dönüş yapın.

Yükleme klasörünüzün (uploads, yuklemeler vb.) dosya izni 0777‘de kalabilir ama arada bir bu dizini kontrol etmek ve zararlı bir dosya (örneğin .php uzantılı ve sizin yüklemediğiniz bir dosya) var mı, bakmak gerekli.

Plugins Dizini

WordPress sisteminizde açık olmasa da kullandığınız eklentilerde açıklar bulunabilir. Ziyaretçilerinizin bu dizini yani eklentilerinizi görmelerini engellemek istiyorsanız boş bir dosya oluşturup bu dosyayı index.html olarak kaydedin ve wp-content/plugins dizinine FTP ile yükleyin. Artık eklentileriniz tarayıcı vasıtasıyla görünmezler.

Not: Güncel WordPress sürümlerinde zaten boş bir dosya bulunuyor(index.php). Bulunmayanlar bu bahsettiğim boş index.html dosyasını kullanabilirler.

.htaccess Dosyası

Güvenli bir WordPress için sağlam bir .htaccess dosyası çok önemlidir. Bu dosya genelde WordPress’in standart yönlendirme içeriğini barındırır ama geliştirmek ve güvenliğimizi artırmak bizim elimizdedir. Bu nedenle aşağıdaki kodları .htaccess dosyanızın en üstüne yapıştırmanızı öneririm. Her satırın üzerinde ilgili kodun ne işe yaradığını yazdım. Aşağıdaki kodları olduğu gibi kopyalayıp .htaccess dosyasına yapıştırarak kullanabilirsiniz. Eğer henüz bir .htaccess dosyanız yok ise boş bir dosya oluşturun, içine aşağıdaki kodları kopyalayın ve bu dosyayı sunucunuza yükleyin. Hepsi bu kadar.

[php]# .htaccess dosyasına erişimi engelle
<files .htaccess>
order allow,deny
deny from all
</files>

# sunucu imzasını kaldır
ServerSignature Off

# dosya yükleme boyutunu 10mb ile sınırlandır
LimitRequestBody 10240000

# wpconfig.php dosyasına erişimi engelle
<files wp-config.php>
order allow,deny
deny from all
</files>

# wp-load.php dosyasına erişimi engelle
<files wp-load.php>
order allow,deny
deny from all
</files>

# dizin listelemeyi iptal et
Options All -Indexes[/php]

wp-config.php Dosyası

Bu dosya WordPress günlüklerinin en önemli dosyasıdır çünkü içinde veritabanına bağlantı için gerekli bilgiler ile birlikte temel ayarlar bulunur. İşte bu nedenle bu dosyayı mutlaka korumalıyız.

wp-config.php Dosyasını Şifrelemek

Bununla birlikte wp-config.php dosyasının içeriğini şifrelemeyi unutmayın. Şifreleme için ionCube, Zend Guard veya en basiti ve ücretsiz olan phpr.org sitesindeki aracı kullanabilirsiniz. Benim tercihim ionCube‘den yana. Tabi şunu da unutmamak gerekir ki her şifre kırılabilir. Bu nedenle hiçbirine tam olarak referans olamam. Ben sadece böyle bir yolun da olduğunu bilmenizi istiyorum.

ionCube ile Dosya Şifrelemek: Aslında bu gerçekten çok basit bir işlem. Önce ionCube sitesine üye oluyorsunuz. Sonra kredi yüklemek için ödeme yapıp (minimum 5$ = 10 dosya) kredinizin yüklenmesini bekliyorsunuz. Krediniz yüklenince Encode (Şifrele) sayfasına gidiyor ve şifrelemek istediğiniz dosyayı gönderiyorsun. Dosya şifrelenip size geri veriliyor. Verilen dosyayı sitenize koyup direk kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

ionCube ile şifrelenmiş bir wp-config.php dosyası yaklaşık olarak şöyle görünür.

[php]<?php
if(!extension_loaded(‘ionCube Loader’)){$__oc=strtolower(substr(php_uname(),0,3));$__ln=’ioncube_loader_’.$__oc.’_’.substr(phpversion(),0,3).(($__oc==’win’)?’.dll’:’.so’);@dl($__ln);if(function_exists(‘_il_exec’)){return _il_exec();}$__ln=’/ioncube/’.$__ln;$__oid=$__id=realpath(ini_get(‘extension_dir’));$__here=dirname(__FILE__);if(strlen($__id)>1&&$__id[1]==’:’){$__id=str_replace(‘\\’,’/’,substr($__id,2));$__here=str_replace(‘\\’,’/’,substr($__here,2));}$__rd=str_repeat(‘/..’,substr_count($__id,’/’)).$__here.’/’;$__i=strlen($__rd);while($__i–){if($__rd[$__i]==’/’){$__lp=substr($__rd,0,$__i).$__ln;if(file_exists($__oid.$__lp)){$__ln=$__lp;break;}}}@dl($__ln);}else{die(‘The file ‘.__FILE__." is corrupted.\n");}if(function_exists(‘_il_exec’)){return _il_exec();}echo(‘Site error: the file <b>’.__FILE__.’</b> requires the ionCube PHP Loader ‘.basename($__ln).’ to be installed by the site administrator.’);exit(199);

?>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…[/php]

wp-config.php Dosyasının Konumunu Değiştirmek

wp-config.php dosyası çok önemli olduğu için sadece şifrelemeye güvenemeyiz. Bununla birlikte wp-config.php dosyasının bulunduğu dizini veya dosyanın direk ismini değiştirmeliyiz. Bunu yapmak için de sitemizin ana dizinindeki wp-load.php dosyasını açmalı ve wp-config.php yazan yerleri dilediğimiz şekilde değişirmeliyiz. Örneğin wp-content klasörüne taşımak için wp-load.php dosyasındaki wp-config.php yazan yerleri wp-content/wp-config.php şeklinde değiştirmeliyiz. İlgili satırların değişmiş hali şu şekilde olacaktır.
[php]if ( file_exists( ABSPATH . ‘wp-content/wp-config.php’) ) {

/** The config file resides in ABSPATH */
require_once( ABSPATH . ‘wp-content/wp-config.php’ );

} elseif ( file_exists( dirname(ABSPATH) . ‘/wp-content/wp-config.php’ ) && ! file_exists( dirname(ABSPATH) . ‘/wp-settings.php’ ) ) {

/** The config file resides one level above ABSPATH but is not part of another install*/
require_once( dirname(ABSPATH) . ‘/wp-content/wp-config.php’ );[/php]

wp-config.php Dosyasına Erişimi Engellemek

Bu dosyayı korumak için öncelikle .htaccess dosyasına, tarayıcı üzerinden wp-config.php ve wp-load.php dosyalarına erişimi engelleme kodunu eklemeliyiz. .htaccess dosyasını incelediğimiz başlıkta bu kodu zaten vermiştim ama yine de tekrar yazayım.
[php]# wpconfig.php dosyasına erişimi engelle
<files wp-config.php>
order allow,deny
deny from all
</files>

# wp-load.php dosyasına erişimi engelle
<files wp-load.php>
order allow,deny
deny from all
</files>[/php]

Dosyalarla İlgili Diğer Tedbirler

Güvenlik için alınacak tedbirlerde bir sınır yok yani alabildiğiniz kadar tedbir alabilirsiniz. Örneğin klasörlere ve dosyalara erişimi engellemek için Cpanel gibi yönetim panellerinden faydalanabilir, dilediğiniz klasörlere parola koruması ekleyebilirsiniz.

WordPress’in wp-content klasörünün ismini değiştirmeniz de mümkün ama sitenizin kaynağına bakıldığında bu dosyanın ismi kolayca öğrenebileceği için bunu bir tedbir olarak saymıyorum.

Son Sözler

Güvenli bir site için belki biraz fazla emek sarfediyoruz ama burada yaptıklarımıza harcadığınız zaman, siteniz çöktükten sonra geri getirmek için harcayacağınız zamanın çok ama çok daha azı. Bu nedenle üşenmeden gerekli tedbirleri almalı, içimiz rahat bir şekilde yazılarımızı yazmalıyız. Lütfen dosya güvenliği konusunda unutmuş olduğum noktaları ve düşüncelerinizi yorumlarınızda belirtiniz. Diğer güven tedbirlerinde görüşmek dileğiyle…

Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer