Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Yüksek Hitli WordPress’inizi Optimize Edin

2 min read

Wordpress YakuterMerhaba arkadaşlar. Ben HDuman (Hakkı Duman). Artık makalelerimi Yakuter.com‘da da yayınlayacağım. Sağolsun Erhan abi beni kırmadı ve yazarlık fikrime sıcak baktı. Bende en güncel ve özgün makalelerimle sizleri aydınlatmaya çalışacağım. İlk olarak yüksek hitli siteler için çok fazla sorun çıkartan WordPress günlüklerde optimize işlemi ile giriş yapmak istiyorum yazılarıma. Bildiğiniz üzere WordPress az kodla çok işlem mantığıyla çalıştığı için çok fazla kaynak tüketmekte. Hele ki yüksek hit yapmaya başladıysanız (5k+) artık host firmalarıyla papaz olma vaktiniz geldi demektir.

Peki WordPress’in bu sorunununa çözüm getiremez miyiz? Tabi ki herşeyin bir çözümü olduğu gibi bu sorunun da bir çözümü mevcut: WordPress’inizi optimize etmelisiniz. Konunun devamında paylaşacağım bir kaç eklentiyi kullanarak ve gereksiz verilerle şişmiş veritabanınızı optimize ederek blogunuzun daha hızlı ve sorunsuz çalışmasın sağlayabilirsiniz.

Önbellek (Cache) Sistemi

İlk olarak günlüğümüz için bir önbellek (cache) sistemi kurmalıyız. Önbellek sistemi günlüğümüzde belirlediğimiz alanları (sayfalar,etiketler v.s) bir kere yükler ve sunucuya kayıt eder. Böylece sitemize giren her ziyaretciye, bir kere siteyi yükler ve sonrasında yüklediği önbellekten çeker. Bu sayede her seferinde ziyaretçi sitenin yüklenmesini beklemez. Önbellekten hızlıca siteyi görüntüleyebilir. Bu hem sitemizin hızı için hem de veritabanımız için çok büyük bir yarar sağlar. Şimdiye kadar kullandığım ve memnun kaldığım iki tane WordPress Önbellek (Cache) eklentisini sizlere tanıtacağım. Bunlardan birisi Wp Super Cache diğeri ise W3 Total Cache. Benim tercihim ise W3 Total Cache’ten yanadır. Kurulum ve kullanımından biraz bahsedelim.

W3 Total Cache Kurulum ve Kullanımı

 • Öncelikle W3 Total Cache bağlantısından eklentimizi indiriyoruz.
 • Sitemizin ana dizininde (httpdocs ya da public_html klasörü) bulunan wp-content klasörünü yazılabilir yapıyoruz yani CHMOD ayarını 777 olarak değiştiriyoruz.
 • İndirdiğimiz eklentiyi wp-content/plugins klasörümüzün içine atıyoruz ve yönetim paneline geçerek eklentiler kısmından aktifleştiriyoruz.
 • Sitemizin ana dizininde bulunan wp-config.php dosyasını her hangi bir kod editörü ile açarak (Notepad++, Dreamweaver vb.) “if ( !defined(‘ABSPATH’) ) …” kodunun hemen üstüne “define(‘WP_CACHE’, true);” kodunu ekliyoruz. Aşağıdaki gibi bir görünüme gelmeli kodunuz.
  [php]define(‘WP_CACHE’, true);

  if ( !defined(‘ABSPATH’) )
  define(‘ABSPATH’, dirname(__FILE__) . ‘/’);[/php]

 • wp-content klasörünün klasör izninieski haline getiriyoruz. ( CHMOD 755 )

Eklentimizi kurduk şimdi tek yapmanız gereken yönetim panelinden W3 Total Cache ayarlarına girip önbelleğe alınacak kısımları seçmeniz. Önerilen ayar türü:  Page Caching Method:Disk (Basic) , Minify Caching Method: Disk , Database Caching Method: Disk  şeklindedir.

Önbellek (Cache) sistemimizi bu şekilde kurmuş oluyoruz ve artık veritabanımızı optimize ederek rahat bir nefes alabiliriz. Yine kendim şahsen denediğim bir yöntemi anlatacağım. Bu şekilde 150 mb’lık veritabanı dosyamı 13 mb’a kadar düşürdüm. Kısaca anlatmak gerekirse basit bir eklentiyi kuruyorsunuz, size hangi alanların optimize edilmesini istedğinizi soruyor. Optimize Et butonuna tıklayarak fazlalıklardan kurtuluyorsunuz, hepsi bu kadar.

Veritabanı Optimizasyonu ve WP-Optimize Eklentisi

 • Wp optimize bağlantısından eklentimizi indiriyoruz.
 • İndirdiğimiz eklentiyi plugins (eklenti) klasörümüzün içine atıyoruz ve yönetim panelinde, eklentiler kısmından eklentiyi aktifleştiriyoruz.
 • Araçlar sekmesi altında Wp-Optimize menüsüne tıklayarak optimize sayfasına ulaşıyoruz ve optimize edilecek alanları seçip Optimize et butonuna tıklıyoruz.

Sonuç

Optimize işlemi sona erdiğinde ne kadar alan kazandığınızı ve bant genişliği kullanımınız ile veritabanı yoğunluğunuzun ne kadar azaldığını görebilirsiniz. Bu iki eklenti sayesinde blogunuza %90’lara varan rahatlık sağlayabilir, hosting firmaları ile papaz olma derdinden ya da yüksek ücretler karşılığında sitenizi optimize ettirme sorunundan kurtulabilirsiniz. Böylece ilk makalemin sonuna gelmiş bulunmaktayız arkadaşlar yazımı okuyan herkese teşekkür ediyorum umarım işinize yarar..

Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer