YAKUTER KOD YAZARKEN…

Daha önceki bir yazımda Notepad Kullanarak Hata mı Yapıyorum? demiştim ve okuyucularıma düşüncelerini sormuştum. Gelen yorumlar benim açımdan oldukça verimliydi çünkü diğer programcıların nelere önem verdiğini gördüm ve bu çizgide kendi durumumu değerlendirdim. Şuan düşüncemi soracak olursanız hata yapmadığımı farkettim. Çünkü bir iki ufak farklılıklar dışında Notepad++ gerçekten tüm isteklerimi karşılıyor. Bunu size daha iyi göstermek için kod yazarken ekranımın görüntüsünü aldım.

Öncelikle Notepad++ programıyla kod yazarken almış olduğum ekran görüntüsüne buradan ulaşabilirsiniz. Resimdeki numaralandırdığım yerleri kısaca açıklayayım.

1. Dil Kodlaması Ayarı: Notepad++’in en sevdiğim özelliklerinden birisi dil kodlaması konusunda işlerimi oldukça kolaylaştırması. Özellikle son sürümüyle birlikte gelen “Convert to UTF-8 without BOM” seçeneği sayesinde Türkçe karakterler bozulmadan üzerinde çalıştığım dosyayı UTF-8’e dönüştürebiliyorum.

2. Dosya Dizini: Notepad++ programına eklenti olarak yazılmış olan Light Explorer program ile birlikte geliyor ve bilgisayarınızdaki dosyaları yine program içinden kolaylıkla görebilmenize ve düzenleyebilmenize olanak sağlıyor.

3. Sekmeler: Notepad++ programının benim için olmazsa olmazlarından birisi de birden çok dosyayı kolaylıkla düzenlememe olanak sağlayan sekmeli yapısı.

4. Kod Tamamlama: Ctrl+Space tuş kombinasyonunu kullanarak üzerinde çalıştığınız dosyanın programlama diline uygun olarak (PHP, CSS vb.) yazmış olduğunuz kodu tamamlayabiliyorsunuz.

5. Yazı/Kod Alanı: Renklendirilmiş, satırları numaralandırılabilen, önemli satırları işaretlenebilen, dilediğiniz bölümleri kapatma özelliğine sahip olan güzel bir yazı/kod alanı mevcut.

6. FTP İle Sunucu Bağlantısı: Notepad++ varken sunucudaki dosyalarımı düzenlemek içina ayrıca bir FTP programına ihtiyaç duymuyorum. Gördüğünüz gibi kendi FTP uygulamasına sahip.

7. Mevcut FTP İşlemi: FTP’de yapılan dosya transfer işlemini burada görebilirsiniz. (“Download file”, “Upload file” vb.)

8. FTP Bağlantı Durumu: Normal bir FTP durum penceresi. O anda sunucu ile iletişimi ve yapılan işlemleri görebiliyorsunuz.

Duydunuz mu bilemiyorum ama yine de bildirmek istiyorum. Dünyanın en büyük açık kaynak kodlu yazılım platformu SouceForge, 2008 Açık Kaynak Topluluk Ödülleri kapsamında Notepad++ programını geliştiriciler için en iyi araç olarak seçti.

Sonuç olarak bence kod yazmak bir zevk meselesidir ve kişiden kişiye değişir. Bu yazıda kendi zevkimi paylaştım. Dilerim faydalı omuştur…

DEVAMINI OKUYUN
 • Şu notepad++’ya bir türlü ısınamadım.Bir süre kullanmayı denedim fakat beğenmedim.Dreamweaver kullanıyorum şimdilik.Sanırım notepad++ arama yaparken whitespace ( yanlış yazmadım umarım ) problemi yaşıyor.Çünkü Dw bir klasörde bir kelimenin geçtiği 25 dosya bulurken, np 20 dosya bulmuştu.İlk önce np ile bul ve değiştir yaptım fakat eksik yaptığı için sonuç hüsrandı.Bu olaydan sonra bir daha da programı çalıştırmadım.Ama açık kaynak ve kullanışlı olmasından dolayı geliştirilmesinin sürekli olmasını istediğim bir projedir.

 • Alper, değindiğin şu Whitespace konusu gerçekten önemli çünkü bende birçok dosyada aynı anda değişiklik yapıyorum ve daha önce hiç düşünmemiştim böyle bir sorun olacağını. Yeni sürümde belki giderilmiştir. Bakıcam artık. Böyle bir tespiti paylaştığın için teşekkür ederim.

 • Ben teşekkür ederim.

  Bu olayı Haziran 2008’de yaşamıştım.Hangi sürüm olduğunu hatırlamıyorum.O günden sonra yeni bir sürüm çıkmış ise belki de düzeltilmiştir. WordPress dosyalarını düzenliyordum.Sunucuyu attığım anda “fatal error” aldım.Çünkü dosyaların bazıları değişmemişti.

 • ERsin HAN

  Eski metin editörüme bu şekilde methiyeler düzülünce, bir süredir kullandığım PSPad Editor’den vazgeçmeyi düşünmeye başladım. Kullanışlı eklentilerinden yeterince faydalanmadığımı gördüm ama kişisel görüşüm yeni sürümlerinde bu eklentilerin varsayılan olarak programla birlikte gelmesinin daha iyi olacağı.

  +DW çok kasıyor.

 • brsyuksel

  Ben de windows kullandığım zamanlarda NotePad++ kullanırdım tüm kodlarımı yazarken. Yakuter’in verdiği resimde eklentileri ile birlikte görünce taktir ettim kendilerini :) Son 1 yıldır Ubuntu’da gPHPEdit ve gEdit kullanıyorum. Her ikisi de notepad++’ı aratmıyor diyebiliriz. Ufak bir dosya tarayıcısı eklentisi kurdum, Textmate tadı veriyor :) Rahat ediyorum, fazla da eklenti kurmayı sevmeyen birisiyimdir.

  Tüm bunların dışında yakuter, her ne kadar eski bir yazılım olsa da Vi ve türevi editörleri denemeni tercih ederim. Ben henüz denemedim ÖSS süreci boyunca da vakit ayıramam zaten. Denedikten sonra senden bir yorum bekleriz artık :) Ubuntuda yerleşik olarak geliyor, Pardus’da bilgim yok. Kolay gelsin sana

 • blog

  yakuter bir blog projesi vardı ne oldu ses seda yok??

 • Mesleğimden ve ticari işlerden fırsat buldukça YGünlük’ü geliştiriyorum. Belirli bir aşamaya geldikten sonra yeni yazıyı yazacağım.

 • Acer Aspire 5720G ( Core2Duo 2.0Ghz 800Mhz FSB 4 Mb Cache ve 2 gb ram ) üzerinde DW CS3 kullanıyorum.En ufak bir kasılma yaşamadım.Sisteminiz düşük geliyor olabilir mi acaba ?

 • Alper, o bilgisayarda yaşama zaten :)

  Ben hala şu bilgisayarla devam ediyorum ve DW’ye yaklaşmıyorum bile. [bilgisayarım]

 • @Barış, aslında herkes bana Vi kullan dedi ama bir türlü elim varmadı kullanmaya. Bir de ona bakayım.

  Bu arada resimde gördüklerinizin hiçbirisini (eklentileri) sonradan eklemedim. Hepsi programa dahil, varsayılan olarak geliyor ;)

 • Notepad ++ bende kullanıyorum, ve DW’ye göre çok daha hafif bir yazılım. Yazım bilginiz iyi ise çok seri bir şekilde kod geliştirebilirsiniz.

  DW gibi editörlerde ise başlangıç aşamasındakiler için çok ideal çünkü mesela float yazdığınız zaman direk size float‘un alabileceği değerleri gösteriyor.

  Ayrıca resim sayesinde farkına vardım meğerse FTP ve Site Explorer özellikleride varmış, açıkçası haberdar değildim, sağol Yakuter.

 • Ne demek Volkan, ben de kod tamamlama olayını yakın zamanda öğrenmiştim :)

 • efecan

  Aktif olarak yaklaşık 2 senedir Notepad++ kullanıyorum. Gerçekten işini güzel yapıyor ancak önceki yorumlarda da dediğiniz gibi illegal boşluk karakteri sorunu var. WordPress bu boşluklardan nefret eder ve hata verir bu yüzden önceden herşeyi yedekleyerek kullanıyorum notepad plus plus’u.

 • Tamam, sustum :)

 • @yakuet, CSS içinde kod tamamlama özelliği var mı yoksa sadece PHP için mi var?

 • Volkan css ve birçok diğer dil için kod tamamlama özelliği var. Şuradaki listeye bir bak istersen ;) PHP ve CSS için apiye gerek yok ama diğer diller için api dosyası ekliyorsun.

 • HC

  vazgeçemediğim :)

 • İyi bir bilgisayarda Eclipse ve Aptana ikilisi ilk tercihim. Notepad++’ı bir süre kullandım ama hiç beğenmedim. Light Explorer eklentisi, Eclipse’in proje sistemine alışınca çok yavan geliyor. “Light” editör olarak PSPad kullanıyorum bir süredir.

 • Ali

  Notepad++ Kullanmak iydir kan yapar

  ne kadarmı ileri gidilebilir mesela bir tane örnek verelim
  http://www.ailetip.com

 • Cok uzun sure C, PHP, JavaScript, CSS, HTML, Perl, Python ve RoR icin EditPlus kullandim. Dunyanin en guzel IDE’si de Eclipse’dir nezdimde, ozellikle Java icin.

  Ama gordum ki, dunya editor sampiyonu Textmate’dir. Transmit’le kombo olarak kullaniniz.

 • Çalışmalarımda Dreamweaver, Frontpage gibi daha hazırcı programlar yerine Notepad++ kullanıyorum. Öğrenmemde, kodların akılda kalıcılığında, kullanımında birçok olumlu etkisi oldu.

  Dreamveawer da tablo açmak için tablo tuşuna basıp tabloyu kolayca oluştururken bana bir katkısı olmuyordu, Notepad++ gibi programlarda kodları yazabilmek için bilmek gerektiğinden ister istemez öğreniyor, kendine birşeyler katabiliyor insan.

 • Hernekadar bende uzun süredir notepad++ kullansamda her programın kendine göre güzellikleri var.Örneklemek gerekirse bazen tablo oluşturma ihtiyacı duyuyorum ama tek tek yazmak can sıkıcı geliyor işte bu zamanlarda dw gibi programlar aranmıyor değil.

 • @yakuter, en nefret ettiğim şeyi yapmışım, yanlış yazmışım ismini bir önceki yorumda kusura bakma, CTRL + Boşluk tuşları ile otomatik tamamlama çalıştırılıyormuş, öğrendiğim çok iyi oldu.

  @ahmet, TextMate, mac için değil mi? PC kullanıcıları TextMate’i kullanabiliyor mu?

 • 5 kiloluk pardon MB’lık bir altın bu, bilene :)

  Facebook’ta “Notepad++ hayranları” grubunu kursam tutar mı acaba?

 • Dreamweaver’ı hiç ‘design’ modunda kullanmadım.Hep ‘code’ modunda kullanırım.Onun için dreamweaver ile tablo nasıl çizilir bile bilmiyorum. :)

  Sanırım yazılıma haksızlık ediyorum.Yabancıların ‘overkill’ dedikleri bu olsa gerek. :)

 • Merhaba Yakut Bey;

  Ben de tekrardan bir test işlemi yaptım. Daha önce de bahsettiğim gibi uzun uzun hepsine test süreleri tanımıştım ve o anki ruh durumuma göre kodlama yapıyordum ve dreamweaver da takılı kalmıştım. Notepad++ son versiyonu tekrardan yükledim ve UTF-8 işi çok hoşuma gitti. Teşekkür ederim bilgi için…

 • Altan

  notepad++ bir çok şeyden yoksun ha bir coder için süper eşi bulunmaz bir program olabilir ancak bir site oluşturuğuzda site içinde birbiriyle ilişkilendirilmiş html dosyalarını ağaç yapısında göstermiyor dolayısıyla “ya ben burada napmışım bu sayfayı nereye bağlamışım diyebiliyorsunuz” daha da önemlisi eğer w3’ün standartlarını baz alarak site hazılıyor iseniz bir valid olayı yok ordan baştan kaybediyor bence en iyisi dw code hints olayını kapatıyorum paşa paşa kodumu yazıyorum böylece ezbercilikten kurtulmuş oluyorum.. :)

 • Koray

  Yahu bende Edit Plus kullanıyorum. Notepad++ nin bazı özelliklerini Yakut’un diğer yazısında görünce denemeyi düşünüyorum. Edit plus 2 MB’lik bir program, 1 GB’lik bir sql dosyasını 10 saniyede açıp içinde bul/değiştir ile istediğim değişikliği anında yapıyorum. Ayrıca aynı anda 1000 PHP dosyası açıp aynı şekilde bul/değiştir ile çok kısa bir süre zarfında istediğim işlemi yapıyorum. Edit Plus başta HTML,PHP,CSS,XML,C++,Perl,JavaScript gibi 10’un üzerinde dil için kod renklendirmesi yapabiliyor, Yakut’un da bahsettiği üzere kod tamamlama gibi dandik işlevleri yok ve sizin dikkatinizi dağıtmıyor. Anlık browser özelliği, FTP özelliği gibi işlevleride cabası. Geçenlerde tıpkı böyle bir makaleyi okuduktan sonra Dreamviewer kurup denemeye karar verdim. İnanın bana Windows XP kursam ondan daha hızlı kuruluyor, kurması bir dert kaldırması ayrı bir dert, hele birde üç beş dosyayı aynı anda açmaya çalışın :) Sonuç olarak Edit Plus’dan çok memnunum, darısı Dreamviewer kullananların başına ;)

 • driver indir

  bende kullanıyorum notepad++ süper aradığım her özellik var. ;)

 • Güzelmiş :) Bende herşeyimi DW de yapıyorum. Arada Kodlama işlemlerinde notepad++ kullanıyorum. Ama bukadar özelliği olduğunu bilmiyordum:) peki çay kahve de ikram ediyor mu bari notepad++ :)

 • videoizle

  bende kullanıyorum notepad süper aradığım her özellik var.

 • intbil

  Bende notepad++ kullanıyorum. Dreamweaver zor geliyor. Notepad++ da php kod yazarken süslü parantezleri kontrol edebiliyorsunuz. Kod tamamlama özelliğide var.

 • Yasin

  Bu eklentileri nerden bulabiliriz peki ?

  • Hangi eklentilerden bahsediyorsunuz Yasin Bey? Bu yazıda sadece notepad++ programının kullanımını anlattım.

 • heptasarim

  kendimi bildim bileli dreamweaver kullanıyorum. kod bölümüne de bakıyorum tasarım bölümüne de. sizler gibi kodcu olmadığım için hatta php bilmediğim için bana yetiyor bile :D

  bi ara bi arkadaş ; tasarım yaparken, tablo oluştururken bile kod yaz, böylece kodla düşünürsün, kodla görürsün demişti (kung-fu hocası gibi). doğru bi söz

 • En iyisi Notepad++ =)

 • Dw 'ye göre kod tamamlama özelliği çok basit kalmış bir çok fonksiyon ismi gözükmemekte.
  Belki bi eklenti ile düzelebilir onun dışında iyidir Notepad++.
  Tabii NetBeans IDE kadar iyi değildir.NetBeans IDE 'nin desteklediği bir çok dil var ve isterseniz framewok desteğide ekleyebiliyorsunuz. Onun dışında svnle çalışmaya uyumlu.
  Notepad ++ 'ın en büyük artısı bilgisayarı kasmaması.
  Bu arada bence kod tamamlama özelliğinin gerekliliğini bir kez daha düşünün.

 • Yazıyı hortlatmış gibi olacağım fakat "Zencoding" eklentisi bir harika ! İlgili eklentiyi notepad++ has, Plugin Editor ile install edebiliyoruz.