Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Yakuter Kod Yazarken…

1 min readDaha önceki bir yazımda Notepad Kullanarak Hata mı Yapıyorum? demiştim ve okuyucularıma düşüncelerini sormuştum. Gelen yorumlar benim açımdan oldukça verimliydi çünkü diğer programcıların nelere önem verdiğini gördüm ve bu çizgide kendi durumumu değerlendirdim. Şuan düşüncemi soracak olursanız hata yapmadığımı farkettim. Çünkü bir iki ufak farklılıklar dışında Notepad++ gerçekten tüm isteklerimi karşılıyor. Bunu size daha iyi göstermek için kod yazarken ekranımın görüntüsünü aldım.

Öncelikle Notepad++ programıyla kod yazarken almış olduğum ekran görüntüsüne buradan ulaşabilirsiniz. Resimdeki numaralandırdığım yerleri kısaca açıklayayım.

1. Dil Kodlaması Ayarı: Notepad++’in en sevdiğim özelliklerinden birisi dil kodlaması konusunda işlerimi oldukça kolaylaştırması. Özellikle son sürümüyle birlikte gelen “Convert to UTF-8 without BOM” seçeneği sayesinde Türkçe karakterler bozulmadan üzerinde çalıştığım dosyayı UTF-8’e dönüştürebiliyorum.

2. Dosya Dizini: Notepad++ programına eklenti olarak yazılmış olan Light Explorer program ile birlikte geliyor ve bilgisayarınızdaki dosyaları yine program içinden kolaylıkla görebilmenize ve düzenleyebilmenize olanak sağlıyor.

3. Sekmeler: Notepad++ programının benim için olmazsa olmazlarından birisi de birden çok dosyayı kolaylıkla düzenlememe olanak sağlayan sekmeli yapısı.

4. Kod Tamamlama: Ctrl+Space tuş kombinasyonunu kullanarak üzerinde çalıştığınız dosyanın programlama diline uygun olarak (PHP, CSS vb.) yazmış olduğunuz kodu tamamlayabiliyorsunuz.

5. Yazı/Kod Alanı: Renklendirilmiş, satırları numaralandırılabilen, önemli satırları işaretlenebilen, dilediğiniz bölümleri kapatma özelliğine sahip olan güzel bir yazı/kod alanı mevcut.

6. FTP İle Sunucu Bağlantısı: Notepad++ varken sunucudaki dosyalarımı düzenlemek içina ayrıca bir FTP programına ihtiyaç duymuyorum. Gördüğünüz gibi kendi FTP uygulamasına sahip.

7. Mevcut FTP İşlemi: FTP’de yapılan dosya transfer işlemini burada görebilirsiniz. (“Download file”, “Upload file” vb.)

8. FTP Bağlantı Durumu: Normal bir FTP durum penceresi. O anda sunucu ile iletişimi ve yapılan işlemleri görebiliyorsunuz.

Duydunuz mu bilemiyorum ama yine de bildirmek istiyorum. Dünyanın en büyük açık kaynak kodlu yazılım platformu SouceForge, 2008 Açık Kaynak Topluluk Ödülleri kapsamında Notepad++ programını geliştiriciler için en iyi araç olarak seçti.

Sonuç olarak bence kod yazmak bir zevk meselesidir ve kişiden kişiye değişir. Bu yazıda kendi zevkimi paylaştım. Dilerim faydalı omuştur…Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer