Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

WordPress İçin Fotoğraf Galerisi

3 min read

Bu makale çok eski bir eklentiyi anlatmaktadır. Şuanda WordPress için en iyi fotoğraf galerisi eklentisi NextGEN Gallery'dir. O eklentiyi kullanmanızı tavsiye ederim.

Makalemizin konusu fGallery fotoğraf galerisi eklentisi. WordPress için güzel bir fotoğraf galerisi eklentisi bulmak zordur. Bunun üzerine kendim bir tane yazmaya başlamıştım. Aslına bakarsanız yarısına kadar da gelmiştim (kategori yönetimi tamamlanmıştı) fakat bu galeriyi görünce bıraktım yazmayı. Çünkü veritabanı tablolarından tutun da yönetim paneline kadar tam benim yapmak istediğim gibiydi her şey. Benim düşünmemiş olduğum artı özellikleri de bulunuyordu(fotoğraflara yorum yapabilme gibi). Bunun üzerine bu eklentinin dil dosyasını Türkçe’leştirdim ve Türkçe karakter kullanılarak albüm yaratılamaması gibi problemlerini giderdim. Sonunda kullanıma ve tanıtılmaya hazır hale geldi. Bu fotoğraf galerisini h-yaman‘a kurmuştum, örneğini orada görebilirsiniz.

KURULUM

  • Eklentiyi buradan indirin.
  • Paketten çıkan klasörü sitenizin wp-content/plugins klasörüne atın.
  • Sitenizin Yönetim Paneli->Eklentiler bölümünden fGallery eklentisini aktif hale getirin.
  • Sitenizin Wp-content klasörünün içinde themes ve plugins ile aynı dizine fgallery adında bir klasör yaratın ve CHMOD ayarını 777 yapın.

Buraya kadar her şey standarttı fakat bundan sonraki adım en önemli adımımız. Eklentinin klasörünün içinde fim_photos.php dosyası var. Bu dosyayı bir metin düzenleyicisi ile açıp kenarda bekletiyoruz. Amacımız bu dosyanın sitemizin temasının index.php dosyası ile aynı yapıya sahip olmasını sağlamak. Daha sonra index.php dosyamızı açıyoruz. İçi muhtemelen şu şekilde olacaktır.
[php]<?php get_header(); ?>

<div id="content" >

<?php if (have_posts()) : ?>

<?php while (have_posts()) : the_post(); ?>

<div class="post" id="post-<?php the_ID(); ?>">
<h2><a href="<?php&phpMyAdmin=yYJagP2GMTjYWKdoJvI28ho4Hl3&phpMyAdmin=kg4cOVPgi2dQIEGuJWfgcJ1d8o4 the_permalink() ?>" rel="bookmark" title="<?php the_title(); ?> için kalıcı bağlantı"><?php the_title(); ?></a></h2>
<small><?php the_time(‘d M Y’) ?> <!– by <?php the_author() ?> –></small>

<div class="entry">
<?php the_content(‘Yazının tamamını oku &raquo;’); ?>
</div>

<p class="postmetadata"><?php the_category(‘, ‘) ?> altında yayınlanmış | <?php edit_post_link(‘Düzenle’, ”, ‘ | ‘); ?> <?php comments_popup_link(‘Yorum Yok &#187;’, ‘1 Yorum &#187;’, ‘% Yorum &#187;’); ?></p>
</div>

<?php endwhile; ?>

<div class="navigation">
<div class="alignleft"><?php next_posts_link(‘&laquo; Önceki Yazılar’) ?></div>
<div class="alignright"><?php previous_posts_link(‘Sonraki Yazılar &raquo;’) ?></div>
</div>

<?php else : ?>

<h2 class="center">Bulunamadı</h2>
<p class="center">Üzgünüm, aradığınız şey burada değil.</p>

<?php endif; ?>

</div>

<?php get_sidebar(); ?>
<?php get_footer(); ?>
[/php]
Biraz karışık gelmiş olabilir gözünüze fakat sakın korkmayın. Şimdi yapmamız gereken yukarıdaki kod içinde if (have_posts() ile başlayıp endif‘e kadar olan satırları silmek. Bu işlemi yapınca kodumuz şöyle görünecektir.
[php]<?php get_header(); ?>
<div id="content" >

</div>
<?php get_sidebar(); ?>
<?php get_footer(); ?>
[/php]
Şimdi eklememiz gereken kodları ekliyorum. Bu ekleyeceğim kodları fim_photos.php dosyasından alıyorum. Dosyamızın son hali şöyle oluyor.
[php]<?php define(‘FIM’, true); ?>
<?php include("../../../wp-blog-header.php"); ?>
<?php require_once("functions/fim_functions.php"); ?>
<?php get_header(); ?>
<div id="content" >

<?php echo fim_get_the_content(); ?>

</div>
<?php get_sidebar(); ?>
<?php get_footer(); ?>[/php]
İşlemimiz tamamlandı. Dosyamızı fim_photos.php olarak kaydedip sitemizdeki eklentinin klasörüne (fGallery’ye yani) gönderiyoruz. Önceki varolan dosyanın üzerine yazıyoruz. Arkadaşlar sakın denemekten korkmasınlar, merak etmeyin wordpress’iniz çökmez. Sorun çıksa bile eklentiyi sildiğiniz anda eski haline döner. Dosyaları kurcalamaktan korkmayın ;)

Gelelim ikinci en önemli işlemimiz olan eklentinin ayarını yapmaya. Bunun için Yönetim Paneli->fGallery->Options bölümüne giriyoruz. Herşeyden önce dilimizi Türkçe’leştirelim. En altta dil seçeneğinden turkish.mo‘yu seçerek kaydet diyoruz. Ayar kaydedilir fakat ilk seferde ingilizce görürsünüz yine her şeyi. Sayfayı yenilediğiniz zaman Türkçe’ye dönecektir dilimiz. Şimdi yine seçenekler bölümünde en üstteki Güzel permalink kullan seçeneğini işaretliyoruz. Yine kaydet dediğimiz zaman sayfanın en altında yeni bir ayar bölümü çıkacaktır. Bu bölümün fotoğraf galerimizin adresini belirteceğimiz bölümdür. İstediğimizi yaptıktan sonra .htaccessi güncelle butonuna basıyoruz ve artık fotoğraf galerimiz aktif :)

Biraz zahmetli gibi görünse de böyle bir fotoğraf galerisine değer. Bu makaleyi yazarken Türkçe’dil dosyasını acele ile çevirdiğim için hatalar yaptığımı farkettim. Çok yakın bir zamanda tekrardan elden geçireceğim. Mesela permalink yerine kalıcı bağlantı diyeceğim :D Şimdilik kullandığınız dosya ihtiyacınızı karşılayacaktır, o kadar da fazla hata yok :)

Fotoğraf galerisini kuran arkadaşlar yorum olarak belirtirse girip bir göz gezdirme fırsatımız olur ;) Bir sonraki makalemde görüşmek dileğiyle…

Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

4 Replies to “WordPress İçin Fotoğraf Galerisi”

  1. Hocam guzelbir anlatım yalnız eski bir anlatım an itibari ile wp 3.0 da hata veriyor bunu biraz guncelleyebilirmisiniz :)

  2. üzerinden baya geçmiş dedigi gibi arkadaşın son sürümde uyumluluk göstermiyor

  3. WP 3.0.1 de problem çıkarıyor, eğer WP nin 3.0 üstünü kullanıyorsanız sakın bu eklentiyi yüklemeyin.

Comments are closed.