Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Umut Avcı | CG-Artist

1 min read

Umut Avcı, 2D ve 3D çizim yapan bir başarılı bir grafiker, kendi deyimleriyle CG-Artist. Yakın dostum olan Umut’un sitesini geçenlerde bir iki eksiği (standartlara uydurmak ve iletişim bölümü) dışında birlikte tamamladık. Çizmiş olduğu tasarımı WordPress’e uyarladıktan ve istediği işlevleri sağladıktan sonra site hazır hale geldi. Tam olarak bitmesini bekleyemeden içime en çok sinen çalışmalarımdan birisi olan bu siteyi size tanıtmak istiyorum.

Hedefmiz neydi?

Bu projede öncelikle kendimize birkaç hedef belirledik.

  • Bu site hem bir portfolio sitesi hem de bir günlük olacaktı.
  • Çalışmaları listelerken yazılardan çok resimlere yani çalışmaların önizlemelerine ağırlık verecektik.
  • Bir sayfada olabildiğince fazla içerik gösterecek ve bir yandan bunu yaparken sayfanın aşağı doğru normal günlükler gibi uzamasını engelleyecektik.

Yukarıda saydıklarım hedeflerimizden en önemlileriydi ve başarılı olduğumuza inanıyorum.

Umut Avcı
Sitenin anasayfasının görüntüsüne yukarıdaki resme tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bu siteyi hazırlarken öncelikli amacımız bir günlük gibi aşağı doğru uzaması değil, bir portfolio sitesi gibi belirli bir alanda olabildiğince içerik ve çalışma göstermekti. Anasayfaya baktığınızda hem çalışma kategorilerinden hem de günlük yazılarından başlıklar görebilirsiniz. Bu şekilde WordPress’te birden fazla kategoriden veriyi çekmek için WP_Query‘den sonuna kadar faydalandım.
Umut Avcı
Çalışmalardan herhangi bir kategoriye tıkladığınızda yukarıdaki gibi çalışmaların ufak resimlerinin olduğu sayfalar karşınıza çıkacaktır. Gördüğünüz gibi arkaplanı koyu renkli tutarak çalışmaları önplana çıkardık. Tabi bilgileri görüntülerken çalışmanın detayından çok resmin görünmesini istedik. Bunu da Her Yazım Resimli Olsun Diyorsanız! başlıklı makalemde anlattığım özel alanlar vasıtasıyla yaptım.
Umut Avcı
Gördüğünüz gibi bir çalışmaya tıklandığında o çalışmanın büyük resmi ve detayları çıkmakta. Resme tıkladığınız anda ise güzel bir efekt ile resim gerçek boyutlarında görüntülenmektedir.

Not: Ben hâlâ yukarıdaki resmin bir fotoğraf olduğunu iddia etsem de 3D çizim olduğunu söylüyor Umut. tabiî bendeki programcı gözü, nasıl isterse öyle görür :)

Son Sözler

Sitenin her yerinde özenle durduk. Keşke hepsini gösterme gibi bir şansım olsa ama o zaman bu yazıyı bitiremem sanırım. Eğer gösterecek olsaydım Hakkımda sayfasındaki orjinal Özgeçmiş (CV) çalışmasını, günlük yazılarının nasıl listelendiğini ve nasıl göründüğünü de göstermek isterdim.

Güzel bir şey daha duymak isterseniz Umut sitesinde bilgilerini makale şeklinde de yazmayı planlıyor, kaçırmayın derim.

WordPress bilgimi sonuna kadar kullandığım bu projenin asıl sahibi Umut Avcı‘yı tanımak ve çalışmalarını görmek için beklemenize gerek yok, sizi şöyle alayım…
Umut AVCI | CG-Artist – www.umutavci.com

Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer