Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Blogküme Değerlendirmesi

1 min read

Sözüme Blogküme’ye “iyiki doğdun” diyerek başlamak istiyorum. BlogKüme 25 Şubat 2009’dan itibaren;

Türkiye’de gerek tasarımı, gerekse de kaliteli içeriğiyle ön plana çıkan blogların gördüğü ilgiyi artırma, marka kimliklerini güçlendirme amaçlı bir oluşum (bkz. SiberKültür)

olarak yayın hayatına başladı.

Kısa zamanda başarıyı yakalacağını umduğum projeyi bir paragrafla anlatmak yerine birkaç başlık altında değerlendirmek sanırım küme elemanları açısından daha faydalı olacaktır.

9rules ve BlogKüme Prensipleri

9rulesBlogKüme yayına başladığı anda 9rules aklıma geldi. 2003 yılından bu yana internetteki en iyi içeriği bir araya getirme anlayışıyla hareken eden 9rules önemli referanslara sahip (örn. SmashingMagazine), yerleşmiş ve kabul görmüş bir proje. Bu projenin en beğendiğim yanı başlığından da anlayacağınız gibi belirlemiş olduğu prensipleri. Yaptığı işi seven, Asla öğrenmekten vazgeçmeyen gibi prensipler çerçevesindeki siteleri üyeliğe kabule diyorlar. İşin güzel tarafı ise kabul ettikleri üyeleri 9rules logosunu gururla taşıyorlar.

Olaya BlogKüme açısından bakarsak bu tür belirli kriterlerin olmasının hem şefaflık hem de güvenirlik açısından doğru olacağını düşünüyorum. Öyle ki şimdiden bu siteye onlarca başvuru olmalı. Olası antipatik yaklaşımların belirli prensiplerle engellenebileceği kanısındayım.

Üye Alımı Mevzusu

Üye alımı şu şekillerde olması sanırım herkesi memnun eder;
1. Davet sistemi: Mevcut küme elemanlarının direk davetiyle
2. Başvuru sistemi: Kümeye katılmak isteyenlerin ilgili formu doldurarak başvurmasıyla
3. Tavsiye sistemi: Kişilerin kendi sitelerini değil de başka siteleri tavsiye etmesiyle

Ayrıca üyelik mevzusunda düşünülmesi gereken şöyle bir konu da var, diyelim ki abc.com sitesi BlogKüme’ye üye oldu, ardından bu abc sitesindeki gelişmeler öngörülen BlogKüme prensiplerine karşı geldiğinde nasıl bir tedbir alınacak. Bir anda site üyelikten çıkarılacak mı yoksa birkaç ikazdan oluşan bir tedbir paketi mi mevcut olacak. Yeni bir site için belki çok fazla şey düşünüyorum fakat maksat desteklemek olunca ne yazsam küme açısından kârdır gözüyle bakıyorum.

BlogKüme’nin Yol Haritası

BlogKüme belli ki oldukça büyük bir projenin ilk adımı. BlogKüme kurucuları yeni katılan elemanın bir takım elemanı olduğunu düşünerek yola çıktıklarını yazmışlar. Böyle bir durumda etkin bir paylaşım platform ihtiyaç duyulacaktır. Düşüncelerin paylaşıldığı, tartışıldığı ve BlogKüme hakkında kararlar alındığı bir platform. Bu altyapıyı çok iyi planlamak ve uygulamak gerekli.

Sonuç

Türkiye’de ciddi bir eksiği dolduracağını düşündüğüm bu projeyi ayaklarını daha sağlam bir şekilde yere basarken görmek ümidiyle, yolun açık olsun BlogKüme…

Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Dünyada E-Ticaret Sektörü ve İşletmeler İçin Satış Fırsatları

Tüketici davranışları günden güne değişmekte ve alış veriş yapma alışkanlıkları buna bağlı olarak farklılaşmaktadır. Özellikle günümüz internet ve teknoloji çağında online ticaret büyük bir...
Erhan Yakut
3 min read