Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Tureng Sözlük Yenilendi

1 min read

Tureng Çeviri tarafından hayata geçirilmiş olan Tureng Sözlük, Inveon tarafından yenilendi. Tasarımda fazla bir değişiklik olmamasına karşın yapı o kadar güçlendi ki gerek kullanım kolaylığı gerekse teknoloji açısından en üst seviyeye çıktı diyebilirim. Gelin biraz Tureng Sözlük’ten ve yeniliklerden konuşalım.

Genel Özellikler
Tasarım
Tasarımın oldukça sade tutulup insanları direkt olarak kelime aramaya yönelten güzel sade bir tasarıma sahip Tureng Sözlük.

Forum
Tureng Sözlük dediğime bakmayın, Tureng Forum ile çeviri konularında yardım alabilir, bilemediğiniz kelimelerden konuşabilir ve yabancı diller hakkında merak ettiklerinisi öğrenebilirsiniz.

Kelime Tavsiye Özelliği
Tureng Sözlük’ün en önemli ve kendisini diğer sözlüklerden ayıran özelliği ise hatalı yazmış olduğunuz kelimelere en yakın kelimeleri size tavsiye olarak sunmak. Bir örnekle açıklamak gerekirse diyelimki bir kelimeyi aratacaksınız fakat tam olarak nasıl yazıldığını bilmiyorsunuz. Bildiğiniz kadarını Tureng’e yazmanız yeterli. Resimdeki örnekte “hindrance” kelimesindeki “a” harfini eksik yazdım. Tavsiyelere bakarsanız aradığım kelimeyi de bana sunduğunu görebilirsiniz.

Diğer Özellikler
* İngilizcenizi geliştirmek için güzel oyunlar da mevcut sitede.
* Üye olarak aramalarınızı özelleştirebiliyorsunuz.
* Kullanılan yeni teknolojilerle (AJAX vb.) yapı oldukça hızlanmış. Artık aradığınız kelimelere daha hızlı bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.
* Bulduğunuz bir kelimeyi farklı platformlarda (Google images, m-w, dictionary reference vb. ) inceleyebiliyorsunuz.
* Son arama yapmış olduğunuz kelimelere görebiliyorsunuz.

Sonuç olarak artık sitelerim arasında vazgeçilmez hale gelen Tureng Sözlük‘ü tüm okuyucularıma şiddetle tavsiye ederim.

Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer