Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

PHP Code Generator ile Hızlanmak

1 min read

Projelerimizde veritabanı tablolarımız vardır ve yazdığımız kodlarla bu tabloları yönetiriz, veri kaydeder, siler veya güncelleriz. Bu işlerimizi yaparken ya önceden hazırlamış olduğumuz kalıp halindeki kodları kullanırız ya da her proje için baştan yazarız. İşe bu baştan yazma işlemini kolaylaştıracak bir site ile karşılaştım; PHP Code Generator.

PHP Code Generator nedir?

PHP Code Generator çevirim için bir kod üretecidir. Ürettiği nesne/kod ise belirtmiş olduğunuz veritabanı tablo bilgilerine göre basit bir şekilde veritabanı işlemleri yapmanızı sağlayan bir PHP sınıfıdır (class).

www.phpobjectgenerator.com sitesine girdiğiniz zaman anasayfada nesneniz -ki ayrıca tablonuz- ve özelliklerini belirteceğiniz form ile karşılaşacaksınız. Aşağıdaki resimde formu anlatmaya çalıştım. Kendiniz formu deneyerek demek istediklerimi daha iyi anlayabilirsiniz.
PHP Code Generator

PHP Code Generator kullanımı

Kodunuzu oluşturduktan ve ilgili dosyaları bilgisayarınıza indirdikten sonra oluşturulmuş olan sınıfın size sağlamış olduğu temel veritabanı fonksiyonlarını (Save();, SaveNew();, Get();, GetList(); ve Delete(); ) ile projelerinizi geliştirebilirsiniz.

Aslında konuyu daha detaylı anlatacaktım ama PHP Code Generator yapımcıları hem şuradaki 4 dakikalık video, hemde resimli örneklerle, oluşturmuş olduğunuz sınıfın kullanımını o kadar güzel anlatmışlarki inanın daha iyisini yapamam.

Bir örnek tavsiye etmem gerekirsen oldukça sade bir üye kayıt sistemi hazılanışını burada göstermişler, bakmadan geçmeyin derim.

Sonuç

Benim görevim size PHP Code Generator gibi bir uygulamanın olduğunu ve kısaca ne işe yaradığını anlatmak. Uygulamayı kullanıp kullanmamak tamamen size kalmış. Kişisel fikrimi sorarsanız bu uygulama gerçekten sizi oldukça hızlandıracaktır. Bir düşünün, aynı anda hem tablonuzu hemde tablonuzu yönetmek için gerekli kodları sadece birkaç dakikada hatta saniyede oluşturuyorsunuz. Bu açıdan kullanılmaya değer olarak görüyorum.

Bana “Peki ya sen kullanacak mısın?” diye soracak olursanız bazı betikler/sınıflar (WordPress, SMF Forum, ezSQL…) dışında hiçbir şeyin hazırına alışamadığım gibi buna da alışabileceğimi pek sanmıyorum. Ben yine eski usul tablolarımı tek tek yaratır, ezSQL sınıfını projeme dahil eder ve kodlarımı yeri geldikçe ihtiyacım ölçüsünde yazarım. Sanırım kontrolün tamamının elimde olmasını istiyorum ;)

Daha hızlı oluşturulmuş projelerde görüşmek dileğiyle…

Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer