Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Kodla.Net | Geliştirici ve Programcı Ağı

1 min read

Gün geçtikçe yurdumuzdaki kaliteli projelere yenileri ekleniyor. Bunlardan bir tanesi de e-posta ile bilgilendirildiğim Kodla.Net Amacı programcıları biraraya getirmek ve grup çalışması ile yeni ürünler ortaya koymak olan Kodla.Net desteklenmesi gereken ve desteklendikçe daha da ilerleyeceğini düşündüğüm bir yapı. Biz programcıları bu şekilde bir araya getirmeye çalışan ve iyi bir organizasyonla uyumlu çalışma ortamı sunan bir başka proje grubuyla karşılaşmadım. Umarım Kodla.Net hedeflerine ulaşmakta başarılı olur.

Bu ağ hakkında daha fazla bilgiyi, bana gelen e-postayı yazıma ekleyerek size sunmak istiyorum.

Kodla.NET PROJESİNE ÇAĞRI

Proje Kurucusu: Ali SEVİMLİ

Kodla.NET Projesine Hakkında:
Kodla.net programcılara ait bir ağ sağlanması amacını taşımaktadır. Yani Programcıların bir arada bulunup gerek makale yazması gerek kodla.net sistem altyapısına dâhil olmasını düşündüğümüz bir projedir. Projenin hiçbir “maddi” amacı yoktur. Türkiye’de bulunan bu eksiklik sebebi ile “Ali SEVİMLİ” arkadaşımızın bizlere ulaştırdığı ve kuruculuğunu üstlendiği bir projedir.

Projede geliştirme amacını taşıyan arkadaşlar için bir görev dağılımı proje yöneticileri tarafından verilecektir. Herkes bu proje içerisinde bir şeyler öğrenecek bir şeyler öğretecek ve en önemlisi takım çalışmasına adapte olacak ve bu çalışmaya katkıda bulunacaktır. Projeye gelen mailler veya diğer iletişim yolları ile ulaşan arkadaşlar değerlendirmenin ardından yapılacakları işler belirlenmekte ve kendilerine belirtilen sürelerde bitirmekleri istenmektedir. Projenin iskelet yapısını “beyin fırtınası” olarak herkesin düşüncelerini öne sürdüğü ve sağlam olmasını planladığımız bir düzende yapılandırmayı düşünüyoruz.
Yani programcı arkadaşlarla yapılacak toplantının ardından çıkacak “Sistem İskeleti” üzerinde herkese görev dağılımını yapıp çalışmaya başlayacağız. Bu projede kimse birbiri ile direkt irtibatta olmayacak şeklinde bir şey düşünmüyoruz çünkü amacımız programcı ağı oluşturmak. Yani projedeki arkadaşların birbirleri ile tanışması kaynaşması projenin hem gelişimi açısından hem de projenin dışında kalan kısımda birbirlerine yardımcı olacağı düşüncesi içerisindeyiz.

Teknik Detaylar:
– Php 5 (Nesneye yönelik programlama)
– MySQL 5
– Javascript Altyapıları (prototype , jquery …)
– Cascading Style Sheets (Css)
– XHTML
* Servisler olarak daha sonradan dâhil edebileceğimiz (Java Web servisleri ve benzeri bir şeyler olabilir) bunu yapmayı düşündüğümüz toplantıda ilerisi için tartışabiliriz.
* PHP için kodlama standartları uygulayacağız (Bkz: Pear Kodlama Standartları)
* SQL için gerekli tasarımı programcılarında içerisinde bulunduğu ve fikirlerini belirttiği bir şekilde kurgulanacaktır. [DBDesigner4] gibi bütün işletim sistemlerinde çalışılan bir program seçtik bunun için.
* Kodlamalar tamamen UTF8 karakter setinde kodlanmalıdır.
Proje hakkında burada yazmadığımız veya düşüncelerinizi Proje yöneticilerine ulaşarak gerekli cevapları alabilirsiniz.

Unutmadan söylemeliyim ki Kodla.NET sitesine girerek bir şey bulamazsanız şaşırmayın. Proje hakkında detaylı bilgiye [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.

Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer