Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

İstatistikte Son Karar: Sayyac.com

2 min read

Sayyac.comWeb sitelerinin en ciddi sorunlarından birisi de istatistik mevzusudur. Sitenizde kullanmayı düşündüğünüz bütünleşik yapılar (eklenti vb.) sisteminize çok büyük bir külfet getirir. Veritabanınızın şişmesi, sitenizin yavaşlaması gibi problemlere neden olur. Buna çözüm olarak da ücretli veya ücretsiz istatistik servislerinden yararlanırız. Bu zamana kadar bir çok servisi denedim. Reinvigorate, Clicky, Google Analytics. Bu servislerin gereksiz istatistikler vermesi, kısmen karışık olması ve doğru sonuçlar göstermemesi gibi sorunları olduğu için yeni bir arayışa girdim. Aslında aklımda Extreme Tracking vardı ama onlar da Türkiye’ye hizmet vermiyorlar. İşte bu arayışta karşıma hem sade, hem Extreme Tracking‘in yegâne alternatifi ve bununla birlikte Türk yapımı çok başarılı bir çalışma olan Sayyac.com çıktı.

Bir İstatistik Servisinden Beklentilerim

Doğru ve Güvenilir Sonuçlar
Bir istatistik servisinin kalitesini gösteren en önemli kriter vermiş olduğu sonuçların doğruluğu, kesinliğidir. Sayyac.com’u tercih etmemdeki en önemli nedenlerden birisi de budur. Siteme sponsor olmak isteyenler bana sitemin istatistiklerini sorduklarında onlara kesin ve güvenilir rakamlar vermeliyim. Bununla birlikte ilerde atacağım adımlar için de sitemin istatistiklerinden emin olmalıyım. Aksi takdirde boşa kürek çekebilir, yanlış konulara odaklanabilirak zaman ve emeğimi boşa harcayabilirim. Bu nedenle güvenilir bir istatistik servisi her zaman ihtiyaç duyduğum, olmazsa olmaz bir ihtiyaçtır benim için.

Basit Bir Kullanım ve Sadelik
Günümüzde kalite arttıkça tasarımlar daha da zenginleşiyor. Fakat bazen ipin ucunu kaçtığını, bu zenginliğin kalabalığa ve gereksiz onlarca nüansa döndüğünü görebiliyoruz. İşte istatistik servisleri aynen bu söylediğim hataya düşüyorlar. Yeni teknolojiler, güzellikler, efektler derken işin mantığını unuyorlar. Sayyac.com ise gereksiz her şeyden arınmış, temiz ve rahat bir kullanım sunuyor. Kullanmadığım onlarca istatistiği görmezlikten gelmek için kasmıyorum çünkü Sayyac.com’da gördüğüm her şey zaten ihtiyaç duyduğum istatistikler. Kalabalık yok, göz boyama yok. Servis adeta bizim işimiz istatistik diyor.

Gereksiz Değil İhtiyaç Duyduğum İstatistikler
İstatistik aslında çok geniş bir kavram. Dilediğiniz yöne çekebilir ve genişletebilirsiniz. Öyle ki bazı servisler neredeyse sitenize girenlerin kaç çocuğu olduğunu bile söyleyecek duruma geldiler. O kadar detaya inmeye hiç gerek yok. Tekil ve çoğul ziyaretçi sayısı, hangi kelimelerle sitenize gelindiği gibi temel bilgiler bizim işimize yarıyor, gerisi bana oldukça yapmacık görünüyor.

İstatistik Önemlidir, Ücret Hakeder
İnternette artık neredeyse her şeyin ücretsizini bulur olduk ama bazı durumlar vardır ki gerçekten de ücreti hakederler. İşte istatistik konusunda artık bu duruma gelmiş bulunuyorum. Ücretsiz servislerin durumlarını gördüğüm için Sayyac.com’un ücretli ve sağlam hizmetini severek kullanıyorum. Böylece sitemin istatistikleri hem güvende oluyor hem de içerik hırsızlarının benim yazılarımla üst sıralara çıkması engellenmiş oluyor.

Not: Bu konun detayını merak ederseniz SEO Teknikleri‘ndeki makaleye bir göz atabilirsiniz.

Sonuç

Sonuç olarak Yakuter.com’un bundan sonraki istatistik servisi tercihi Sayyac.com’dur. Sebeplerine kısaca değindim. Elbette siz kendi siteniz için kendi kararınızı vereceksiniz ama unutmayın ki aynı yolları tekrardan geçmek, zaman içinde tüm servisleri denemek size zaman kaybından başka bir şey getirmeyecektir. Eğer yine de tüm servislere bir göz atmak istiyorum diyorsanız ilk denemeyi Sayyac.com’da yapmanızı tavsiye ederim. Eğer beğenmezseniz(!), size çok karışık gelirse(!), doğru sonuçlar göstermezse(!) diğer servislere doğru gönül rahatlığıyla yola çıkabilirsiniz.

Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer