Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

FreightArea | Nakliye Artık Daha Kolay

1 min read

FreightAreaİnternetin insan hayatı ile bu kadar bütünleşmesi ile yeni bir sektör ve yeni bir ekonomi oluşmaya başladı. Bu ekonominin adı internet ekonomisi. Son yıllarda birbiri ardına açılan alışveriş siteleri, hizmet siteleri, sosyal medya platformları bu ekonominin yarattığı yeni bir endüstri. Sizlere bu endüstrinin karşımıza çıkardığı yeni bir internet sitesinden bahsetmek istiyorum. Bu sitemiz freightarea ismi ile hayat bulmuş. Sitemizin temel amacı nakliye ile ilgili arz ve talebi tek bir platformda toplamak. Uluslararası nakliye ihtiyacı olan firma ile uluslararası nakliye hizmeti veren firmayı kendi sitesinde buluşturmak isteyen freightarea’nın kurucusu ise uzun yıllardır nakliye sektöründe CEO olarak çalışmış ve aynı zamanda Doğuş Üniversitesi öğretim görevlisi olan Önder Türker. Türker projesini “Nakliye artık daha kolay” sloganı ile tanıtıyor. Hiçbir hizmet satmadıklarını sadece hizmet alan ile hizmet veren insanı bir platformda toplamak istediklerini anlatan Türker projesinin çok kısa bir süre içinde onlarca nakliye firması tarafından kullanıldığını söylüyor.

Aslına bakarsanız global ölçekte bu konsept ile nakliye alanında hizmet veren tek internet sitesi. Bu da freigharea’yı farklı kılıyor. Site şu şekilde işliyor; Nakliye yaptıracak olan kişi tr.freightarea.com adresine girip bir nakliye ihalesi açıyor. Yeni bir ihale açıldığı zaman freightarea sisteminde kayıtlı olan Nakliye şirketlerine mail yolu ile yeni bir nakliye talebinin oluşturulduğunu ve buna teklif verebileceklerini bildiriyor. Nakliye firmaları bu ihalelere teklif veriyor ve müşteri bu teklifler arasında değerlendirme yaparak kendisi için en uygun teklifi veren firma ile irtibata geçip işi veriyor. Burada freightarea’nın yaptığı tek şey nakliye yaptıracak olan firma ile nakliye firmasını buluşturmak.

Freightarea Ne Kazanıyor?

Freightarea şu an için ücretsiz olarak hizmet veriyor. Şu an hiçbir kazancı olmayan bu firmanın kazanç modeli ise üyeliklerden el edeceği aylık gelir. Projenin tutması durumunda ilerleyen yıllarda nakliye firmalarından aylık üyelik aidatı almayı düşünüyor.

Freightarea Aracılıktan Başka Birşey Yapıyor mu?

Aslına bakarsanız yapıyor. Tek işi aracı olmak değil aynı zamanda nakliye firmaları ile ilgili de rehberlik etmek. Nakliye yaptıracak olan kişi yada firmaya verilen teklifleri değerlendirirken hangi firmanın hangi alanda daha başarılı olduğuna dair bilgiler veriyor, işi verirken nelere dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor.

Ayrıca bunun dışında freightarea bir de nakliye sigortası yapıyor. Nakliye sigortası ile taşımasını yapacağınız eşyalarınızı sigortalatabilir ve güvence altına alabilirsiniz. Freightarea herhangi bir sigorta firmasına gitmeden bu hizmeti de alabilmenizi sağlıyor. Üstelik sigorta firmalarından çok daha uygun fiyata !

Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer