Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Ekonomik Araç Kiralamanın Yolu Nedir?

2 min read

Herhangi bir ihtiyacınız için lazım olan aracı en uygun fiyata kiralamanın birtakım yolları elbette vardır. Bütçenize uygun bir araç kiraladığınızda paranızdan tasarruf etmiş olursunuz ve ekstradan birkaç yer daha gezebilirsiniz.

Başlıyoruz…

1. Erkenden araç kiralayın

Arz talep meselesini herkes bilir. Buna göre, araç kiralama sektörünün en yoğun mesai yaptığı tatil dönemlerinde arz yetersizliği veya talep fazlalığı nedeniyle çok daha uçuk ücretlerden araç kiralamak durumunda kalabilirsiniz. Araç müsaitlik durumunu yoğun olduğu bu zamanlar içerisinde araç bulmak çok zor olabilir. Bulduğunuz araçların fiyatı ise, normalden çok daha fazla ücretle size kiralanabilir. Bu dönemde bile en uygun fiyatı bulmanız için karşılaştırmalı araç kiralama imkanı sunan siteleri kullanmanızı tavsiye ederim. Bunun haricinde, tatil planınız veya gezi planınız önceden belliyse, aracı da önceden rezerve ettirmek ucuz araç kiralamak için akıllıca bir tutumdur.

2.En az iki kişiyle araç kiralayın

Tek başına seyahat etmeyi seven biriyseniz, yanınıza dost istemeyebilirsiniz. Ancak bu durumda masrafı bölüşebileceğiniz biri de olmayacaktır. Dolayısıyla hem araç kiralama ücreti hem de yakıt ücretinin altında ezilebilirsiniz. Bunun yerine sevdiğiniz bir dostla araç kiralamak ve gezi planını beraber yapmanız daha isabetli olabilir. Böylelikle masraflar bölünür ve bütçenizi daha tasarruflu harcayabilirsiniz.

3. Rastgele bir gezi planı yapın

Eğer gezi planı için aklınızda bir yer yoksa ve gezi esnasında araç kiralamayı düşünüyorsanız, ücretlerin en makul olduğu şehre ilk çıkartmayı yapabilirsiniz. Bunun için online araç kiralama sitelerindeki yoğunluk durumu en düşük şehirler üzerinden en uygun aracı kiralayabilirsiniz. Böylece en ucuz aracı kiralayabilir ve iyi bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz. Tabi bu şehire nasıl ulaşacağınızı da önceden belirlemelisiniz.

4. Ekonomi sınıfı araçlara yönelin

Evet, bir şehrin içerisinde lüks sınıf araçla dolaşmak daha prestijli olabilir. Ancak bir iş toplantısına veya sevgilinizle yemeğe gitmiyorsanız, bu masrafa değmez. Çünkü gezmek için lazım olacak aracın küçük olması park gibi sorunlar için de avantaj yaratabilir. Üstelik kullanımı daha kolay bir araçla gezmek daha emniyetli olabilir.

5. Kampanyaları takip edin

Gezi planlarınızda kampanyaları gözünüzden kaçırmayın. Turizm sektöründe bazı dönemlerde durağanlık yaşanabildiği için firmalar bu gibi durumlarda kampanyalar yapmaktadır. Bunları takip edip daha ekonomik bir gezi planı yapabilirsiniz.

Tüm bu işlemler için online araç kiralama sitelerine göz atmanız gerekecektir. Bu anlamda Türkiye’nin en başarılı araç karşılaştırma sitelerinden birisi olan vivi.com.tr’yi kullanmanızı tavsiye ederim.

Peki Neden vivi.com.tr?

  • Çünkü hangi firmadan araç kiraladığınızı biliyorsunuz.
  • Araç kiralayacağınız firmanın puanını görme şansına sahipsiniz. Firma yeni eklenmişse puanı olmuyor.
  • Kiralama için birçok detay bilgiyi sizler ile paylaşmışlar. Aşağıdaki görsele bakarsanız aslında ne demek istediğimi daha kolay anlarsınız.

Youtube üzerinde sistemin işleyişi ile ilgili bir animasyon video paylaşmışlar.

 

Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer