Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Cssaddons | Yeni Nesil Uygulamalar

2 min read

CssaddonsYeni nesil!” hayatın her alanında geleceği niteleyen bir kavram olduğu gibi teknoloji için de kullanılmakta. Aslında biz sanal alem müdavimleri internet dünyasında bu kavramın yerine “Web 2.0” terimini tercih eder olduk çünkü internette bu kavram sadece yeni teknolojileri ve teknikleri değil, ayrıca bunları ustaca ve kurallarına (standartlarına) uygun kullanmayı da kapsıyor.

Ne mutlu ki ülkemizdeki internet kullanımının yaygınlaşmasıyla insanlar Web 2.0 teknolojilerini merak etmeye, projelerinde kullanmaya ve dolaştığı sitelerde aramaya başladılar. Yurtdışında bizim bu arayışımızı kolaylaştıran, Web 2.0 uygulamaları tek bir sitede toplayan çalışmalar var aslında fakat Türk internet kullanıcıları için Web 2.0 teknolojileri merkezi Cssaddons olacak gibi.

Cssaddons

Cssaddons, Ahmet Küçükoğlu tarafından hayata geçirilen, Web 2.0 uygulamalarının toplandığı ve değerlendirildiği oldukça başarılı bir proje. Aslında bu projeyi kendi sloganıyla tanıtmak lazım;

Cssaddons,
1. CSS ve XHTML standartlarından geçmiş,
2. Tarayıcı farklılıkları olmayan,
3. Web 2.0 uygulamalarını derleyen bir sitedir.

Cssaddons’un Kapsamı

Cssaddons’un isminde CSS geçiyor diye sadece CSS uygulamalarından oluştuğunu düşünmeyin. Bu proje PHP, ASP vb. programlama dilleriyle geliştirilmiş, AJAX tekniği ile CSS ve Javascript kodlarla güçlendirilmiş projeleri de kapsamaktadır. Yeter ki bu projeler W3C (Web Standartları) uyumlu olsun, her tarayıcıda aynı görünsün. Bununla birlikte elbette maksat eskileri değil, yeni nesli yani Web 2.0 uygulamaları bulmak ve paylaşmak.

Cssaddons’un Hedefi

Bu siteyi tanıtmamın en önemli sebebi ise oldukça değer verdiğim hedefi! O hedef de her gün yüzlerce ve belki de binlerce sitenin yayına başladığı günümüz internetinde KALİTELİ olanı bulmak, paylaşmak ve insanları Web 2.0 projeler oluşturmaya yönlendirmek. Birçok yazımda da web standartlarından ve öneminden bahsetmişimdir. İşte bu site bu yazdıklarımı canlı örneklerle bize sunuyor. Bu nedenle yapımcı Ahmet Küçükoğlu’na minnet borçlu olduğumuzu düşünüyorum.

Cssaddons’un Yapısı

Projenin en önemli özelliği ziyaretçilerine siteye uygulama gönderebilme olanağı sunması. Eğer bir kere uygulama göndermişseniz ve uygulamanız kabul edilip yayınlanmış ise artık bu sitenin bir yazarı sayılıyorsunuz. Kaç tane uyguluma gönderdiğinizin, gönderdiğiniz uygulamaların kaç defa görüntülendiğini, indirildiği ve oylandığını çok kolay bir şekilde takip edebilirsiniz.
Cssaddons
Resimde görüldüğü gibi yazarlar bölümüne girdiğiniz taktirde hakkınızda ve uygulamalarınız hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz.

Cssaddons’tan Örnek Uygulama

Cssaddons’tan bir örnek vererek sitedeki değerlendirmelerin nasıl yapıldığını daha iyi anlayabiliriz.
Cssaddons
Cssaddons’un paylaştığı uygulamalardan birisi de Erhan Burhan (eburhan) arkadaşımızın hazırlamış olduğu CSS Message Boxes uygulaması. Cssaddons’ta her uygulamaya ait yazar bilgisi, geliştirici bilgisi, etiket sistemi, yorumlama, oylama özellikleri bulunuyor. Böylece paylaşılan uygulamaya ait güzel bir istatistik tutulabildiği gibi yapımcısı hakkında da bilgi sahibi olabiliyor, aynı kişi tarafından yazılmış diğer uygulamalara ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca uygulamayı siteye gönderen kişininde(yazarında) bilgileri güzel bir şekilde tutulmakta ve sunulmakta. Uygulama resminin solunda da uygulamanın test ve indirme adreslerini görebilirsiniz.

Tasarım Hakkında Birkaç Söz

Projenin tasarımı hakkında da birkaç değerlendirmede bulunmazsam bu yazı yarım kalır sanırım.
Cssaddons
Üst resimdeki güçlü görselin sitenin özünü, felsefesini ne kadar güzel özetlediğini görebilirsiniz. Kullanılan canlı renklerin ve estetik dokunuşların Web 2.0 düşüncesini yansıttığını rahatlıkla hissedebiliyor insan. Ayrıca benzerine az rastlanır hareketli menü de siteyi tadından yenmez bir şekle sokuyor diyebilirim.

Özet ve Son Sözler

Sizlere oldukça beğendiğim bir projeyi tanıtmaya çalıştım bu yazımda. Projenin felsefesi yani web dünyasında kaliteyi ortaya çıkarmak ise tam anlamıyla pekiştirmeye çalıştığım bir düşünce.

Henüz Beta sürümünde olmasının yanında gerek tasarımı ve altyapısı, gerekse de çalışma şekliyle kesinlikle desteğimi kazanan bir proje. Bu nedenle özellikle cssaddons’da yayınlanması için Web 2.0 uygulamalar hazırlayacağımı ve paylaşacağımı bilmenizi isterim.

Bu düşüncelerle Cssaddons’un çok daha iyi yerlere gelmesini ümit ediyor, emeği geçen Ahmet Küçükoğlu’na gönülden teşekkür ediyorum.

Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer