Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Artık Hayat Daha Ucuz

1 min read

Teknolojinin en sevdiğim yanı satıcılar ile alıcıları (arz-talep) birbirine birçok farklı kanaldan yaklaştırmış olması. Bunun sonucunda genel farkındalık artmış ve bu da rekabeti artırarak fiyatları düşürmüştür. Sonuç olarak ise aradığımız hemen her şeyi artık çok daha ucuza alabilmekteyiz.

Birçok farklı firma ve site yukarıda belirttiğim aracılık rolünü üstlenmekte fakat benin en çok sevdiğim ve kullandığım Groupon olarak bilinen Şehir Fırsatı.

Ülkemizde fırsat siteleri genel olarak yemek sektörü üzerine hizmet vermekte. Şehir Fırsatı’nın sevdiğim yanı ise Alışveriş, Sağlık, Güzellik ve Seyahat… gibi alanlarda da hizmet vermesi. Artık alışkanlık haline gelen her gün ziyaret ettiğim bu sitede kimi zaman inanılmaz ucuz fiyatlara bir kurs denk gelebiliyor karşıma, bazen de yarı fiyatına veya daha azına sinema bileti. Tek başınıza bir şeyler yapmak istediğinizde zorlanmıyor olabilirsiniz ama eşinizle, dostlarınızla bir etkinlik düzenlemek istediğinizde bu site kesinlikle kaçırılmayacak bir fırsat sitesi.

Her ne kadar sadece yemek alanında hizmet vermiyor demiş olsam da bu mevzuyu göz ardı etmemek lazım. Kısa bir hesap yapmak gerekirse 10 kişilik bir şirket yemeği kişi başı 30 TL’den 300 TL tutacak iken Şehir Fırsatı’ndan 12 TL’ye alacağınız bir indirim kuponu ile bu yemek 120 TL’ye denk gelecektir. İşte yemek ondan sonra çok daha keyifli hale geliyor :)

İndirim kuponlarının en etkili olduğu alanlardan birisi de konaklama hizmeti. Yaz ya da kış aylarında bir tatil planlarken mutlaka ama mutlaka bu siteye bir bakmanızı tavsiye ederim. Diğer sektörlerde %50’ye varan indirimler konaklama bedellerinde %70’lere varabilmekte. Yine bir müşteri gözüyle hesap yapacak olursak hafta sonu 450TL’lik konaklama bedeli vereceğimiz bir tatilde 150 TL’yi konaklama bedeline verebilir, geri kalan 300 TL’yi ise tatili daha güzel geçirmek için harcayabiliriz.

Şehir Fırsatı yani Groupon’un dünya çapında bir site olduğunu da belirtmek gerekir. Milliyet Gazetesinin “Fırsat sitelerinde artık oyuncu sayısı azalacak” başlıklı yazısında da dünya markası olmasının farkını görebilirsiniz. Groupon International Kıdemli Başkan Yardımcısı Veit Dengler ilgili yazıda kısaca şöyle bahsediyor Groupon’dan.

Groupon 2008 yılında Andrew Mason tarafından kuruldu. Yeme, içme ve eğlence olmak üzere her gün şehrinizin en iyi Groupon’larını sunan bir sosyal satın alma platformuyuz. 6 kıta, 48 ülkede ve binlerce şehirde faaliyetlerimiz var. Küresel çapta 10 binden fazla çalışanımız var. Groupon’un tarihinde iki önemli kilometretaşından söz edebiliriz. Bunlardan biri, Almanya’nın bu alanda en büyüğü olan CityDeal’i satın almasıydı. İkinci önemli kilometretaşı ise Groupon’un halka arz süreciydi.

Özetle teknolojinin yaygınlaşması artık hayatın her alanında bize yeni kolaylıklar sunmakta. Şehir Fırsatı gibi muhteşem siteler sayesinde de artık çok daha ucuza yaşabiliyor, yoğun ve stresli iş hayatımızda biraz daha mutluluğu yakalayabiliyoruz. Şimdiden tüm arkadaşlara daha ucuz alışverişler dilerim.

Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer