Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Yabancı Dil Sınavı (YDS)

1 min readÜlkemizde kamu görevlilerinin yabancı dil bilgisini tescil ettirmek için uygulanan iki sınav vardır; KPDS ve ÜDS. Bende yıllardır hiç aksatmadan KPDS’ye giren bir kamu personeli olarak bu konuda bir bilgilendirme yazısı yazma gereği duydum. KPDS daha genel bir sınav olup ÜDS sağlık çalışanlarına hitap eden bir sınav(dı). ÖSYM tarafından 4 Ocak 2013 tarihinde yapılan basın duyurusu ise şu şekildeydi:

2013 yılından itibaren ÖSYM tarafından, yabancı dil bilgisi seviye belirlemeye yönelik olarak, sadece Yabancı Dil Seviye Belirleme Sınavı (YDS) yapılacaktır. Diğer yabancı dil bilgisi seviye belirleme sınavları (ÜDS/KPDS vb.) yapılmayacaktır. Ayrıca; ÖSYM tarafından uygulanan ve içeriğinde yabancı dil sorusu/testi bulunan sınavlarda yabancı dil sorusu/testi bulunmayacak, bu adayların sınav sonuçlarının değerlendirilmesinde YDS’den alacakları puanlar kullanılacaktır.

Bu duyuru ile birlikte KPDS ve ÜDS’nin kalktığını, bu sınavların yerine yine ÖSYM tarafından yılda iki defa olmak üzere Yabancı Dil Sınavı (YDS) adında tek bir sınav uygulanacağını öğrenmiş bulunmaktayız. 2013 tarihinde uygulanacak YDS sınavı başvuru ve sınav tarihleri aşağıdaki gibidir.

2013 YDS İlkbahar Dönemi
Başvuru tarihi: 18.02.2013 – 27.02.2013
Sınav Tarihi: 07.04.2013

2013 YDS Sonbahar Dönemi
Başvuru tarihi: 12.08.2013 – 21.08.2013
Sınav Tarihi: 29.09.2013

Bu sınav değişikliğinden sonra en çok merak edilen konu ise bu yeni sınavın zorluk seviyesiydi. ÖSYM de bu tereddütü anlamış olacak ki örnek YDS sınav soruları yayınladılar. Bu örnek soruları aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz.

2013-YDS Almanca Örnek Soruları indir.
2013-YDS Fransızca Örnek Soruları indir.
2013-YDS İngilizce Örnek Soruları indir.

Yabancı Dil Sınavı (YDS) konusunda gelişmeler şimdilik bu kadar. İlerde yeni gelişmeler ortaya çıktıkça sizleri bilgilendirmeye çalışacağım.Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Dünyada E-Ticaret Sektörü ve İşletmeler İçin Satış Fırsatları

Tüketici davranışları günden güne değişmekte ve alış veriş yapma alışkanlıkları buna bağlı olarak farklılaşmaktadır. Özellikle günümüz internet ve teknoloji çağında online ticaret büyük bir...
Erhan Yakut
3 min read