Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Yenilenme Sürecinde “Yapı Kredi”

3 min read

Yapı Kredi LogosuYapı Kredi Bankası son zamanlarda ciddi bir yenilenme sürecine girmiş durumda. genel görünüme bakılırsa gerek günümüz web standartları açısından gerekse kullanıcı ihtiyaçlarını karşılaması açısından doğru adımlar atıldığını görülüyor. Gelin kısaca bu değişiklikleri ve kullanıcı üzerinde yaratabileceği etkileri birlikte inceleyelilm.

Eski Arayüz
Yapı Kredi Eski Arayüz
Yeni Arayüz
Yapı Kredi Yeni Arayüz

Değişiklikler
  • İlk dikkatimi çeken değişiklik eski arayüzde site sola dayanmıştı fakat yeni arayüzde sitenin ortalandığını görüyoruz. Kimisine göre bu pek bir farklılık ifade etmeyebilir. Aslında ufak değişiklikler ciddi bir algılama farkı yaratırlar. Mehmet Doğan tarafından, “eBay‘deki arkaplan renginin değişmesiyle kullanıcı üzerinde oluşan etki” hakkında yazmış olduğu yazıya bir göz atarsanız demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz.
  • Siteyi Firefox, Internet Explorer ve Opera tarayıcılarında görütülemeyi denedim. Firefox ve IE’de sorunsuz bir görüntü elde etmiş olsam da Opera’da sitenin yan menüsünün ve sol taraftaki büyük reklam kısmının görünmediğini farkettim. Web standartlarının gereksininmlerinden birisi ve hatta nerdeyse en önemlisi sayılan Erişilebilirlik’in ihlal edilmesi eksi puan olarak yazılabilir. Bununla birlikte XHTML ve W3C standartlarına göre de yapmış olduğum kontrolde hatalarla karşılaştım. Şu zamanda Yapı Kredi gibi büyük bir bankanın sitesi yenilenirken bu şekildeki hataların pek de kabul edilebilir cinsten olduğunu söyleyemem.
  • Renk olarak yine kurumsal kimliğe uygun olarak mavi ve tonları kullanılmış. Mavi tonları arası geçiş oldukça yumuşak olduğu için hoş bir görünüm katmış siteye. Tabi burada profesyonel görünümden uzaklaşılmaması da önemli bir nokta.
  • Sitenin tüm alt sayfalarını dolaştığımda gördüm ki sitenin tamamı yeni şablona oturtulmuş ve bir bütünlük sağlanmış. Zaten sadece anasayfasının yenilenip alt sayfaların unutulması düşünülemezdi ama yine de kontrol etmekte fayda var.
  • Yukarıdaki resimlerden de görebileceğiniz gibi anasayfadaki yazı sayısı azaltılmış ve resimlere ağırlık verilmiş. Bence doğrusu da bu; çünkü resimler kullanılarak vurgulanmak istenen konular daha dikkat çekici bir şekilde sunulabilir.
  • Benim görmeyi umduğum ama göremediğim konu ise Yapı Kredi’nin güvenlik altyapısı hakkında bilgi. Bu dediğim yanlış anlaşılmasın, sistemleri mutlaka güvenlidir ve altsayfalarda, alınan bu güvenlik önlemlerinden bahsedilmiştir, fakat kullanıcı anasayfada bu güvenlik önlemlerini görmek istiyor. Daha açık belirtmek gerekirse İnternet Şubesi sayfasında Global SSL Sertfikasını görebiliyorsunuz ama bence bu anasayfaya da konmalı ve bu konu vurgulanmalıydı. Ne de olsa hâlâ insanlar İnternet üzerinden banka işlerine soğuk bakıyorlar. Bu tabunun kırılması için gereken her şey yapılmalı.
  • Arama bölümünün Ajax ile güçlendirilerek canlı arama (live search) şeklinde hazırlanması oldukça güzel düşünülmüş daha doğrusu unutulmaması iyi olmuş diyelim çünkü artık böyle bir hizmet zorunluluk haline geldi.
  • Eski arayüzde altta olan menü yeni arayüzde daha da sadeleştirilmiş ve sağ tarafa alınmış. Bununla birlikte bankanın internet şubesine giriş düğmeleri olması gerektiği gibi göz önünde ve koyu renk ile vurgulanmış. Burada şöyle bir not düşmek istiyorum. Banka siteleriyle çok fazla uğraşan insanlar bilirler ki internet şubesine giriş olabildiğince kolaylaştırılmalı ve ekranda kolayca seçilebilmeli aynı Yapı Kredi’de başarılı bir şekilde uygulandığı gibi.
  • Bu maddede çok ciddi bir eksikliğe değineceğim. En altta Bize Yazın bağlantısını görünce çok sevindim. Demek ki düşüncelerimi belirtebilecektim ama bir de baktım ki mesaj konu başlığı olarak Yapı Kredi hakkında düşünceler diye bir seçenek konulmamış. Kredi Kartları, İnternet Şubesi vb. gibi sadece üyeleri ilgilendiren belirli konular seçilmiş. Zaten formun son kısmına geldiğinizde müşteri numaranızı istemiş ve bunu zorunlu kılmış. Demekki Yapı Kredi üyesi olmayan kişiler Yapı Kredi’ye mesaj atamazlar. Geri beslemenin önemine değinmeme gerek yok sanırım. Umarım bu konuya en kısa zamanda el atarlar.
  • Değerlendirmemin sonuna gelirken bir konuya daha dikkat çekmek istiyorum. Artık banka siteleri arası kalite ulusallığı aşıp uluslararası bir boyut aldı. Garanti Bankasının yakın zamanda Avrupa’nın En İyi İnternet Sitesi Tasarımı ödülü alması bahsetmiş olduğum konunun en yalın göstergesi.
Sonuç

Yeni bir site açtığınızda her şeyi tam olarak düşünmeniz, eksiksiz yapmanız çok zordur. Zamanla, almış olduğununz geri beslemelerle (feedback) mükemmel için çalışırsınız. Yapı Kredi Bankası‘da bu yolda oldukça emin adımlarla ilerliyor. Günümüzün ihtiyaçlarını karşılayacak yeni bir siteye geçiş yapması bile büyük, hatta dev bir adım. Eğer eleştirileri ciddi bir şekilde değerlendirirlerse diğer eksiklerini de hızlı bir şekilde tamamlayacaklarını düşünüyor ve çalışmalarında başarılar diliyorum.

Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer