Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

WordPress Mu 1.0 (Çoklu Kullanıcı)

3 min read

WordPress yakın zamanda WordPress-Mu sürümünü yayınladıve buradan da indirilebilir duruma getirildi. Bu ne işe yarar diyenler vardır mutlaka. Kısaca şöyle özetleyeyim. Dünyanın en meşhur blog sistemi WordPress ile blogcu.com, gaxxi.com veya guncesi.net gibi kullanıcılara ücretli veya ücretsiz blog hizmeti sunabilirsiniz. Vereceğiniz hizmet sistem açısından wordpress.com‘daki hizmetin aynısı olacaktır. Ben de deneme amaçlı kurdum ve test ettim wordpress-mu’yu. Bu yazımda da blog hizmeti vermeyi isteyen arkadaşlara sistemi tanıtmak ve bir kaç tavsiye vermek istiyorum.


Kurulum
Kurulum genel olarak normal bir wordpress kurulumuna benziyor ama farklı noktalar olduğu için tekrardan değinmek istiyorum. WordPress-mu’yu sitemize atıyoruz. Anadizinde veya bir alt dizinde olması sorun değil. Bir veritabanı yaratıyoruz sistemimiz için. Buraya kadar her şey normal, önemli ve farklı olan sonrası. Normal wordpress kurulumunda wp-config-sample.php dosyasının ismini değiştirip kendimiz yazıyorduk gerekli bilgileri dosyanın içine. Alışkanlıktan ben de ilk böyle yaptım ama bir türlü işin içinden çıkamadım. Çünkü bilmediğim bir kaç terim ortaya çıktı. Mesela VHOST destekliyor mu sunucunuz falan diyordu (?) Virtual Host’un ne olduğunu biliyordum ama sunucumun destekleyip desteklemediğini bilmiyordum. Ardından $base adresini soruyordu. Doğru yazdığıma inanmama rağmen hata verip durdu. Ben de bunun basit bir yolu vardır diyerek WordPress-mu’nun forumunu inceledim. Meğer bir çok kişi benim gibi sorunlarla karşılaşmuş ve işler gerçekten düşündüğümden daha basitmiş. Benim gibi kasmayın wp-config.php dosyasını düzenlemek için. Henüz ismini değiştirmemişken yani wp-config-sample.php halindeyken sitenizin adresini yazıp girmeyi deneyin. Karşınıza Kurulum Sihirbazı çıkacak. Orada veritabanı bilgisini vs. yazın. Kurduğunuz dizin anadizin olmayıp da mesela siteniz.com/bloglar dizini bile olsa kurulumdaki alanadına sitenizin alanadını kısa şekilde yazın (yakuter.com gibi). Ondan sonra devam’a tıkladığınızda sistem kuruluyor ve böylece bilmediğimiz terimlerle uğraşmıyoruz.

Bundan sonrası yeni sistemi öğrenmekle geçiyor. İşin o kısmı size kalmış. Benim bahsetmek istediğim diğer bir konu bu sistemin gereksinimleri. Öncelikle sakın her kullanıcı için farklı bir wordpress veya tema yüklediğinizi sanmayın. Tüm kullanıcılar aynı wordpress’i kullanıyor. Olay veritabanında bitiyor. Veritabanından bilgiler okunurken hangi blogdan çağırılıyorsa bilgi, sadece o blogun içeriği gönderiliyor. En basitinden böyle açıkalyabilirim sanırım. Aslında veritabanı tablolarındaki farklara da değinmek isterdim ama o kadar detaya inmeye gerek yok sanırım.

Sisteme yeni bir blog açılırken alt alanadı mı (blog.yakuter.com) yoksa dizin adı mı (yakuter.com/blog) gibi bir soruyla karşılaşıyorsunuz. Alt alanadını kullanabilmek için .htaccess dosyasında gerekli değişikliklerin yapılması gerekiyor. Tam olarak denemedim bunu bu sebeple aydınlatıcı bir bilgi veremeyeceğim fakat paketteki readme.txt dosyasında gerekli açıklama var. Ayrıca WordPress-mu’nun forumunda da aydınlatıcı bilgiler ve yardım bulabilirsiniz.

Bu hizmeti vermek istiyorum diyen arkadaşlar için konuşuyorum. Öncelikle size güzel ve akılda kalıcı bir alanadı lazım. blog hizmetini çağrıştırması daha iyi olur. Ardından tabiki yer yani barındırma (hosting) lazım. Dosyalarınız fazla yer kaplamayacaktır. Veritabanı konusunda da öyle sınırsız veritabanına falan gerek yok fakat işin en önemli kısmı burası. Bir güçlü bir veritabanı gerekli çünkü her kullanıcı için yaklaşık 10 tane tablo yaratılıyor. Örneğin yazıların bulunduğu tablolar wp_1_post, wp_2_posts gibi kullanıcı sayısına göre artıyor. Hiç yoktan 100 kullanıcı olsa size 1000 adet tabloyu sorunsuz kullanabileceğiniz bir veritabanı hizmeti gerekecektir. Aslında sunucular veya hosting firmaları diyeyim bu konuda birbirlerine oldukça yakınlar ama yine de bilginiz olsun istedim. Daha sonra kullanıcıların kullanacakları temalar da önemli tabiki. Onlara en güzel temaları sunmalısınız. themes.wordpress.net gibi bir çok adreste ciddi bir araştırma yapmalısınız. Kullanıcılar temaları değiştiremeyeceğine göre bu temaları sizin Türkçeleştirip koymanız gerekli. Eklentiler için de aynı durum geçerli. En çok kullanılan eklentileri bulup temalarla bütünleştirmeniz lazım sağlıklı bir hizmet için. Eklenti konusunda daha önce yazmış olduğum WordPress’in en iyi eklentileri‘ni okumanızı tavsiye ederim.

Özetlemek gerekirse kurulumdan, çalışma mantığından, ihtiyaçlardan ve yapabileceklerinizden bahsettik. Sizi bilemem ama ben düşündüğümden daha basit bir sistemle karşılaştım. Hiç yoktan az yer kaplayan bir sistem. Başarılı olur mu derseniz yukarıda bahsettiklerimin üzerine kendi becerilerinizi katar, itinayla davranır ve özenerek yaparsanız başarılı olmayacak proje yoktur ;)

Yardım alabileceğiniz adresler
http://mu.wordpress.org/forums
http://www.wpdestek.com
http://www.wordpress-tr.com

Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Dünyada E-Ticaret Sektörü ve İşletmeler İçin Satış Fırsatları

Tüketici davranışları günden güne değişmekte ve alış veriş yapma alışkanlıkları buna bağlı olarak farklılaşmaktadır. Özellikle günümüz internet ve teknoloji çağında online ticaret büyük bir...
Erhan Yakut
3 min read