Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

WordPress İçin SEO Araçları

1 min read

SEO yani Search Engine Optimization en basitinden arama motorlarında sitenizin daha fazla indekslenmesi ve daha üst sıralara çıkabilmesi için yapabilecekleriniz anlamına gelir. Bu yazımda amacım sitenizin(wordpress altyapılı tabiki) kullanıcı sayısını artırmak ve arama motorlarında bolca yer alabilmek için kullanabileceğiniz eklentilerden bahsetmek.


Öncelikle şunu belirtmek isterim ki bu SEO işlerinin piskopatı arkadaşlar kadar bilmiyorum bu konuları. Onlar ki 1 ayda 4000 tekil ziyaretçilere ulaştırabiliyorlar istedikleri siteyi :D

Site Haritası Eklentisi – Google (XML) Sitemaps Generator for WordPress

Bu eklenti ile sitenizin bir haritasını oluşturabiliyorsunuz. Harita oluşturmak önemlidir, böylece arama motorları tüm sayfaları taramak yerine tek sayfada tüm linklere ulaşır. Ne de olsa amacımız arama motorlarının işini kolaylaştırmak. Ayrıca bu eklenti sayesinde yeni yazılarınız direk Google’a bildirilir ;)
Google (XML) Sitemaps Generator for WordPress eklentisine buradan ulaşabilirsiniz.

Meta-SE Eklentisi

Arama motorlarının sitemizi indekslerken özellikle sitemizin başlık (head) kısmında bulunan kelime ve tanımları(keyword ve description) kullandığını biliyoruz. Şimdi düşünün eğer sabit bir şekilde biz eklersek bu kelimeleri hep aynı kelimeleri bulur arama motorları fakat eğer her yazı okunmak için tıklandığında bu kelimeleri yazının içeriğinden alınması her yazımızın ayrıca indekslenmesi ve sitenin arama motorunda daha fazla yer almasını sağlar. Meta-SE eklentisi de tam bu söylediğimi yapıyor yani tanımı ve kelimeleri sitenizdeki yazılardan alıyor. Doğal olarak her yazı için değişiyor. Statik bir yapı yerine dinamik bir yapı kazanıyor. Eklentinin anasayfasından indirme adresini ve gerekli diğer bilgileri bulabilirsiniz.

A-Z İndex Eklentisi

Bu eklenti kısaca alfabeye göre arşiv eklentisidir. Yine arama motorlarını kolaylaştıran bir yöntemdir. Eklentinin yapımcısının adresinde hem örneğini(sitenin en altında) hem de gerekli bilgilerini bulabilirsiniz.

Google Analytics

Aslında bu eklenti ne kadar etkili olur SEO için bilemem ama sitenizin istatiklerini google üzerinden görmenizi sağlar. Hiç yoktan google bu yöntemle sitenizi farkedebilir ve indeksleyebilir. İlgili adresinden gmail hesabınız ile işlem yapabilir, ihtiyacınız olan bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu WordPress eklentisi değildir yani her çeşit sitenizde kullanabilirsiniz.

Sitenizi Google’a eklemeyi unutmayın

Buradaki adresten sitenizi google’a kaydetmeyi unutmayın. Aslında siz kadetmesenizde örümcekler ve botlar sizi bulabilir ama temel mantığımıza dönüp google amcayı yormayalım, kendi elimizle sunalım sitemizi.

Robots.txt

Google bot’un sitenizi gezerken sitemap olmasına rağmen ulaşamadığı yerler vardır. Bunda da çözüm noktası “robots.txt” oLuşturmak. www.robotstxt.org adresinden bilgileri alabilirsiniz. Kısaca robots.txt dosyanızda sitenizin klasör isimlerini yazacağınız dosyadır. Bunu da örneğin ;

User-agent: *
Disallow: /klasorunuz/

şeklinde yazabilirsiniz..

Bu konuda bildiğiniz ve benim bahsetmediğim eklentileri yorumlarınızda bildirirseniz bu makaleyi daha da zenginleştirebiliriz.

Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer