Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

WordPress Admin Kullanıcı Adı Değiştirme Aracı

1 min readWordPress bloglarımızda güvenlik kavramı henüz kurulum esnasında dikkat etmemiz gereken bir konu. Mesela yönetici kullanıcı adını kesinlikle “admin” şeklinde girmememiz gerekiyor. Aksi taktirde sitemize girmeye çalışacak kötü niyetli kişilere blogumuzu altın tepside sunmuş oluruz. Bununla birlikte bu kullanıcı adını sonradan veritabanına doğrudan müdahale etmeden değiştirme şansımız blog içerisinden yok malesef. Tabi herkes de yazılımcı olmadığı için veritabanına müdahale vs. çoğu insan için uzak kavramlar ya da en azından uğraştırıcı diyelim. İşte bu sorunu çözmek, yani “admin” ya da herhangi bir kullanıcı adını rahatlıkla değiştirebileceğiniz basit bir araç hazırladım. Umarım ihtiyacınızı görür.

WordPress Admin Kullanıcı Adı Değiştirme Aracı

Hazırlamış olduğum WordPress Admin Kullanıcı Adı Değiştirme Aracında daha önce sizinle paylaştığım AJAX ile güçlendirilmiş yGiriş | Yakuter Giriş Betiği‘ndeki form şablonunu kullandım. Aracın görünümü resimdeki gibidir.
Wordpress Admin Kullanıcı Adı Değiştirme Aracını

Kurulum ve Kullanım

1. WordPress Admin Kullanıcı Adı Değiştirme Aracını buradan indiriniz.
2. İndirdiğiniz yadmin.zip isimli paketten yadmin.php isimli tek bir dosya çıkacak. Bu dosyayı günlüğünüzün anadizinine yani wp-config.php ile aynı dizine kopyalayınız.

Kurulum bu kadar. Artık tek yapmanız gereken tarayıcınızın adres satırına http://www.siteniz.com/yadmin.php yazarak aracı çalıştırmak. Karşınıza çıkan formda, değiştirmek istediğiniz Admin Kullanıcı Adını ve Yeni Kullanıcı Adını girerek değiştirme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Güvenlik Uyarıları

Bu aracı sitenize yükledikten ve parolanızı sıfırladıktan sonra derhal silmenizi tavsiye ederim. Aksi takdirde başka insanlar şans eseri sitenizde bu aracı bulup, kullanıcı adını kendilerine göre sıfırlayabilirler.

Bu aracı www.yakuter.com‘dan başka bir siteden indirmemenizi tavsiye ederim çünkü değiştirilmiş olabilir. Paketi bu siteden indirdiğiniz sürece doğruluk kontrolü yapmanıza gerek yoktur. Benim sizinle paylaştığım yadmin.zip dosyasının MD5 Hash kodu “ca3b8290707610bfad6dbbbb2b81b2f9” şeklindedir. Gerekirse bu kod ile paketin orjinalliğini kontrol edebilirsiniz. MD5 Hash kodu kontrolünü MD5 Hash veya WinMD5 gibi programlarla kontrol edebilirsiniz.Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer