Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

WordPress 2.1 Yakında!

59 sec read

Gün geçtikçe gelişen WordPress’in yeni sürümü olan WordPress 2.1’in kokusu gelmeye başladı. Zaten WordPress deneyicilerine (tester) önceden dağıtılmış olan ve hataları bu şekilde kapatılan 2.1 sürümündeki bazı değişiklikler WordPress’in sitesinden duyuruldu.


Söylendiğine göre WordPress 2.1’deki en büyük değişiklik MYSQL veritabanı ile alakalıymış.

$table* global değişkenleri tamamen kaldırılmış Daha doğrusu halen bulunmakta fakat geliştiricilerin bunu kullanamayacakları hale çevrilmiş. Şöyle ki eklenti yazarken veritabanı tablosu ön eki $table_prefix değişkeni ile alınabiliyordu fakat artık bu şekilde alınamayacak. Veritabanı işlemi için $wpdb değişkenin fonksiyona dahil etme ve ön eki de $wpdb->posts, $wpdb->post2cat gibi almak zorunlu hale gelmiş.

Önceden bağlantılar için kategori oluşturmada kullanılan linkcategories tablosu kaldırılmış ve onun yerine categories tablosu kullanılmaya başlanmış. Bunlar için farklı kategori numaraları (category ID) verilecek ve gönderi kategorilerinden (post categories) farksız olmayacakmış.

Gönderilerin bulunduğu tabloda (posts) artık post_type (gönderi tipi) şeklinde bir alan (field) bulunacakmış Böylelikle geliştiricilerin gönderi ve sayfayı (post and page) birbirinden ayrıması kolaylaşmış.

Gönderi tablosundaki gönderi durumu (post_status) artık gelecekte yayına girecek yazılar için future (gelecek) değeri alabilecekmiş. Böylelikle çekirdekteki NOW() fonksiyonu etkisiz kalacakmış.

WordPress’in Codex Page sayfasında eklenti yazımı ile ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz. Ayrıca editörün bildirdiğine göre bu sayfadaki yapıya uyarak eklenti yazanların eklentilerini güncelleştirmelerine gerek kalmayacakmış.

Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer