Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Haftasonu…

3 min read

Yaklaşık bir haftalık aradan sonra yeniden birlikteyiz. Tabi böyle olunca konular birikti de birikti. Şimdi sırayla anlatmaya başlayım. Tabi ki ilk başlığımız sitenin neden bu kadar sade olduğu konusu.

Sitem hatırlarsanız sunucuya fazla yüklendiği için hem CPU’yu aşırı oranda kullanıyordu hem de Apache web sunucusunu çökertecek kadar kasıyordu. Bunun sebebinin önce fazla yoğunluk olduğunu düşündüm fakat fazla yoğunluk tek başına bunları yapmaya yetmezdi. Bunun üzerine baştan bir WordPress kurdum, tüm eklentileri sildim ve temayı sıfırladım. Şuanda herhangi bir sorun yok gibi görünüyor fakat yine de bir süre böyle sade devam edip durumu değerlendireceğim.

Diğer konumuz Linux ve Özgür Yazılım Şenliği. Geçen sene de gitmiştim ve bu sene şenliğin 3ncü günü yine ön saflarda yerimi aldım. Bu şenlik sayesinde uzun zamandır görüşmek isteyip de görüşemediğimiz Hasan (Teknoseyir) ile görüştük. Ardından bilgisayarımdaki Pardus’un açılışındaki (Grub) ve internet bağlantısındaki soruna bir çözüm arıyordum ki Fatih (Mfyz) ile karşılaştık. Aslında Pınar da (Pinguar) bana şenliğe katılacağını söylemişti ve onu da belki görürdüm diyordum ama kısmet değilmiş. Bir de Mürekkep ve Arslanlar Şehrinden Fatih’e ulaşmaya çalıştık fakat malesef bir türlü telefonunu açmadı. Yanımdaki diğer iki arkadaş da daimi kankalar Elvir ve Serhat’tı. Anlayacağınız küçük çaplı bir günlükçüler buluşması gibiydi. Etkinlikte Pardus Teknolojileri isimli konferansa katıldım ve oldukça faydalıydı. Pardus geliştiricilerini görmek de tabi başka bir güzeldi. Neden bilmiyorum ama bu Linux ortamını seviyorum ben, sıcak bir ortam. Hele bir de Penguen kostümü giymiş bir kişi vardı ki sormayın :D Şenlikte ayrıca tüm bilgisayarlarına Linux yüklü internet kafeden oyun turnuvalarına kadar bir çok faaliyet mevcuttu. Seneye yine burdayım, mutlaka beklerim ;)

Bilgisayarım artık zorlamalarıma dayanamadı ve çöktü :D Ben de önce yarısına Windows ve sonra diğer yarısına Pardus yükledim. Bir türlü cevabını bulamadığım bir soru var, bilen varsa söylesin. Pardus’ta kablosuz ağa bir türlü bağlanamıyorum. Aslında ağa bağlanıyor ama internet sayfalarını açmıyor. Hep siz mi soracaksınız biraz da ben sorayım dedim :D

Haftasonu önce Next filmine, ardından da (bir gün arayla) aylardır merakla beklediğim Örümcek Adam 3’e gittim. Örümcek Adam yine olması gerektiği gibi mükemmeldi. Next ise oldukça ilginç ve harika bir film. İkisini de şiddetle tavsiye ederim.

Tabi bunların yanında yine aynı hafta sonu KPDS sınavına girdim. İlk kez girdim ve beklediğim kadar zor değildi. Aslına bakarsanız gerçekten İngilizce’yi ölçen bir sınav olsaydı gerçekten iyi yapacağımı düşünüyordum fakat girenler bilirler, her şeyin ucu gramer bilgisine dokunuyor. Tabi bu da soruların çözülmesini zorlaştırıyor. Tahminim yine yüksek bir şeyler gelir fakat açıklanmadan bilemeyiz ;)

Düşünüyorum da gerçekten dolu dolu bir haftasonu geçirmişim. Sanırım bu yüzden hala bacaklarım ağrıyor :) Neyse artık, darısı sizin başınıza derken iyi günler dilerim. Bundan sonra yazılarıma da devam edeceğimi umuyorum. Gelin sizi yüzünüz gülerekten uğurlayayım…

PİLİÇ OLAYI
OLAY: Bir piliç, bir yolda karşıdan karşıya geçer.
SORU: Piliç karşıdan karşıya niçin geçer?

RENE DESCARTES: Yolun öbür tarafına geçmek için.
EFLATUN: İyiliği için. Gerçek, öteki taraftadır.
ARISTOTELES: Karşıdan karşıya geçmek pilicin doğasıdır.
KARL MARX: Tarihsel olarak kaçınılmazdı.
HIPOKRATES: Pankreasının aşırı salgısı yüzünden.
MARTIN LUTHER KING JR.: Tüm piliçlerin nedenini açıklamak zorunda kalmadan özgürce karşıdan karşıya geçtikleri bir dünya düşlüyorum.
RICHARD M. NIXON: Piliç karşıdan karşıya geçmedi, tekrar ediyorum, piliç asla yolun karşısına geçmedi.
SIGMUND FREUD: Pilicin karşıdan karşıya geçmesiyle ilgilenmeniz, sizde güçlü ve latant bir cinsel güvensizlik duygusunu ele vermektedir.
BUDA: Bu soruyu sormak, sizin kendi piliç doğanızı inkâr etmektir.
GALILE: Oysa piliç karşıdan karşıya geçiyor…
CHARLES DE GAULLE: Piliç belki yolun karşısına geçti, ama otoyolun karşısına henüz geçmedi.
EINSTEIN: Pilicin yolun karşısına geçmesi ya da yolun pilicin ayakları altında yer değiştirmesi, tümüyle sizin gösterdiğiniz referansa bağlıdır.
BILL CLINTON: Anayasa üzerine yemin ederim ki bu piliçle aramda hiç bir şey geçmemiştir.
GEORGE W. BUSH: Pilicin bu yolda BM kararlarına rağmen cezalandırılmadan karşıdan karşıya geçmesi, demokrasiye, özgürlüğe ve adalete kafa tutmaktır. Bu durum, o yolu bizim çoktan bombalamış olmamız gerektiğini göstermektedir.
TÜRK ERKEĞİ: Piliç sarışın mı? Esmer mi? :D

Not: Aslında hikayenin Türk siyasetçilerine dokunan kısmı da vardı ama sansürledim :)

Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Dünyada E-Ticaret Sektörü ve İşletmeler İçin Satış Fırsatları

Tüketici davranışları günden güne değişmekte ve alış veriş yapma alışkanlıkları buna bağlı olarak farklılaşmaktadır. Özellikle günümüz internet ve teknoloji çağında online ticaret büyük bir...
Erhan Yakut
3 min read