Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

ezSQL Veritabanı Sınıfı

1 min read

Programlamada sınıflar (class) işlerimizi oldukça kolaylaştırmaktadır. Diğer bir deyişle nesne tabanlı programlama sayesinde bir yazdığımız kodu üzerinde ufak değişikliklerle veya hiç değiştirmeden diğer projelerimizde de kullanabilir ve böylece zamandan kazanmış oluruz. Benim de kod arşivimde en çok sevdiklerimden birisi ezSQL veritabanı sınıfı. WordPress’in de altyapısında kullanılan bu basit ve kullanışlı sınıf küçük boyutunu rağmen işlerinizi gerçekten çok kolaylaştırmakta. Zaten WordPress’in bunu kullanıyor olması gücünün bir göstergesi sayılmaz mı? Peki bunu nasıl yapıyor derseniz hemen bir örnekle açıkalyayım.

Normalde veritabanına kayıt girmek istediğimiz zaman önce veritabanı kullanıcı adı ve şifresini belirterek bağlantı yaparız. Ardından ilgili veritabanını seçeriz. Son olarak da yapmak istediğimiz işlemi gerçekleştiririz. Bu sınıf sayesinde ise ayar dosyasına veritabanı bilgilerini (kullanıcı adı, şifre vs.) girdikten sonra bir daha bağlantı için uğraşmıyorsunuz. Tek avantajı tabi ki sadece bağlantı şekli değil, işlemlere getirmiş olduğu kolaylıklar. Örneğin bir veri girmek için
[php]$db->query("INSERT INTO users (id, name, email) VALUES (NULL,’yakuter’,’[email protected]’)");[/php]
veya tek bir satırdaki verileri okuyup ekrana yazdırmak için
[php]$user = $db->get_row("SELECT name,email FROM users WHERE id = 2");
echo $user->name;
echo $user->email;[/php]
yazmanız yeterli.

Bu kolaylıklarının yanında hata yakalamada ve göstermede (debug) oldukça başarılı olduğunu söyleyebilirim.

ezSQL ile birlikte gelen yardım (help.html) dosyasında örnekleriyle birlikte kullanımını oldukça güzel göstermiş olduğu için daha fazla detaya inmiyorum.

ezSQL’i indirmek ve kullanamya başlamak için sitesine uğrayınız.

Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer