Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Google Caffeine İle Kafeinli Geceler

1 min read

Bildiğimiz gibi Google Caffeine kısa bir süre önce tam olarak uygulamaya konuldu. Peki Caffeine’in en önemli özelliği nedir, biraz bunu tartışalım ve henüz çok yeni olan Caffeine ile ilgili temel bilgiler üzerinde durup nasıl hareket etmemiz gerektiğini yorumlayalım.

Google Caffeine ile başlıkta da yazdığım gibi bizi uzun ve bol kafeinli günler bizi bekliyor. Nescafe bardaklarımız durmadan dolacak ve boşalacak. Nedeni ise Google’ın bu uygulamasında güncellik çok büyü önem kazanması. Herkesin söylediği “sitenizi güncel tutun” olayı şimdi uygulamaya geçti. Eski yazılarımızla zirveye oynuyorsak artık bunların da modası geçti. O konu hakkında kim taze bilgiye sahipse Google Caffeine uygulaması onu zirveye taşıyor. Diyelim ki “teknoloji” kelimesinde alt sayfadaki bir konunuzla zirvedesiniz. O konu hakkında yazı yazan ve daha yeni bilgi sahibi bir site yine aynı kelimede sizi geçme olasılığı artıyor.

Caffeine’in getirdiğin en önemli özellik diyebiliriz güncellik için ama elbette Caffeine ile beraber bir çok soru işareti de cevaplanmak için bekliyor. Şimdi bunlara kısaca cevap vermeye çalışalım.

Caffeine ile hit kaybı yaşamam mümkün müdür?

Google Caffeine yüzünden hit kaybı yaşamanız mümkündür ama hit kazanma şansınız da mümkündür. Google Caffeine sizi botlara bağlı olarak değil, site sahibine bağlı olarak sıralamaya koyuyor. Sitenizdeki eski yazılarınızı gözden geçirin ve o yazılarınıza ekstra birşeyler ekleyin. Daha da öteye geçerek o yazınızla ilgili bir ikinci yazı yazın ve yeni yazınızdan eskisine bağlantı verin. Son olarak ise size önerebileceğim, bir yazı yazdığınızda o konu ile ilgili benzer yazılardan da yazılarınızın içinde bahsedin.

Caffeine ile sosyal ağlar arasında bir bağlantı var mı?

Google bildiğindiği gibi sosyal ağlardaki etkinliğini artırmıştı. Caffeine ile bunu bir adım daha ileri götürerek Twitter’ı etkili bir şekilde takip etmeye başladı. Bunun en güzel örneğini büyük sitelerin Twitter sayfalarını takibe alarak görebilirsiniz. Twitter’da yayınlanan bağlantı ile yayınlanmayan bağlantı arasındaki indeks zamanı farkını görebilir, hatta bazı büyük gelişmeleri Twitter sayfasında yayınlayan gazetelerin, Twitter sayesinde Google’da üst sıralara çıktığını görebilirsiniz.

Sonuç olarak; Herkes kendini bol kafeinli kahvelere ve uykusuz gecelere hazır etsin çünkü bizi uzun bir maraton bekliyor. Caffeine’in neler getirip neler götüreceğini zamanla çok daha iyi anlayacak ve bu gelişmelere ayak uydurmak için oldukça fazla çalışmak zorunda kalacağız. Herkese şimdiden kolay gelsin.

Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

SEOZOM | Yeni Bir SEO Platformu

Bu gün sizlere sektöre yeni bir isimle giriş yapan bir SEO platformundan ve ajansından bahsedeceğim. Son günlerde onlarca SEO bloğu, SEO forumu yada farklı...
Erhan Yakut
2 min read

Kurumsal SEO Nedir?

Kurumsal SEO uzmanı kimdir? Kurumsal SEO uzmanları kendi içlerinde black hat ve white hat olarak ikiye ayrılırlar. Black hat SEO uzmanları kısa vadede büyük...
Erhan Yakut
1 min read