Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Fizyoterapist Maaşları

1 min read

fizyoterapist maaşları

Fizyoterapistlik, hem özel sektörde hem de kamuda çalışma alanlarının olduğu özel bir meslektir. Fizyoterapistler özelde ve kamuda farklı ücretlerle çalışırlar. Peki özelde ve kamuda çalışma ücretleri ne kadar ve fizyoterapist maaşları ne kadar? Sağlık Hizmetleri sınıfında yer alan Fizyoterapistlerin özel ve kamudaki maaşlarına bakalım.

Ftr Maaşları Devlet

Fizyoterapistler bağlı bulunduğu sağlık hizmetlerinde devlette çalışırlarsa derece kademesine göre sınıflandırılırlar. Bu kademenin en alt seviyesi yeni başlayanlar içi yapılan ödemelerdir. Her geçen yıl kıdem artışı söz olacağından maaşa da ek olarak bu kıdem artışı payını da dahil edebiliriz. Bunun yanında Fizyoterapistler kamuda bekar olma, çalışan eş durumu, çocuk sayısı gibi nedenler ile maaşa ek olarak asgari geçim indirimi uygulamasından yararlanırlar. Fizyoterapist maaşları devlet koşullarında Fizyoterapist’in kıdemi, çocuk ve eş durumu ve döner sermaye gibi durumlarla hesaplanır. Koşulsuz olarak bütün haklardan yararlanabilen ve döner sermayeden pay alan bir Fizyoterapist, kıdem derecesine göre devlette aşağıdaki ücretlerle çalışır;

Kıdem Derecesi Hizmet Yılı Maaş *
8/1 0 2.971 TL En düşük Seviye (Yeni Başlayanlar)
6/3 5 3.010 TL
4/2 10 3.176 TL
2/1 15 3.298 TL
1/3 20 3.378 TL
1/4 25 3.389 TL En Üst Seviye (25 Yılı Aşanlar)

Bu hesaplamalara asgari geçim indirimi ve döner sermaye payı dahil edilmiştir.

Fizyoterapist Maaşları Özel Sektör

Özel sektörde çalışan Fizyoterapistlerin maaşları devlette çalışanlara göre daha iyidir. Fakat özel sektörde baz alınan durum kişinin mesleki başarısı ile birlikte kıdemi olmaktadır. Özelde yeni başlayan biri, devlette yeni başlayan birine göre daha az ücret alırken, kıdemli yani tecrübesi olan meslekte uzun yıllar görev yapmış biri ise devlet koşullarına göre daha iyi ücretler alır. Fizyoterapist maaşları özelde kişilerin döner sermaye payı alması ile birlikte hesaplanır. Kişiler hastane yönetiminin belirlediği ek ücret olarak döner sermayeden pay almaktadırlar. Buna göre özel sektörde yeni başlayan kıdemsiz biri döner sermaye de hesaba katılarak ortalama 2800 TL maaş alırken Orta Kıdemli ve döner sermayeden pay alan bir kişi 3500 TL civarında maaş almaktadır. Üst kıdemde yer alan kişilerin ise maaşları 4000-4500 TL arasında değişmektedir.

Fizyoterapist Maaşları 2017

Fizyoterapistlerin özelde ve devletteki maaş durumlarına göz attık. 2017 yılı esas alınarak oluşturulmuş hesaplamalarda kişiler devlette ve özelde, döner sermaye hakkına sahip olmaktadırlar. Yani devlette ve özelde çalışan her birey döner sermayeden pay almaktadır. Buna ek olarak devlette çalışan Fizyoterapistler ise asgari geçim indiriminden yararlanabilmektedirler. Son olarak devlete çalışan Fizyoterapist maaşlarına devlet tarafından belirlenen yüzdelik kısımda her yıl zam yapıldığını eklemeliyiz. Umarım yararlı bilgiler sunmuşuzdur. Mesleki hayatınızda başarılar dileriz.

Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer