Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Fiziki Güvenlik Tedbirleri Nelerdir?

2 min read

fiziksel güvenlik tedbirleri

Güvenlik denilince insanlar tarafından ilk akla gelen olgu fiziki güvenlik tedbirleridir. Hatta fiziki güvenlik çoğu zaman tek başına güvenlik kavramına karşılık olarak gelmektedir. İnsanoğlunun var olduğu zamandan itibaren ilk ihtiyaç duyduğu konudur güvenlik çünkü her zaman çevreden gelebilecek bir tehdit mevcuttur. İnsan ilk andan bu yana çevreyi algılamaya başlamış tehdit algılarını, kendisine tehdit olabilecek konuları tespit ederek bunlara yönelik önlemler almaya başlamıştır. İnsanın ekosistemle etkileşimi sonsuz bir döngüdür ve halen sürekli devam etmektedi. Bu, insan oğlunun yaşayan sosyal bir varlık olması gereği gelecekte de devam edecektir, hayat bu şekilde devam ederken sürekli değişen şartlar, çevresel etkiler gereği bugün hatta şu an bile tehdit algıları (tehdit noktaları) değişmektedir ve dolayısı ile bunlara karşı alınan tedbirlerde devamlı bir değişim içindedir.

Günümüz koşullarında bireysel tedbirlerden ziyade beşeri ortamların, çalışma alanlarının, kurum ve özel sektör binalarının korunması ön plana çıkmıştır. Madoors tarafından tamamı karşılanabilen bu fiziki güvenlik tedbirlerini başlıklar halinde şöyle sıralayabiliriz.

Mantar Bariyer ile Güvenlik

mantar bariyerMantar bariyerler, sabit, hidrolik, havalı, pnömatik, havalı, ledli ve manuel tip olmak üzere araçla güvenli giriş yapılması planlanan askeri birlik nizamiyelerinde, endüstriyel alanlarda, kamu kurum ve kuruluşları ile günün belli saatlerinde trafiğe kapalı tutulan sokaklarda kullanılmak üzere üretilmektedir. Korunacak olan alanın önemine göre K12/PAS68 çarpma testli mantar bariyer tercih edilebilir ki bu tür bariyerlere yüksek güvenlikli mantar bariyer de denilmektedir.

Road Blocker ile Güvenlik

road blockerRoad blocker İngilizce bir kavram olmakla birlikte yol blokaj bariyeri veya blok bariyer olarak da adlandırılmaktadır. Bu tür bariyerler özellikle araçla gerçekleştirilebilecek terör saldırılarının muhtemel olduğu yerlerdeki fiziki güvenlik tedbirlerini tamamlamak için kullanılmaktadır. Nizamiye vb. yerlere araç yaklaştığında bariyer yükseltilerek aracın bekletilmesi sağlanır. Gerekli kontroller yapıldıktan sonra operatör tarafından bariyer indirilerek araçların geçmesi sağlanır. Hidrolik, elektro mekanik, çarpma testli road blocker gibi türleri vardır.

Araç Altı Görüntüleme Sistemi ile Güvenlik

under vehicle surveillence systemAraç altı arama veya araç altı tarama sistemi olarak da bilinen araç altı görüntüleme sistemi, tesislere araçla giriş yapılan yerlerde kullanılan en etkili fiziki güvenlik tedbirdir diyebiliriz. Bu sistemler zemine yerleştirilen yüksek kaliteli kameralarla araçların alt tarafının resmini çeken ve böylece araç altı arama ve tarama, inceleme, karşılaştırma ve dijital kayıt tutma gibi işlemlerin yapılarak araç altına yerleştirilebilecek zararlı paketlerin tespit edilmesini sağlar. Madoors gibi üretici firmalar ise bu ürünleri daha da geliştirmiş olup, otomatik karşılaştırmalı araç altı sistemlerini bize kazandırmışlardır. Buradaki karıştırma kavramı belirli bir aracın farklı zamanlarda girişlerindeki araç altı resimlerinin yazılım tarafından karşılaştırılarak farklılıkların işaretlendiği modern bir tedbirdir.

Roket Tutucu Tel ile Güvenlik

roket tutucu telBir birliğe veya kamu kurum ve kuruluşuna yönelik saldırılar sadece nizamiye bölgelerinden araçla gerçekleşmez. Roket ve havan vb. silahlarla uzaktan yapılabilecek saldırılara karşı da tedbir alınması gerekir. İşte böyle bir durumda Türkiye’de yalnızca Madoors Sistem tarafından üretilebilen roket tutucu balistik tel ile güvenlik sağlanmalıdır. Bu tellerin özelliği terör örgütü mensupları tarafından kullanılan roketlerin çaplarına göre özel olarak üretilmiş ve ısıya dayanıklı olmalarıdır. Bilinenin aksine bu teller roket patlayarak değil, patlamadan durdurulmasını ve etkisiz hale getirilmesini sağlar.

Hesko Bariyer (Kum Duvar) ile Güvenlik

hesko bariyerKum duvar olarak da adlandırılan hesko bariyerlerin çok geniş bir kullanım alanı vardır. Patlayıcı maddelere karşı kesin çözüm olarak kullanıldıkları gibi sel bariyeri olarak da tercih edilebilmektedir. İçerisine doldurulan kum ile normal bir duvardan çok daha sağlam hale gelen hesko bariyerler özellikle terör bölgesindeki güvenlik birimleri tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır.

Diğer Fiziki Güvenlik Tedbirleri

Güvenlik öyle bir olaydır ki neredeyse sonu gelmeyecek sayıda tedbir ile sağlanması gerekir. Gerçek anlamda güvenlik sağlanması isteniyorsa yukarıda belirttiklerime ilave olarak araç kapanı, kollu bariyer, plaka tanıma ve kamera sistemi ve diğer kaliteli bariyer sistemleri ile fiziki güvenlik tedbirleri artırılmalıdır.

Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer