Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

e-Devlet Kapısı Projesi

1 min readGünlük gazeteleri okurken Hürriyet’in sitesindeki bir haber oldukça dikkatimi çekti. Haberde TÜRKSAT A.Ş Genel Müdürü Özkan Dalbay’ın “e-Devlet Kapısı” hakkındaki bir duyuruya değiniliyordu. Haber metninde şöyle yazıyordu;

Dalbay, “e-Devlet Kapısı Projesi”nde pilot uygulamanın teknik altyapı ve donanımının tamamen kurulduğunu, kimlik doğrulama ve temel güvenlik testlerinin de yapıldığını belirtti.

İlk etapta 21 kamu kurumu hizmetinin elektronik ortamda sunulacağını, hizmet almak isteyenlerin 3 farklı şifreyle hizmet alabileceğini kaydeden Dalbay, “Kimlik doğrulama için elektronik imza veya e-devlet kapısı şifreleri kullanılabilecek. Elektronik imza, üç özel şirketten veya TÜBİTAK’tan alınabiliyor. Mobil e-imza ise Turkcell ile entegrasyonumuz sayesinde Mart 2009’da e-devlet kapısında kullanmaya başlanabilecek” dedi.

Dalbay, e-devlet kapısı şifrelerinin 18 Aralıktan itibaren kimlik belgesi ile tüm PTT şubelerinden alınabileceğini söyledi.

Özkan Dalbay, “www.türkiye.gov.tr” adresinde yer alan “devlet”, “iş” ve “vatandaş” bölümlerinden herkesin bilgi edinebileceğini, hizmet alımı için e-devlet kapısı şifresi elektronik imza veya mobil elektronik imza gerektiğini belirtti.

Dalbay, elektronik ortamda sunulacak 21 kamu hizmetinden bazılarını şöyle sıraladı:

-Başbakanlık BİMER’e başvuru ve başvuru sorgulama,
-Ulaştırma Bakanlığından yetkili taşıma kuruluşlarını sorgulama,
-Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün uçuş mürettebatı lisans başvuru sorgulama,
-TCDD’nin e-bilet uygulaması,
-Denizcilik Müsteşarlığının amatör denizci belgesi, kısa mesafe telsiz operatörlüğü başvurusu,
-Türkiye İş Kurumunda iş sorgusu ve başvurusu,
-PTT’de kayıtlı gönderi takibi,
-Milli Eğitim Bakanlığının diğer kurumlar için hazırladığı sınavlarda yer sorgulama,
-İçişleri Bakanlığında evrak durum takibi,
-İş-Kur’da işsizlik ödeneği ödeme başvurusu ve meslek kursları sorgulama.

Haberin devamına buradan ulaşabilirsiniz. e-Devlet Kapısı Projesi hakkında detaylı bilgi ise burada.Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer