Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Blograzzi Değil “Bloxoo”

1 min read

BloxooBugün (15 Ocak 2009) Blograzzi’ye istatistiklerime bakmak için girmeyi denedim fakat bir de ne göreyim. Blograzzi gitmiş, yerine Bloxoo gelmiş. Aslında Blograzzi’nin işlevini daha güçlü bir şekilde devam ettirmek için atılmış bir adım bu. Sanıyorum ki Blograzzi’ye gelen olumsuz eleştiriler, kontrol eksikliği ve önyargıları yıkmak için böyle bir yeniliğe gidildi. Tabiî bu durumda bize düşen olumlu ve olumsuz eleştirilerle Bloxoo’nun daha iyi yerlere gelebilmesi için tespit ettiklerimizi yazmak.

İsim Olarak Bloxoo

Bu konuda malesef oldukça rahatsız oldum. Türkçe’de o kadar kelime bitti de, o kadar harf bitti de Bloxoo’yu mu bulabildiler? Kimlerden fikir alındı bu konuda? Bu site günlük yazarları içinse onların düşünceleri alındı mı acaba? Türkçemizi korumak için biz günlük yazarları bu kadar çaba sarfederken, sırf bunun için eklentiler yazarken (bkz. Türkçesi Varken), Türkiye’de alanında tek olan böyle bir proje nasıl bunu görmezden gelir, anlamakta zorlanıyorum. Ayrıca yazması ve akılda tutması ve aktarılması da kolay değil. Sözlü olarak “Bloxoo’ya gir” dediğinizde hecelemek zorunda kalacağız. Harf olarak iki tane “o” var ve “ks” değil “x” şeklinde düzeltme yapacağız.

Yönetim ve Kontrol

Blograzzi’nin en büyük hatası kontrol eksikliğiydi. İnsanlar üst sıralara çıkmak için her şeyi yapıyorlardı. Sitelerdeki bağlantı değişimi gibi favori değişimi bile başlamıştı. Bloxoo’da ise (hala yazmakta zorlanıyorum) editörler ve yöneticiler daha önemli bir rol sahibi olacaklarmış. Bu gerçekten sevindirici. Müşteri isteklerini, geri beslemeler bu şekilde daha etkin bir şekilde iletilebilir ve aynı zamanda editörler ve yöneticiler tarafından da bizzat tespit edilip düzeltilebilir.

Tasarım

Bence böyle bir yenilikte tasarımın tamamen değişmesi gerekirdi. Fakat sadece üst kısmı değiştirmekle yetinmişler. Aslında bu da kabul edilebilirdi fakat üst kısım ile içerik kısmının tasarımı birbirine aykırı düşmüş. Renk konusunda bariz göze batan bir fark var. İçerik kısmında blokların dizilimi güzel olmuş. Belki tasarımla ilgili değil ama burada gözüme BloXoo LIVE takıldı. Ne zaman şu kelimeleri kullanmayı bırakacağız, çok merak ediyorum.

Sonuç

Daha önce Blograzzi’yi desteklediğim gibi Bloxoo’yu da desteklemeyi düşünüyorum fakat isim seçiminin beni gerçekten üzdüğünü de belirtmek zorundayım. Yeni yayın hayatında Bloxoo’ya başarılar dilerim.

Bloxoo | Yakuter.Com’un Bloxoo sayfası

Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer