Banner

WordPress’te Nasıl Tema Yapılır? (1)

Kategori Wordpress
08.03.2006
11534 Okunma

Artık böyle bir makale şart sanırım :) Hazır tema kullanmaktan bıktıysanız, kendi temanızı yapmanın zamanı gelmiş demektir. Bu makaleyi iki parça halinde hazırlamaya karar verdim çünkü temelden anlatmaya başlayacağım. Önce bunu tamamlayın(zaten fazla uzun değil) daha sonra 2ncisini yazacağım. Haydi başlayalım o zaman :)

WordPress, temalarında table yerine, günümüzde daha çok geçerliliği olan css kullanmaktadır. Ben size tema yapmayı anlatırken css’in size yetecek kadarından bahsedeceğim. Gelelim temamıza. Her temanın içinde mutlaka bir style.css dosyası bulunur ve sitemizi bu dosya şekillendirir. Sitemizin ana hatlarının “genel olarak” dizilişi resimdeki gibidir.

Tema

Yukarıda gördüğünüz gri renkli yazılar (container, content…) sitemizin temel seçicileridir. Bu makale de bunları öğrenmenizi amaçlıyorum. Kendi temanızın bulunduğu klasöre gidip, style.css dosyasını açıp içinde bu seçicileri arayın. Oradan daha iyi takip edebilirsiniz.

container: Bu seçici (yukarıdakilere seçici denir) sitemizin ana şablonudur. Sitenin sayfa içindeki yerini belirlemede(sağdan, soldan ne kadar uzakta olduğu gibi) kullanılır. Örneğin benim kullandığım Blix temasının css dosyasında container seçicisinin olduğu satır şu şekilde:

#container {
  width:690px;
  margin:0 auto;
  padding:30px 30px 0 30px;
  text-align:left;
}

Gördüğünüz gibi width:690px diyor yani sitemin genişliği 690 piksel. Bunu rahatlıkla değiştirebilirsiniz. Diğer seçiciler de aynı bu şekilde rahatlıkla değiştirilebilir.

header: Sitemizin üst kısmıdır. Arkaplan resmini yine style dosyasında header seçicisiyle oynayarak değiştirebilirsiniz.

content: Blogumuzun orta kısmıdır ve yazıların ekranda nasıl görüneceğine bu seçici ile karar veririz.

sidebar: Yan sütundur.

footer: Sitemizin alt kısmıdır. Yine genişlik vb. değişiklikleri style.css dosyasında bu seçiciyi bularak yapabiliriz.

Bu konuda anlamadığınız bir nokta varsa yorumunuzda belirtin.

NOT

  • Size tavsiyem ise css’in ne olduğunu tam anlamıyla öğrenmeniz. Bunun için yarım saatinizi ayırmanız yeterli. Css öğrenmeye başlamak için tıklayınız.
  • Css dosyalarını düzenleyebilmek için normal bir notepad bile kullanabilirsiniz. Ama sıf css için yapılmış ve yaptığınız değişiklikleri önizlemeli olarak gösteren bir program da var : TopStyle Lite

Comments of this post

Cemil

Cemil
26 Nisan 2014

Merhaba. Daha önce Themeforest'ten ücretli bir tema satın aldım. Ancak, bir süre sonra aldığım temanın yazılımcısı sistemden ayrıldı ve temayı da satıştan kaldırdılar. Aslında çok güzel özellikleri olan bir temaydı. Themeforest benim mağduriyetimi giderdi ve yeni tema almamı sağladı. Benim sorum şu: Satışı kaldırılan temanın çatısı üzerinde değişiklikler yaparak, kendimize göre uyarlayıp, wp'nin son versiyonuna uygun hale getirmek, Amerikayı yeniden keşfetmek kadar aptalca ve vakit kaybı mı olur, yoksa uğraşmaya değer mi? Teşekkürler.