Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

phpMyAdmin Kurulumu

1 min read

Phpmyadmin Kurulumu

12 yıl önce yazmış olduğum bu yazıyı Mart 2018’de güncelledim. Artık daha sağlıklı bilgiler içerir :)

phpMyAdmin, web ortamındaki MySQL veritabanlarını basit bir şekilde yönetmek için PHP Programlama Dili ile yazılmış ücretsiz bir araçtır. Bu güzel ve faydalı araç hakkında tarafıma sürekli aynı sorular yöneltilmekte: phpMyAdmin Kurulumu Nasıl Yapılır, phpMyAdmin Nasıl Kurulur… Durum böyle olunca ben de en basit şekliyle phpMyAdmin kurulumunu anlatmaya çalıştım. Umarım faydası dokunur.

phpMyAdmin Kurulumu

Günümüzde sitelerimizin çalışması için bir çok farklı ortam bulunmaktadır: Linux, Windows, Docker … Doğal olarak her ortam için kurulumu yapmanın ortama özgü pratik yolları vardır. Bu tür kurulumlar için resmi adresi ziyaret edebilirsiniz. Ben ise tüm ortamlarda geçerli olabilecek hızlı kurulum (quick install) yöntemini anlatacağım.

Öncelikle phpmyadmin.net adresinden en güncel sürümü indiriyoruz.
İndirdiğiniz paket sıkıştırılmış formatta olacaktır. Bunu kurulumu yapmak istediğimiz dizine açıyoruz.

Bu andan itibaren kuruluma iki farklı şekilde devam edebilirsiniz.
1. phpMyAdmin kurulum sihirbazını kullanarak
2. Ayar dosyasını (config.inc.php) kendiniz oluşturarak.

Yukarıdaki adımlardan sihirbazı içereni çalıştırmak oldukça kolaydır. Sadece tarayıcınızda dosyaları açtığınız dizinin adresinin sonuna /setup ekleyip enter’a basınız. Sonrasında zaten sihirbaz sizi yönlendirecektir.

İkinci yöntemde ise dosyaların bulunduğu dizindeki config.sample.inc.php dosyasının ismini config.inc.php olarak değiştirin ve bu dosyayı bir metin editörü ile açın. Ardından dosyadaki $cfg[‘blowfish_secret’] yazan yere üretmiş olduğunuz rastgele ve karışık yani güvenli bir kelime yazın. Örneğin şu şekilde:

$cfg['blowfish_secret'] = '1{dd0`

Hepsi bu kadar. Bu aşamaları tamamladıktan sonra adres satırında phpMyAdmin'in bulunduğu dizini yazdığınız anda veritabanı giriş ekranı ile karşılaşırsınız. Burada veritabanı kullanıcı adı ve parolasını girdikten sonra tablolarınızı dilediğiniz gibi yönetebilirsiniz.

Bol veritabanlı günler...

Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer