Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Pardus Katkı (Contrib) Deposu

48 sec read

Her ne kadar bir işletim sisteminde ihtiyaç duyacağınız programlar Pardus ile kurulu olarak gelse de bazen ek programlar yüklemeyi düşünebilirsiniz. İstediğiniz programı arayacağınız ilk nokta Pardus’un resmi deposudur. Pisi Paket Yöneticisi açıldığı zaman zaten bu depodaki programlar varsayılan olarak görünür. Fakat şunu da unutmamak gerekir ki Pardus’u destekleyenler tarafından oluşturulmuş bir depo daha vardır ki o da Katkı (Contrib) Deposudur.

Katkı deposu Özgürlük için… sitesinde şu şekilde tanımlanmış;

Katkı Deposu (contributor repository ya da kısa adıyla contrib), Resmi depoya çeşitli nedenlerle henüz dahil edilmemiş kararlı paketlerin toplandığı depoya verilen isimdir.

Bu paketlerin depoya girmeme sebebi henüz çeviri işlerinin tamamlanmaması olabileceği gibi depo politikaları da olabilir.

Katkı deposunun Pardus’a nasıl ekleneceği oldukça güzel bir şekilde resimli olarak burada anlatılmış. Kısaca özetlemek gerekirse;
* Pisi Paket Yöneticisini açın.
* Ayarlardan Paket Yöneticisi Programını yapılandır’ı seçin.
* Yeni Depo Ekle dedikten sonra üstteki kutuya Contrib, alttaki kutuya http://paketler.pardus.org.tr/contrib-2007/pisi-index.xml.bz2 yazın ve Tamam diyerek işlemi tamamlayın. Hepsi bu kadar…

Hazır Katkı Deposundan bahsetmişken bu güzel yerli işletim sistemimizi destekleyen tüm arkadaşlara teşekkürler…

Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer