Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Herkes Jquery’den Bahsediyor

1 min read

Bugünlerde hemen her yerde aynı kelimeye rastlamaya başladık; Jquery. Ben bu sefer sıfırdan size Jquery’yi anlatmak yerine önce özet bir bilgi vermeyi amaçlıyorum. Ardından Jquery üzerine Türkiye’deki gelişmeleri ve konuyu daha iyi anlamanızı sağlayacak Türkçe kaynakları sizinle paylaşmak istiyorum.

Jquery nedir?
Jquery en basit ifadeyle hem javascript hem ajax hem de efekt kütüphanesidir. Bu küphaneyi diğer kütüphanelerden (örn. prototype) ayıran en temel özellikler ise hızı ve dosya boyutunun küçüklüğüdür. Elbette ki bunların yanında gelişmiş yapısını da özellikle belirtmek lazım.

Türkiye’de Jquery gelişmeleri
Jquery’yi ciddi anlamda ilk tanıtan bildiğim kadarıyla adaşım eburhan (eğer başkası tanıtmışsa lütfen kırılmasın ben ilk onda gördüm :) ). Sitesindeki ilgili yazıda oldukça sade ve etkili bir şekilde Jquery’yi anlattı.

Ardından programlama konularını ele alan bazı günlüklerde de bu kütüphaneden bahsedildi:
Javam
İsmail Altuntaş
Burcu Doğan

Bu gelişmiş kütüphanenin değeri anlaşıldıkça daha da üzerine gidildi ve sonuçta Google grubu Jquery Turkish kuruldu. Bu gruba erişimin kolaylaştırılması için de Javam yazarı Altan tarafından jquery-tr.com adresi bu gruba yönlendirildi.

Bununla birlikte eburhan’ın uzun zamandır oluşturmayı düşündüğü Türkçe bir Jquery dokümantasyonu çalışması var.

Sonuç
Benim de çalışmalarımda kullandığım Jquery gerçekten mükemmel bir kütüphane ve şiddetle tavsiye ederim. Yukarıda yazdıklarımdan da anlayabileceğiniz gibi bu kütüphaneyi duyurmak, nasıl kullanıldığını göstermek ve programlama meraklılarına bir şeyler öğretmek isteyen insanlar var ve iyi bir şeyler yapabilmek için çalışıyorlar. Fırsat buldukça AJAX-TR sitesinde Jquery hakkında yazılar yazacağız. İnanıyorum ki son günlerde msn veya e-posta yoluyla bireysel yardım almayı, makale vb. kaynakları okuyarak, araştırarak öğrenmeye tercih eden insanlar bu güzel çalışmaların farkına varır ve doğru bir şekilde öğrenmek için çalışmaya başlarlar.

Emeği geçen arkadaşlara sonsuz teşekkürler, bol efektli, kodlu günler :)

Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer