Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Yeni Tema yCenk’e Geçiş

3 min read

Ne mutlu bugünleri de gördüm diyerek başlamak istiyorum sözlerime çünkü gerçekten yoğun bir süreç nedeniyle sitemi bir türlü yenileyememiştim. Bu da insan üzerinde stres yaratıyor doğal olarak. Neyse ki artık Yakuter.com için yeni bir dönem başlıyor, yCenk dönemi.

Temayı kısaca yeniledim demek yerine kullandığım tekniklerden, eklentilerden ve yeniliklerden bahsetmek istiyorum. Böylece çalışmalarımda hem tasarım hem de kodlamada nelere dikkat ettiğimi görebilirsiniz.

Tasarım

Uzun bir süre severek kullandığım eski temanın (yfd – yakuter fallen design) tasarımcısı Fallendesign iken bu temada Cenk Akyıldız ile çalıştım. Doğal olarak temanın ismini de yCenk koymuş oldum. Temada göreceğiniz logo ise Hasan Yalçın tarafından çizildi.

Önceki temada olduğu gibi bu temada da tasarım elime Photoshop dosyası (.psd) olarak geldi ve hem CSS/XHTML kodlamasını, hem de WordPress bütünleştirmesini (entegrasyon) ben yaptım. Hazır konusu açılmışken şu yazımı hatırlatmakta fayda var: CSS / XHTML’in Olmazsa Olmazları

Yeni TemayCenk

Eski Temayfd

Kodlama

Kodlarken dikkat ettiğim hususlar şunlardı;

  • Her adımda SEO’yu düşündüm ve ona göre seçtim kullandığım etiketleri (h1, h2 vb.)
  • Temanın Web Standartlarına uymasına dikkat ettim. Sonuç olarak da her türlü W3C doğrulamasından geçmesi için uğraştım. CSS kısmının standartlar konusunda birkaç eksiği var ama XHTML’de hiç hata kalmadı. (bkz. XHTML doğrulama)
  • Mevcut popüler internet tarayıcılarında hep aynı görünümü elde etmek için uğraştım. Yaptığım kontroller sonucunda IE6, IE7, IE8, Firefox, Chrome, Opera ve Safari tarayıcılarında büyük oranda aynı görüntüyü elde ettiğimi gördüm.
  • Hem CSS, htm de PHP dosyalarının kaynak kodlarını temiz ve bol yorumlu şekilde yazmaya çalıştım. Böylece neyi nasıl yaptığımı merak eden arkadaşlar kaynak kodlardan rahatlıkla faydalanabilirler.
  • Temayı aynı Photoshop resminde olduğu gibi elde edebilmek için bazı eklentilerin kodlarıyla oynadım, sitenin en altındaki yorumlar bölümü gibi yerler için de kendime yeni eklenti yazdım.
  • Sitede yazı tipi konusunda radikal bir karar alarak sitenin tamamında Calibri yazı tipini kullandım. Tarayıcı farklılıklarını da ortadan kaldırmak için @font-face teknolojisinden faydalandım. İlerde bu konuyu ayrı bir makale olarak ele alacağım.

Uzmanlar Sayfası

Günümüzde artık herkes uzman olduğunu iddia ediyor. Doğal olarak gerçek üstadların arkaplanda kalabiliyor. Potansiyel müşteriler de uzmanlar yerine kendini uzman zanneden kişilerin işçiliği karşısında zor duruma düşüyorlar. İşte bu nedenle kalitesini bildiğim, güvendiğim ve kendisine referans olabileceğim kişileri tanıtmak için Uzmanlar sayfasını oluşturdum.

Uzmanlar

Araçlar Sayfası

Araçlar sayfası da önceki temadan sonra şekil vermek istediğim bir sayfaydı. Bu sayfada okuyucularım için yazacağım/üreteceğim uygulamaları tanıtacağım. Büyük ihtimalle hemen hepsi ücretsiz olur ama yine de ilerde ne paylaşacağım belli olmaz. Bu nedenle peşin konuşmamakta fayda var.

Araçlar

Konuk Yazar Uygulaması

Bundan sonra sitemde konuk yazarlara da yer vereceğim. Konuk yazarlar ile daha faydalı ve özgün içeriğe sahip bir günlük ile içerik üretmeye devam edeceğiz. Özellikle de Tasarım kategorisindeki yazılarda artış görüleceğini umuyorum. Eğer siz de Yakuter.com’da yazı yazmak isterseniz iletişim sayfasından benimle irtibata geçebilirsiniz. Her yazının sonunda yazarın tanıtılacağını da bilmenizi isterim, aynen şu şekilde:

Konuk Yazar

Yorumlardaki Değişiklik

Yakuter.com’un yorumları bundan sonra IntenseDebate‘e emanet. Bu güzel ve güçlü eklentiyi uzun zamandır duyuyordum ama kullanmaya vakit bulamamıştım. Şuana kadar bir sıkıntı yaşamadım ama yine de kullanmayı düşünürseniz internetten bir araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Çünkü bu eklenti için olumsuz yorum yapanlar da bulunuyor.

Son Sözler

yCenk teması ile sizlere çok daha kaliteli ve faydalı bir günlük sunmaya çalışacağım. Her değişikliğin insanın şevkini artırdığı gibi temanın güzelliği de -ben şahsen çok beğeniyorum- insanı yazmaya yönlendiriyor. Konuk yazarların da katkısıyla Yakuter.com’un kısa zamanda daha çok daha güzel makaleler yayınlayacağını umuyorum. Tabi bu gelişmelerin ancak sizin yorum ve eleştirilerinizle olgunlaşacağını da unutmamak lazım.

Sözlerimi burada sonlandırırken temayı çizen ve çizdikten sonra da desteğini eksik etmeyen Cenk Akyıldız’a, ayrıca gerek fikirleriyle gerek çizdiği harika logoyla katkıda bulunan Hasan Yalçın‘a ve son olarak değerli eleştirileriyle beni doğru temaya yönlendiren okuyucularıma gönülden teşekkür ederim.

Yeni yazılarda ve hararetli tartışmalarda görüşmek dileğiyle…

Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Dünyada E-Ticaret Sektörü ve İşletmeler İçin Satış Fırsatları

Tüketici davranışları günden güne değişmekte ve alış veriş yapma alışkanlıkları buna bağlı olarak farklılaşmaktadır. Özellikle günümüz internet ve teknoloji çağında online ticaret büyük bir...
Erhan Yakut
3 min read