Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Shenturk.com ve İlk Bağış

2 min read

Bir süre önce gerek sitemde gerekse Friend Feed ortamında Türkiye’de Bağış Sistemi (Donate)‘ni tartışmaya açmıştım. Gelen yorumlardan çıkardığım sonuç ise bunun gerçekten gerekli olduğu fakat henüz Türk internet kullanıcılarının ve bu alanda çalışanların buna hazır olmadığı, bu konuda bilgisi olmadığı şeklindeydi. Bende bir yerden başlamak gerek diyerek bu kapsamdaki ilk bağış için çalışmalarını hep takdir ettiğim A. Nâsır Şentürk‘ün sitesi Shenturk.com‘u seçtim.

Neden Shenturk.com?

Shenturk.com‘u seçmemin nedeni kendi yazmış olduğu oldukça faydalı programları ücretsiz olarak dağıtmak gibi bir inceliği ve büyüklüğü gösterdiği içindir. Bu programları tanıdıkça ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

1. EyDSL! Programı
EyDSL! Aslında EyDSL! programını şuradaki yazımda tanıtmıştım fakat konusu gelmişken yine değinmekte fayda var. Bu mükemmel program sayesinde kotalı ADSL kullanıcıları ne kadar kota tükettiğini kolayca takip edebiliyorlar. Ayrıca ilgili siteye bağlanarak güncel kota bilgisini ve hatta kota aşımı durumunda ödemeniz gereken ücreti bile görebiliyorsunuz.

2. Self Sözlük Programı
Self Sözlük Sözlük mevzusu bu zamana kadar hep sorun olmuştu benim için. Program kullanmak yerine internet üzerinde dinamik sözlükleri tercih ediyordum. Fakat Self Sözlük insanın tüm alışkanlıklarını değiştiriyor. Bir program olmasının yanında sorgulamayı internetten yapması ve aynı anda bir çok sözlük sitesinde (Zargan, Sesli Sözlük, Sözlük.net, Google ve Türk Dil Kurumu) arama yapması bu programın en büyük artısı diyebilirim. Ayrıca kurulum derdi olmaması, arama yapılan kelimelerin veritabanına kaydedilmesi, otomatik tamamlama gibi özellikleri bu programı sözlük konusunda eşi benzeri bulunmaz bir yazılım yapmakta.

3. Whos.amung.us Takip Programı
Whos Amung Us Whos.amung.us Takip Programı benim gibi whos.amung.us sayacını kullanan site sahiplerine hitap ediyor. Bu program sayesinde sitenize girmeden o an sitenizde kaç kişi olduğunu masaüstünden takip edebilirsiniz. Bu program da yine Self Sözlük gibi kuruluma gerek duymamakla beraber diğer tüm Shenturk.com programları gibi ücretsiz.

4. Hava Cıva
Hava Cıva Ve geldik severek kullandığım Hava Cıva programına. Shenturk.com‘un diğer tüm programlarında bulunan hoş görünüm bu programa ayrı bir hava katıyor. Beş günlük hava durumunu gösteren bu program sayesinde evden çıkmadan önce ne giyeceğinize, çamaşırlarınızı asıp asmayacağınıza karar verebilirsiniz. Hoş ben sadece merakımdan kullanıyorum ama isteyen bir çok sebep bulabilir bu güzel, basit ve ücretsiz programı kullanmak için.

Son Sözler

Yukarıda gördüğünüz programların her biri çok kaliteli ve çok faydalı. Yapımcısının böyle programları ücretsiz olarak dağıtması gerçekten de az rastlanır bir durum. İşte bu sebepten dolayı bu siteye bağış yapmayı tercih ettim. Mesele burada programlar değil aslında, A. Nâsır Bey‘in düşünce şekli ve emeği. Bu nedenle emeklerini karşılıksız bırakmak istemedim ve kenardan izlemek, kayıtsız kalmak ve sadece kullanmak yerine onu desteklemeyi tercih ettim.

Umarım şimdi Bağış Sistemini (Donate) daha iyi anlatabilmiş ve siz okuyucularımın konuya biraz daha scak bakmanızı sağlayabilmişimdir. Örneğimizdeki gibi (Shenturk.com) çalışmalara aslında parayla değer biçilemez fakat işte bizde çalışma sahilerini bir şekilde desteklemez ve motive etmezsek yaptıklarının bir hiç uğruna olduğunu düşünebilirler ki işte o zaman kaybetmeye başlarız…

Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer