Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

PHP İpucu #3 – Framework Kullanın

1 min read

Birkaç yıl öncesine kadar çok yaygın olmasa da son zamanların gözde terimlerinden birisi de Framework (Anaçatı)’tür. Kısaca açıklamak gerekirse Anaçatılar, PHP uygulamalarımızda kullanabileceğimiz hazır kod yapılarıdır ve bünyelerinde bir çok işlev barındırırlar; hazır veritabanı işlemleri ve dosya yükleme fonksiyonları gibi… Peki bu kod paketi olarak düşünebileceğimiz çatıları kullanmalı mıyız?

Avantajları

Anaçatılar bizi aynı kodları tekrar tekrar yazmaktan kurtarırlar. Mesela her uygulamanız için yeni güvenlik, XML, CAPTCHA ve çerez fonksiyonları yazmanıza gerek kalmaz. Bununla birlikte MVC (bkz. MVC Akıntısında Sürüklenmek) yapıları nedeniyle sizi düzenlik ve planlı kod yazmaya yönlendirirler. Anaçatıların bunlar gibi birçok artısı vardır.

Dezavantajları

Yukarıdaki artılarının yanında anaçatılar, gelişmiş ve kapsamlı yapıları nedeniyle yavaş çalıştıkları söylenir. Söylenir diyerek yuvarlak bir cümle kuruyorum çünkü sistemin yavaşlığı projenize göre değişir yani görecelidir. Bununla birlikte projeler için gereğinden fazla fonksiyon içerdiği konusunda eleştirilmektedir. Ancak şunu da söylemem gerekir ki PHP konusunda eğer anaçatı kullanacak seviyeye geldiyseniz zaten projeleriniz bir hayli büyümüş demektir. Artık basit bir iletişim formu yazmaktan ileri seviye içerik yönetim sistemleri yazmaya başlamışsınızdır ya da buna heves ediyorsunuzdur ;)

Saymış olduğum bu olumlu ve olumsuz tarafları hesap ettiğimizde zamanı geldiğinde yani gerektiğinde anaçatı kullanmanın ne kadar faydalı olduğunu görebiliriz. İşte bu nedenledir ki yazının başlığını Framework Kullanın şeklinde belirledim.

Yeri gelmişken 2014 yılının en çok kullanılan anaçatılarını sitepoint sitesindeki Best PHP Frameworks for 2014 yazısında görebilirsiniz.

Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer