PHP / CPANEL OTOMATİK SUB DOMAİN OLUŞTURMA

Merhabalar. Özellikle sosyal ağlarda olmak üzere birçok websitesinde siteye üye olan kullanıcılara otomatik olarak alt alanadı (subdomain) açılır. Bunu kontrol panelinden yapmak kolaydır ancak esas konumuz bu işlemin PHP ile kendiliğinden gerçekleşmesidir. Aslında zor gibi görünen bu konuyu en pratik şekilde nasıl çözebileceğinizi bu yazıda anlatmak istedim. Şimdiden kolay gelsin.

1. Adım

İlk olarak ftp ile sitemize bağlanarak ana dizinde ureticy.php isminde bir PHP dosyası oluşturalım ve içerisine aşağıdaki kodları yazarak kaydedelim.

2. Adım

Arkasından ikinci adım olarak sitemizin anadizininde bulunan .htaccess dosyamızı açarak aşağıdaki kodları ekleyip kaydedelim.

Eğer başlangıçta bir .htaccess dosyamız yok ise sıfırdan oluşturup içeriğini aşağıdaki şekilde yapmanız yeterli olacaktır.

3. Adım

Bu adımda cPanele girerek DNS eklememiz gerekiyor. Burda A kaydına girip (Add an A Record) name kısmına * ve adress kısmına ise sitenizin IP adresini yazıp add a record diyoruz. IP adresini bilmeyenler terminal ya da konsoldan “ping
ping ureticy.com” komutu ile sitenin IP adresini öğrenebilirler.

Uyarı: Buraya kadar herşeyi doğru olarak yaptıysanız serkan.ureticy.com yazdığınızda cPanel sayfasını görüyor olmalısınız. Örnek: serkan.ureticy.com/cgi-sys/defaultwebpage.cgi yönlendiriyorsa doğru yoldayız demektir.

4. Adım

Bu adımda öncelik Windows kullanıcıları Putty ile, Linux ve Mac kullanıcıları konsol veya terminal ile sitelerine bağlanmalıdırlar. Ardından apache (httpd) sunucusunun konfigürasyon dosyasında aşağıdaki değişikliği yapacağız.

Nano, Pico veya Vi benzeri bir metin editörüyle aşağıdaki dosyayı açalım.

Burada sitenizi buluyoruz.

Bu satırların sonuna aşağıdaki satırı ekliyoruz.

Örnek:

Artık apache sunucusunu baştan başlatabiliriz. Konfigürasyon dosyamızın örnek görünümü şu şekilde olacaktır.

Sonuç olarak yakuter.ureticy.com yazdığınızda ekrana yakuter basacaktır.

Buradan istediğiniz gibi geliştirme yapabilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur. Artık bu öğrendiklerinizi nasıl kullanacağınız sizin hayal gücünüze kalmış. Kolay gelsin.

DEVAMINI OKUYUN