Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Laravel Kurulumu

2 min read

laravel iletişim formu

PHP framework (anaçatı) denilince son zamanlarda ilk akla gelen kararlı yapısı ve hızı ile şüphesiz ki Laravel‘dir. Bu nedendir ki yapılan anketlerde 2014 ve 2015’in en çok kullanılan ve beğenilen anaçatısı olarak seçilmiştir. Benim de uygulamalarımı geliştirirken kullandığım Laravel’in kurulumunu ve tabi Laravel için gerekli Composer kurulumunu bazı püf noktaları ile beraber bu yazıda bulabilirsiniz.

Composer Kurulumu

Öncelikle kullanmış olduğumuz Linux dağıtımının terminalini açarak aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz.

[php]curl -sS https://getcomposer.org/installer | sudo php — –install-dir=/usr/local/bin –filename=composer[/php]

Bu kod ile Composer kurulmuş olacak ve /home/kullanıcı dizininizde .composer isimli klasör ortaya çıkacaktır. Buradaki püf nokta kurulumu sudo komutu ile yaptığımız için .composer klasörünün sahibi root olacaktır. Bu da sonraki aşamalarda Laravel’i kurarken (cache oluşturmada) sorun çıkartmaktadır. Bu sorunu çözmek için .composer klasörünün sahibini ve grubunu şu komut ile doğru şekilde ayarlayabilirsiniz.

[php]sudo chown -R $USER:$USER $HOME/.composer[/php]

Laravel Kurulumu

Laravel kurulumuna geçmeden önce bir püf noktayı belirtmekte fayda var. Kuruluma geçmeden önce mutlaka document root klasörüne yani websitenizin dosyalarının bulunduğu klasöre geçiniz. Benim için bu klasör

[php]/home/erhan/html[/php]

Aşağıdaki komutları sıra ile girerek Laravel için gerekli paketleri indiriyoruz.

[php]composer global require “laravel/installer”
export PATH=”~/.composer/vendor/bin:$PATH”[/php]

Laravel ile yeni bir projeyi (mesela proje ismimiz YakuterCMS olsun) şu komuta ile kuruyoruz.

[php]laravel new YakuterCMS[/php]

Not 1: Farklı Linux dağıtımlarında klasör yapısı da değişebiliyor. Bu nedenle yukarıdaki komutu çalıştırdıktan sonra -bash: laravel: command not found bir hata mesajı alıyorsanız şu komutu çalıştırdıktan sonra tekrar yukarıdaki komutu deneyiniz.

[php]export PATH=”$PATH:$HOME/.config/composer/vendor/bin”[/php]

Not2: Eğer burada [RuntimeException] The Zip PHP extension is not installed. Please install it and try again. gibi bir hata alırsanız aşağıdaki komut ile PHP için gerekli paketi kurabilirsiniz.

[php]//Ubuntu/Mint için
sudo apt-get install php-zip

//Centos/Debian için:
sudo yum install php-zip[/php]

Not3: Eğer burada …the requested PHP extension mbstring is missing from your system. gibi bir hata alırsanız aşağıdaki komut ile PHP için gerekli mbstring paketini kurabilirsiniz.

[php]//Ubuntu/Mint için
sudo apt-get install php-mbstring

//Centos/Debian için:
sudo yum install php-mbstring[/php]

Laravel’i kurmakla kurulum henüz tamamlanmış olmuyor. Bazı dosya ve klasörlere gerekli izinler verilmeli. Bunu da laravel proje klasörünün içinde şu komutları sırasıyla girerek yapabilirsiniz.

[php]chmod -R 777 storage
chmod -R 777 bootstrap/cache[/php]

Artık kurulumumuz tamamlandı. Tarayıcınızda http://localhost/YakuterCMS/public/ adresine girdiğinizde LARAVEL yazısını görüyorsanız kurulum sorunsuz tamamlanmıştır.

Püf Nokta: Diyelim ki her şeyi sorunsuz yaptığınızı düşünüyorsunuz ancak yine de LARAVEL yazısını göremiyorsunuz. O zaman php hata gösterimini aktif hale getirerek hatayı görebilir ve ona göre çözüm üretebilirsiniz. PHP hata gösterimini kullandığımız projede açmak için en kısa yol laravel proje klasörünüzün içinde /app/Http/routes.php dosyasını açıp aşağıdaki kodu dosyanın sonuna eklemek

[php]ini_set(‘display_errors’, 1);
ini_set(‘display_startup_errors’, 1);
error_reporting(E_ALL);[/php]

Böylece hataları görebilirsiniz ancak daha detaylı bir hata gösterimi için php.ini dosyanızdaki display_errors değerini aşağıdaki gibi ayarlamanız gerekmektedir.

[php]display_errors = on[/php]

Laravel kurulumu ile ilgili söyleyeceklerim bu kadar. Unutmadan şunu da eklemeliyim ki kurulum tamamlandıktan sonra proje klasörünüzdeki .env dosyanızı projenize göre düzenlemelisiniz. Kurulumla ilgili yaşadığınız sıkıntıları yorumlarınızda paylaşırsanız yine yardımcı olmaya çalışırım.

Sevgiler, saygılar…

Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer