Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

iPhone 6 Özellikleri, Fiyatı ve Çıkış Tarihi

2 min read

iPhone 6Teknoloji devi deyince akla gelen ilk markalarda biri şüphesiz ki Apple’dır. iPod, iTunes, iPad, Mac gibi ürün ve teknolojilerle zaten hemen hemen tüm dünyada ciddi bir teknoloji önderliğine sahip Apple’ın çıkaracağı her ürün heyecanla beklenir oldu. İstanbul’da kısa zaman önce satış mağazası (Apple Store) açan teknoloji devinin bugünlerde beklenen, daha piyasaya çıkmadan hakkında birçok yazı yazılan, fanatikleri tarafından konsept tasarımları üretilen ve hatta şimdiden eleştiriler yapılan ürün, Apple‘ın yeni cep telefonu iPhone 6.

iPhone 6 Özellikleri

Her ne kadar iPhone 6 henüz resmi olarak duyurulmamış olsa da özellikleri hakkında kimi zaman Apple yetkilileri tarafından, kimi zaman ise üstü kapalı yollarda piyasaya bilgiler sızmaktadır. Bu bilgiler ışığında iPhone 6 ile gelen özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Kalp Ritm Monitörü

Herkesin merakla beklediği özelliklerden birisi Kalp Ritm Monitörü. Adından da anlaşılacağı gibi iPhone 6 ile kalp ritminizi takip edebileceğiniz söylenmekte. Diğer bir deyişle artık nabzınızı ölçmek için hastaneye gitmek ya da bunun için ayrı bir cihaz almak zorunda kalmayacaksınız.

4,7 ve 5,5 inçlik Ekran

Önceki iPhone modellerinin ekranlarının günümüz akıllı telefon piyasasına oranla küçük kalması nedeniyle bir çok iPhone kullanıcısının büyük ekranları Android telefonlara geçtiği bilinmekte. Bunu göz önünde bulunduran Apple çalışanları iPhone 6’yı 4,7 ve 5,5 inç olmak üzere iki farklı model ile piyasaya sürecekleri değerlendirilmekte.

5.3 mm’lik Ultra İncelik

Şuanda kullanılan ve 7.6 mm ebatlarında olan iPhone 5’in aksine iPhone 6’nın 5.3 mm kalınlığında olacağı yani ultra ince :) olacağı düşünülmekte. Sanırım bu özelliği büyük oranda zarif bayanları memnun edecektir.

15 MP Kamera

Akıllı telefonların artık en vazgeçilmez özellikleri, mükemmel bir video çekimi yapan oldukça güçlü arka yüz kameralara sahip olmaları. iPhone 6’nın da bu konuda ciddi bir adım atacağı ve 4K video çekimi yapabilen 15 MP kamera ile piyasaya sürüleceği internete sızan bilgiler arasında.

iOS 8 İşletim Sistemi

Halen piyasada olan iOS 7 işletim sisteminin yeni sürümü olan iOS 8’in iPhone 6 ile piyasaya sürüleceği yine oldukça konuşulan bilgiler arasında. Sürekli donanım üzerinde konuşuyoruz ancak unutmamak gerekir ki güçlü bir donanım ancak güçlü bir işletim sistemi ile tam performans çalışabilir. Bu açıdan baktığımızda iOS 8’in oldukça sevindirici bir haber olduğunu söyleyebilirim.

NFC – Near Field Communication/Yakın Alan İletişimi

Güncel teknolojilerden birisi olan NFC ile artık cep telefonları arası iletişim kurmak daha da kolaylaşmakta. Kızılötesi, Bluetooth, WiFi gibi bir iletişim teknolojisi olan ve 2002 yılında Sony ve Philips ortaklığı ile geliştirilen bu teknoloji iPhone 6’nın muhtemel özellikleri arasında sayılmaktadır.

2 GB Ram

iPhone 5’lerde bulunan 1 GB’lık RAM kapasitesinin iPhone 6’larda 2 GB olması neredeyse kesin denilebilecek bir yenilik olarak beklenmekte.

iPhone 6’nın Çıkış Tarihi

Merakla beklenen ve yukarıda özelliklerini saydığım iPhone 6’nın Eylül-Ağustos 2014 aylarında çıkması beklenmekte. Piyasaya sürülmesinin ardından iPhone 6 fiyatları ve yorumları için size iyi.net‘i tavsiye ederim.

iyi.net | Sosyal Alışveriş Rehberi

Türkiye’nin ilk ve tek sosyal alışveriş rehberi “iyi.net” günümüz web teknolojileri ile hayata geçirilmiş gerçekten de gezilip görülmesi gereken bir site. Kısaca bu sitenin işlevini anlatmak gerekirse; merak ettiğiniz bir ürünü arayabilir, ürünün özelliklerine ve fotoğraflarına ulaşabilir, ürün hakkında yorumları okuyabilir ve yorum yapabilir, ürünün en ucuz olduğu e-ticaret sitelerini görebilir ve yine sizin gibi iyi.net kullanıcıları ile yine site üzerinden arkadaş olup aynı zevklere sahip sosyal bir ortama sahip olabilirsiniz.

iPhone meraklılarının merakla beklediği iPhone 6’nın en kısa zamanda piyasaya çıkmasını ümit ederken sizi yakın zamanda internete düşmüş olan iPhone 6 videosu ile başbaşa bırakıyorum.

Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Dünyada E-Ticaret Sektörü ve İşletmeler İçin Satış Fırsatları

Tüketici davranışları günden güne değişmekte ve alış veriş yapma alışkanlıkları buna bağlı olarak farklılaşmaktadır. Özellikle günümüz internet ve teknoloji çağında online ticaret büyük bir...
Erhan Yakut
3 min read