Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Hacktoberfest Festivali

1 min readHacktoberfest, DigitalOcean tarafından Intel, AppWrite ve DeepSource ile ortaklaşa yürütülen ve açık kaynak projelerin yaygınlaştırılmasına odaklanmış global bir etkinliktir. 2013 yılından itibaren her yıl düzenlenen bu etkinlik kapsamında geliştiricilerin 1 ay boyunca (1-31 Ekim) açık kaynak projelere katkıda bulunması için yönlendirmeler yapılır.

Açık Kaynak Festivali

Hacktoberfest her ne kadar sonucunda ödül dağıtılan bir etkinlik gibi görünse de esasında tam bir Açık Kaynak Festivali‘dir.

Açık kaynak, herkesin erişimine açık olan ve herkesin onu incelemesine, değiştirmesine veya ondan öğrenmesine izin veren kaynak kodu ifade eder. Açık kaynak projeleri, yazılımı istediğiniz herhangi bir amaç için kullanma özgürlüğünü teşvik eder.

Burada olaya ödül olarak değil, bir ay boyunca açık kaynak projelerin desteklendiği, bol bol yeni açık kaynak kodun üretildiği bir festival olarak yaklaşmak gerekiyor ki Digitalocean’ın da vurgulamak istediği budur.

Festival kapsamında sadece repolara Pull Request göndererek değil, ayrıca açık kaynak projelere bağışta bulunarak da etkinliğe katılabiliyorsunuz.

Bununla birlikte Açık Kaynak dünyasını şu şekilde destekleyebilirsiniz:

  1. Projenizi işbirliği için hazırlayın ve paylaşın.
  2. Pull Request’ler ile bir projenin iyileştirilmesine katkıda bulunun.
  3. Etkinlikler organize edin (bkz Kommunity).
  4. Başkalarına mentorluk yapın, yol gösterin.
  5. Açık kaynak projelere bağış (donation) yapın.

Ödüller

Ödül olarak 2 tercih bulunmaktadır. Hacktoberfest tişörtü talep edebilir veya adınıza fidan dikilmesini isteyebilirsiniz.

Digitalocean fidan dikme etkinliğine şuradan ulaşabilirsiniz:
https://tree-nation.com/profile/digitalocean

Daha önce tişört kazanan birkaç kişi;

Kurallar

Proje kapsamında Github veya Gitlab üzerinde bulunan açık kaynak projelere katkıda bulunmanız (Pull Request) beklenmektedir.
1. Repolara gönderdiğiniz Pull Request’in “hacktoberfest-accepted” etiketi bulunmalıdır.
2. En az 4 defa Pull Request göndermeniz gerekmektedir.
3. Etkinlik 01-31 Ekim 2021 tarihleri arasında geçerlidir.

Katkıda bulunacak projeleri nereden öğrenebilirim?

1. Bunun için Github veya Gitlab’da “hacktoberfest” kelimesini aratarak uygun repoları ve issue’ları bulabilirsiniz.
2. Ben de bu yıl olabildiğince fazla kişinin bu etkinliğe katılarak ödül alabilmesi için Github’da bulunan açık kaynak projelerimde yapılması nispeten basit başlıklar açacağım ve bunları Twitter hesabımdan (https://twitter.com/yakuter) paylaşacağım.

Faydalı Bağlantılar

Hacktoberfest Participation (Katılım)
Hacktoberfest Values
Hacktoberfest Quality StandardsErhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer