Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Blog Ödülleri 2009’un Ardından

3 min read

Bir Blog Ödülleri macerasını daha geride bıraktık. Bu sene geçtiğimiz seneye göre çok daha heyecanlı, etkileşimli bir yarışma oldu. Ayrıca organizasyon da oldukça başarılıydı. Sponsor sayısının zenginliği de farklı bir hava kattı olaya. Elbette eksikler ve hatalar olacak ama bunların Türkiye’de icra edilen günlük yazarlarına yönelik tek organizasyonu olumsuz göstermesine müsade etmemeliyiz diye düşünüyorum.

Mekân

Bu sene de organizasyon için muazzam bir tesis seçilmişti. Hasan Yalçın ile beraber geldiğimiz mekânın bizi gerçekten tatmin ettiğini söyleyebilirim. Konferans salonu özellikle ışıklandırıldığında çok güzel duruyordu. İkram konusunda gayet cömert bir tablo sergilediklerini sanırım kimse inkar edemez. Özellikle kokteylde akşam yemeği olarak düşünülen sigara böreği gibi seçeneklerin de sunulması sevindiriciydi. Bununla birlikte sponsorların bize hediyeleri (not defterleri, çikolata paketleri, anahtarlıklar, resim çerçeveleri…) gayet güzeldi. Kısacası mekân ve hizmet konusunda bö!2009 büyük bir alkışı haketti.

Konferans

Sanırım bu konuda sunumlara ve panellere değinmemiz lazım. Konferans kısmı ciddi bir teknik aksaklık yaşanmadan icra edildi. Sunum konuları da gayet ilgi çekiciydi. Eray’ın öncelikle vermiş olduğu istatistikler incelenmeye değer güzel bilgilerdi. Burak Arıkan (www.dugumkume.org) göz kamaştırıcı çalışmalarını anlattığı sunumu ve mantığını çok başarılı bulduğum Mikro Ödeme (www.mikro-odeme.com) sunum için doğru seçimlerdi diye düşünüyorum.

Konferansta iki adet panel bulunuyordu. İlki o anda konuşmak isteyen arkadaşlardan oluşuyordu. Biraz durağan bir süreç olsa da günlük yazarlarının birbirini dinlediği, aynı dilden konuştuğunu gösteren güzel bir paneldi. İkinci panelin konukları ise bazı sponsor firmaların üst düzey yöneticileriydi. Düşüncelerini ve çalışmalarını bizlerle paylaşmaları ve bizlere vermiş oldukları değeri görmek sevindiriciydi.

Ödül Töreni ve Ödüller

Gecenin en güzel anı sanırım ödül töreniydi. Her ne kadar kimlerin kazandığı bilindiği için geçtiğimiz senedeki kadar heyecanlı olmasa da oldukça keyifliydi.

Organizasyonun en büyük ve ciddi eksiği ödülleriydi. Sponsorlarla anlaşılırken keşke verilmesi gereken ödüller de özellikle belirtilseydi. Özellikle her kategori sponsorunun kendi kategorisine özel bir ödül vermesi gerekirdi. Ödül konusunda en başarılı olan sponsor elbette Letoonia Otelleri’ydi. Ödülleri her kategorinin birincisine mükemmel otellerinde 2 kişilik 1 hafta boyunca her şeyin sınırsız olduğu bir tatil, daha ne kadar cömert olsunlar? Fakat diğer sponsorlar isimlerine yakıştıramadığım derecede sönük kalmışlardı. Yanlış anlaşılmasın, elbette ödüller bu organizasyonun en uç noktası fakat yine de dereceye girip başarı gösteren günlük yazarlarının daha iyisini hakettiğini düşünüyorum. Letoonia Otelleri yapabileceğinin en iyisini yapmış ve birincilere tatil hediye etmiş. Peki ya diğer dereceye girenler? Neyse sanırım mesaj alınmıştır.

Eksikler

Aslında eksiklere değinmeye gerek yok sanırım çünkü zaten Eray ve ekibi eminim gerekli notları almışlardır. Kısaca değinmek gerekirse:

  • Oylama şeklindeki eksik kısımlar ve oylamanın icra ediliş şekli. Benim düşüncem seneye TC kimlik numarası girilme zorunluluğu.
  • Kategori sponsorlarının kendi kategorilerine özel ödül vermesi mevzusu.
  • Yarışmaya katılma kriterleri ve ön eleme ile kalitenin artırılması.
  • Kategorilerin yetersizliği.

Yakuter ve Teknoloji Kategorisi Birinciliği

Geçen sene üçünücü olduğum yarışmada aynı kategoride bu sefer birinci olduğum için mutluyum. Daha mutlu olduğum bir şey varsa o da tanıştığım değerli insanlardan aldığım gayet olumlu eleştiriler. Dereceye girmek elbette sevindirici ama başkalarının gözünden hakettiğini görerek kazanmak gerçekten çok güzel bir duygu.

Blog Ödülleri 2009’un Kazananları

TTNET Teknoloji Blogları Kategorisi

1. www.yakuter.com
2. www.apostylee.com
3. www.ogren.tv

Efes Pilsen Kültür-Sanat Blogları Kategorisi

1. www.maddebagimlisi.com
2. www.gunesintamicinde.com
3. www.sanatlog.com

Coca-Cola Aile Blogları Kategorisi

1. www.aliozdil.blogspot.com
2. www.babaolmak.com
3. www.savascocuklari.com

ntvmsnbc Haber-Gündem Blogları Kategorisi

1. www.yazburaya.com
2. www.turkiyevehayatadair.blogspot.com
3. www.kursatsenturk.com

Binrota Hobi Blogları Kategorisi

1. www.geziyorum.net
2. www.gezipgorduk.com
3. www.misssgibi.com

İş Dünyası Blogları Kategorisi

1. www.chatterboxtr.com
2. www.designyoursummer.blogspot.com
3. www.cingunlugu.com

Kadın Blogları Kategorisi

1. www.devletsah.com
2. www.yelizindunyasi.com
3. www.kadinlar.net

Letoonia Resorts Kişisel Bloglar Kategorisi

1. www.yicit.com
2. www.gurkankalkanweblog.blogspot.com
3. www.blogdevri.com

Peugeot Otomobil Blogları Kategorisi

1. www.carluvr.com
2. www.otomot.net
3. www.arabadelisi.blogspot.com

Project House Reklam-Pazarlama Blogları Kategorisi

1. www.hergunkampanya.com
2. www.elmaaltshift.com
3. www.kreativme.com

Ülker Spor Blogları Kategorisi

1. www.footballiswar.com
2. www.fenerlig.blogcu.com
3. www.eskrimaktuel.com

Topluluk Blogları Kategorisi

1. www.fasulyeden.com
2. www.bobiler.org
3. www.mtv.com.tr/anime

Tefal Yemek Blogları Kategorisi

1. www.tarifiyemek.com
2. www.nefisyemektarifleri.com
3. www.hafiftarif.com

Microsoft Windows Live Spaces Blogları Kategorisi

1. gamzetuysuz.spaces.live.com
2. leothemaster.spaces.live.com
3. elifingunlugu.spaces.live.com

Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Dünyada E-Ticaret Sektörü ve İşletmeler İçin Satış Fırsatları

Tüketici davranışları günden güne değişmekte ve alış veriş yapma alışkanlıkları buna bağlı olarak farklılaşmaktadır. Özellikle günümüz internet ve teknoloji çağında online ticaret büyük bir...
Erhan Yakut
3 min read