Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Web ve Grafik Tasarımda Freelance Avantajı

2 min readDiyelim ki kurumsal bir web sitesine, logo tasarımına veya farklı tasarımlara ihtiyacınız var. Reklam ajanslarının uçuk tekliflerine ve görüşmelere ayıracak zamanınınız yok. O halde yeni yüzyılın interaktif hizmet modeli tam da size göre! Zaman ve ücret konusunda tasarruf edebileceğiniz bu hizmet modelinde, küçük araştırmalar sonucu bulabileceğiniz Profesyonel bir Freelance Web Tasarım veya Grafik Tasarım uzmanı ile temasa geçerek projelerinizi başlatabilirsiniz.

Zaman ve mesafe derdi yok!

Görüşmelerle zaman kaybetmeden, bulunduğunuz yerden aynı anda bir çok Freelance Grafiker veya Freelance Web Tasarımcı ile temasa geçerek farklı teklifler alabilirsiniz. Bunların yanı sıra tasarımcıların web sayfalarını ziyaret ederek referans çalışmalarına göz atabilir, nasıl bir Freelancer ile çalışmanız gerektiği konusunda fikirlerinizi netleştirebilirsiniz.

Seçim yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

Freelance hizmet modeli her ne kadar “kolay” görünür olsa da araştırma sürecinde bazı ayrıntılara dikkat etmelisiniz.

İşlevsel bir Web sitesi olmasına dikkat edin

Hizmet almak istediğiniz Freelancerların öncelikle “Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz” deyiminden yola çıkarak, işlevsel ve portföyünün yer aldığı web sitesi olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

Doğru Portföy sergilediğinden emin olmalısınız

Tasarımcıların bir çoğu, referans çalışmalarını web sitelerinde veya popüler sosyal ağlarda sergiler. Dikkat edilmesi gereken husus, sergilenen Portföyün gerçekleri yansıtıp yansıtmadığı. Yani incelediğiniz Portföyün belirtilen tasarımcı tarafından yapıldığından emin olmalısınız. Bunun yanı sıra atılması gereken en mantıklı adım, referans çalışma sahipleri ile temasa geçilerek, alınmış hizmetin süreç ve memnuniyet düzeyinin sorgulanması olacaktır.

Geri bildirim süreleri de önemli

Günün büyük bölümünde iletişim problemi yaşamadığınız tasarımcılar genelde disiplinli çalışırlar. Proje yoğunluğu dolayısı ile geç geri bildirim alabileceğiniz istisnai durumlar hariç, çalışmayı hedeflediğiniz Freelancer ile düzenli iletişim kurabilmeniz disiplin, güven ve istikrar açısından oldukça önemli bir etkendir. Çünkü ilerleyen dönemlerde revize taleplerinize geç yanıt almak istemezsiniz.

Mümkünse sesli veya görüntülü görüşme yapın

İmkanlarınız doğrultusunda seçimlerinizi yaparken ilginizi çeken teklif sahipleri ile sesli veya görüntülü görüşmeler yaparak teknik sorular sormaya çalışın. Bir kaç örnek soru cevap;

– Site açılış hızını hangi araçlar ile test ediyorsunuz? (Lighthouse)
– Tasarladığınız web sitelerinin farklı tarayıcılarla uyumlu çalışmasına ne deniliyor? (Cross Browser)
– Web sitemi ziyaret edecek kullanıcılar hakkında (Ülke, Şehir veya Web siteme nasıl ulaştıkları konularında) bilgi alabilir miyim? (Evet, web site içerisine entegre edilecek Google Analytics kodu ile bu mümkün)

Freelance Web Tasarım hizmeti alırken

Çalışmayı hedeflerdiğiniz Freelance Web Tasarım uzmanına, ödeyeceğiniz ücret karşılığında yapacağı sitenin “hazır web site mi” yoksa “özel web site mi” olup olmadığını mutlaka sormalısınız. Nitekim hazır web siteleri, özel web siteleri kadar zaman ve uğraş gerektirmez. Dolayısıyla fiyatlar daha makul olmalıdır.

Freelance Grafiker / Grafik Tasarımcı ile çalışırken
Bir web sitesi tek başına size kurumsal kimlik olarak yetmeyebilir. Bununla birlikte mutlak bir logo, kartvizit, antetli kağıt ve zarf tasarımını da yaptırmanızda fayda var. Unutmayın ki doğru bir kurumsal kimlik sadece satışlarınızı artırmaz, ayrıca müşteri portföyünüzün çıtasını da yükseltecektir.

Son Sözler

Bir firmanın web site ve logo gibi kurumsal kimlik bileşenleri herhangi bir tasarımcı ya da grafikere bırakılamayacak kadar önemli bir konudur. Bunu iş olarak değil de bir sanat ve tutku olarak gören bir Freelancer bulmak gerekir. Yukarıda da böyle bir tasarımcıyı nasıl bulabileceğinize dair birkaç ipucu vermeye çalıştım. Umarım hayalinizdeki web sitesini gerçeğe dönüştürecek sanatçılarla karşılaşırsınız.Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Dünyada E-Ticaret Sektörü ve İşletmeler İçin Satış Fırsatları

Tüketici davranışları günden güne değişmekte ve alış veriş yapma alışkanlıkları buna bağlı olarak farklılaşmaktadır. Özellikle günümüz internet ve teknoloji çağında online ticaret büyük bir...
Erhan Yakut
3 min read