Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Şimdi Vikipedi Zamanı

1 min read

Bu yazımda sözü Hasan’a bırakıyorum.

İnternet üzerinden isteyen herkesin katkıda bulunabildiği en büyük projelerden biri olan özgür ansiklopedi Wikipedia hakkında bir yazı yazmış, blog yazarlarına çağrıda bulunarak Wikipedia’nın Türkçe kısmı olan Vikipedi‘nin yaygınlaşması ve daha kaliteli bir kaynak haline gelmesi için Vikipedi’yi kendi sitelerimizden tanıtma önerisinde bulunmuştum. Kısa bir sürede birçok site destek oldu ve bir destek kampanyasına dönüştü, destek olan herkese teşekkürler.

Destek Kampanyası

İlk önce bildiğim blog tarzı sitelere ulaşmaya çalıştım; genelde olumlu cevaplar aldım, ve arkadaşlar kendi sitelerinde Vikipedi’yi tanıtan bir yazı hazırladılar veya Vikipedi’ye bir link verdiler. Halen cevap alamadıklarım da var…

Binlerce blogdan ulaşabildiklerim tabi çok kısıtlı oldu, tam “bu kampanyayı nasıl yaygınlaştırabilirim, nasıl daha çok kişiye ulaşabilirim” diye düşünüyordum ki, Bildirgeç‘ten Aftermath güzel bir jest yaptı ve konuyu Bildirgeç’in gündemine taşıdı. Bildirgeç’teki bu yazıyla beraber Vikipedi için destek arttı, ve destek veren siteler artıyor; bana yakın bir zamanda yazı hazırlayacaklarını ileten arkadaşlar da var.
Blog Kardeşliği de kampanyaya bir yazı ile ve ana sayfadan verdikleri bir reklam linki ile katıldılar. Birçok blogu bir araya getiren Blog Kardeşliği’nin bu desteği de çok anlamlı; ve şimdi blog kardeşleri olarak Vikipedi için destekten öte neler yapabiliriz diye düşünmekteler.

Şimdi ne yapabiliriz?

  • Hâlâ Vikipedi tanıtımı adına bir yazı hazırlamadıysak veya bir link vermediysek harekete geçebiliriz; destek olduğumuzu Bildirgeç’teki yazıya yorum yaparak bildirebiliriz.
  • Vikipedi logolarından birini sitemize yerleştirmek için buraya bakabiliriz. Tasarım ile ilgileniyorsak oradaki logolara kendi yaptığımız logoları da ekleyebiliriz.
  • Vikipedi’yi arkadaşlarımıza tavsiye edebiliriz.
  • Kendi alanlarında uzman olan, akademisyen, işadamı, gazeteci-yazar gibi insanların Vikipedi’ye katkıda bulunması için bir şeyler yapmalıyız.
  • Vikipedi’ye katkıda bulunan ve Vikipedi hakkında bilgi sahibi olan vikipedistlere ve yöneticilere danışarak böyle bir proje hakkında fikir ve öneri alabiliriz.
  • Projenin başarılı olması ve Vikipedi’nin daha iyi bir yere gelmesi için parlak fikirlerimiz varsa paylaşabilir, hemen uygulayabiliriz.
  • Vikipedi’nin içeriğine katkıda bulunmaya hazırsak, VikiProje sayfalarına bakabiliriz.

Not: Bu kampanyanın ilk amacı Vikipedi’deki madde sayısını artırmak değildir; olmamalıdır bence. Çünkü içeriği boş sayılabilecek binlerce madde eklemek çok fayda sağlamayacaktır. Öncelikli hedef bana göre, bilinirliğini artırmak olmalı Türkçe bölümünü Wikipedia’nın. Bilinirlik ve Vikipedi bilinci genel olarak artınca zaten madde sayısı ve kalitesi de artacaktır.

Katkıda bulunan, görüşünü belirten herkese çok teşekkür ederim.

Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Dünyada E-Ticaret Sektörü ve İşletmeler İçin Satış Fırsatları

Tüketici davranışları günden güne değişmekte ve alış veriş yapma alışkanlıkları buna bağlı olarak farklılaşmaktadır. Özellikle günümüz internet ve teknoloji çağında online ticaret büyük bir...
Erhan Yakut
3 min read