Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Serbest Çalışanların (Freelance) Temel Sorunu

3 min read

Robert Frost bir şiirinde şöyle diyor: “İyi çitler iyi komşular kazandırır“. Bununla vurgulamak istediği, eğer 70 yaşındaki bir komşunuzu, aranızda hiçbir engel olmadığı için havuzuna çıplak bir şekilde girerken görürseniz, posta kutunuza bakmaya gittiğiniz esnada onunla karşılaştığınızda, yapacağınız kısa bir sohbetin bile ne kadar zorlaşabileceği.

Aynı durum serbest çalışanlar (freelancers) için de geçerlidir. Beraber çalıştığımız insanlarla – müşterilerimiz, meslektaşlarımız veya ailemiz – aramızda çitler bazen çok zayıf kalırlar. Aslına bakarsanız çoğu zaman aramızda hiç bir engel yoktur.

Bu net olmayan sınırlar da üzerimizde strese ve olmusuz çalışma koşullarına sebep olur. İşte size işlerinizi başarılı bir şekilde tamamlayabilmeniz için “çevrenizdekilerle” aranıza çit koymanın birkaç yolu.

Müşerilerinizle Aranızdaki Çitler

Müşterilerinize karşı profesyonel yaklaşmalısınız. Bununla birlikte eski bir çiti sonradan iyi hale getirmeye de çalışmamalısınız! Eğer müşteriniz sizinle kendisi arasında bir engel olmasına alışık değilse, paslı ve üzeri dikenli tellerden oluşan bir fens teli ile araya mesafe koymak işleri düzeltmeyecektir.

Bu nedenle çitin yavaş yavaş yükseldiğini bilmesini sağlayın. Daha iyi bir iş çıkarabilmek için aranıza mesafe koymak istediğinizi ve böylece tüm dikkatinizi projenize vereceğinizi kibarca belirtin. Bunun anlamı e-posta adresinizi günde sadece iki defa kontrol edeceğiniz ve müşterinizin alışmış olduğu gibi anında cevap almak yerine, en az birkaç saat beklemek zorunda kalacağıdır.

Bununla birlikte çiti çekici kılmalısınız. Eğer insanlara e-posta adresinizi ne kadar sıklıkla kontrol ettiğinizi göstermek için bir otomatik cevaplayıcı kullanacaksanız – ki bu akıllıca bir harekettir – , o halde insanları tedirgin etmek yerine, gülümsetecek sıcak bir mesaj bırakın, “Şuan müsait değilm. Tüm e-postaları öğleden sonra 3’te cevaplayacağım.” gibi.

Meslektaşlarınızla Aranızdaki Çitler

Eğer sizin gibi serbest çalışan kişilerle iş yapıyorsanız – çoğumuzun yaptığı gibi – büyük ihtimalle şöyle bir problemle karşılaşmışsınızdır: meslektaşlarınız sürekli sizinle takılmak, muhabbet etmek ister. Her an anlık mesajlaşma programlarıyla (IM – Instant Message – MSN, Gtalk vb.) sohbete başlayabilirler veya hiçbir sebep yokken sırf muhabbet için sizi arayabilirler. Bu, komşunuzun istediği her an size gelip evinizde rahatça dolaşması gibidir. Elbette meşgul olduğunuzu söyleyebilirsiniz ama bu sizi kaba gösterir ve rahatsız eder.

Çözüm mü? Bir çit elbette. IM için, durumunuzu kırmızı yani “meşgul, rahatsız etmeyin” yapmak iyi bir çit oluşturur. Meslektaşlarınıza da aynı müşterilerinize yaptığınız gibi aranızda yükselen bir çit olduğunu bildirin fakat meslektaşınızı, gerektiğinde kapıyı nasıl açabileceği konusunda bilgilendirmeyi de unutmayın.

Böylece meslektaşınız iş ile ilgili bir konuda sizinle gerçekten görüşmek zorundaysa, bunun sorun olmayacağını bilir. Bu yaptığınız, “Bu çiti sırf biraz iş yapmaya ihtiyacım olduğu için koydum fakat eğer gerçekten önemliyse kapıyı açabilirsin” demenin güzel bir yoludur. Ayrıca meslektaşınıza, sadece acil durumlarda sizi rahatsız edeceğini bildiğinizi ve ona olan güveninizi götermenin bir yoludur – çoğu insan da bu güvene layık olmak için çalışır.

Ailenizle Aranızdaki Çitler

Bunlar kurulması en zor çitlerdir çünkü ailenizle birlikte yaşıyorsunuzdur. Onları susturmak ve onların sizi rahatsız ettiğini hissettirmek istemezsiniz. Ayrıca hislerini incitmekten de kaçınırsınız. Müşterilerinizle ve meslektaşlarınızla aranıza çit koymak başka bir şeydir, ailenizle, çocuğunuzla aranıza çit koymak başka bir şey.

Ya da gerçekten öyle mi? Beraber yaşasak bile aslında her zaman aramızda çitler yok mu? Kapalı kapılar, “rahatsız etmeyin” işaretleri, kibarca “beni yalnız bırakın” istekleri… Asıl problem ailenizin bu engelleri çit olarak kabul edip etmemesinde. Onlara, çiti diledikleri gibi aşmalarının hata olduğunu anlamalarında yardım etmeniz gerekir.

Bu genellik yakınlarınızla ciddi konuşmalar anlamına gelir. Eğer kendinizden uzaklaştırmak istediğiniz kişi eşiniz ise, bu çitin ne kadar önemli olduğunu ve onunla beraber geçireceğiniz zamanın ne kadar değerli olduğunu kendisine açıklamanız gerekir. Eğer çocuklarınız ise uzaklaştırmak istedikleriniz, o halde eşiniz bu konuda yardım etmeli ve çocuklarınıza bu mesafenin anlamını öğretmelidir.

Serbest çalışmak kolay bir iş değildir ve çoğu zaman sessiz ve huzurlu bir çalışma ortamı gerektirir. Eğer çalışma alanınızın sınırlarının aşıldığını düşünürseniz, araya konulan çitler bu alanı korumak için güzel bir seçenektir.

Sadece, arada bir kapıları açıp dışarı çıktığınızdan emin olun. Sağlam çitler sağlam dostluklar oluşturur fakat izolasyon kötü ilişkiler doğurur.

Şimdi sıra sizde: Hiç etrafınıza çit kurmak zorunda kaldınız mı veya kurmuş olduğunuz çitlerin işinize yaramadığını farkettiğiniz olduğu mu? Belki yorumlarınızla daha yaratıcı fikirler bulup daha sağlam çitler ve daha sağlıklı ilişkiler kurabiliriz.

Serbest çalışanların (freelancers) yaşamış olduğu bu çok bilinen sıkıntı hakkında okuduğum makale gerçekten çok hoşuma gitti ve tercüme edip sizinle de paylaşmak istedim. Umarım yukarıda anlatılanlar, daha sağlıklı bir çalışma ortamı için gerekenler konusunda size de bana olduğu kadar faydalı olmuştur. İyi çalışmalar…”

Kaynak: Why You Need Good Fences for your Freelance Neighbors
Yazar: James Chartrand
Çeviri: yakuter

Erhan Yakut Software Developer @Binalyze | Founder @Passwall | Golang Enthusiast | Open Sorcerer

Dünyada E-Ticaret Sektörü ve İşletmeler İçin Satış Fırsatları

Tüketici davranışları günden güne değişmekte ve alış veriş yapma alışkanlıkları buna bağlı olarak farklılaşmaktadır. Özellikle günümüz internet ve teknoloji çağında online ticaret büyük bir...
Erhan Yakut
3 min read